The INI has a new website!

This is a legacy webpage. Please visit the new site to ensure you are seeing up to date information.

UNIVERSITY OF CAMBRIDGE
Isaac Newton Institute for Mathematical Sciences

Director: Sir John Kingman FRS
20 Clarkson Road, Cambridge, CB3 0EH, U.K.
Telephone: (1223) 335999 Fax: (1223) 330508
e-mail: info@newton.cam.ac.uk

SEMINAR LIST
(for period 28/07/2002 to 12/07/2003)

Tuesday 30 July

 11.00-11.45 J Sullivan (Illinois)

FMS

Workshop: Surface Evolver Extravaganza
Computing optimal geometry with the Evolver

 11.45-12.15 G Bradley (TCHPC Dublin)

FMS

Workshop: Surface Evolver Extravaganza
Instabilities of drops

 12.15-12.30 A Mackay (University of London)

FMS

Workshop: Surface Evolver Extravaganza
Periodic minimal surfaces

 14.00-14.45 A Kraynik (Sandia)

FMS

Workshop: Surface Evolver Extravaganza
Brakke meets Matzke: Random 3D foams

 14.45-15.15 F Graner, S Cox (Grenoble & CNRS, Trinity College Dublin)

FMS

Workshop: Surface Evolver Extravaganza
Minimal perimeter problems

 16.00-17.00 K Brakke (Susquehanna)

FMS

Workshop: Surface Evolver Extravaganza
Kelvin partitions and stability

Wednesday 31 July

 11.15-11.45 JM Sullivan (Illinois)

FMS

Open problems in soap bubble geometry

 12.00-12.30 J Taylor (Rutgers)

FMS

Rotating crystals in foam

 15.45-16.30 J Taylor (Rutgers)

FMS

Practical techniques for demonstrating soap film phenomena

Thursday 1 August

 11.15-11.45 S Hyde (ANU)

FMS

2D tilings and 3D Euclidean patterns

 11.45-12.15 A Cebers (Latvia)

FMS

Experiments with ferrofluids

Friday 2 August

 11.15-11.45 T Hales (Pittsburgh)

FMS

Honeycombs

 11.45-12.15 RB Kusner (Massachusetts)

FMS

Forces in foams

Monday 5 August

 11.30-12.30 S Janson (Uppsala)

CMP

Workshop: Randomised Algorithms
Estimates for large deviations of sums of dependent variables

 14.00-15.00 C Smyth (IAS, Princeton)

CMP

Workshop: Randomised Algorithms
Reimer's inequality and a conjecture of Tardos

 14.15-14.50 S Hilgenfeldt (Twente)

FMS

Minkowski

 14.50-15.25 C Oguey (Cergy)

FMS

Deformations of minimal surfaces

 16.00-17.00 M Jerrum (Edinburgh)

CMP

Workshop: Randomised Algorithms
Mixing time and its relation to other Markov chain parameters

 16.00-17.00 T Hales (Pittsburgh)

FMS

Connections between sphere packings and honeycombs

Tuesday 6 August

 10.00-11.00 R Kannan (Yale)

CMP

Workshop: Randomised Algorithms
Blocking Conductance --- an improved measure of convergence

 11.15-11.45 S Hilgenfeldt (Twente)

FMS

3D coarsening

 11.30-12.30 C Greenhill (Melbourne)

CMP

Workshop: Randomised Algorithms
The differential equations method

 11.45-12.15 A Kraynik (Sandia Labs)

FMS

The cross-over in 3D coarsening

 14.00-15.00 A Barvinok (Michigan)

CMP

Workshop: Randomised Algorithms
The distribution of values in the quadratic assignment problem

 16.00-17.00 C Cooper (Goldsmiths)

CMP

Workshop: Randomised Algorithms The cover time of sparse random graphs Gn,p, p=c log n, c>1, and related problems

Wednesday 7 August

 10.00-11.00 A Holroyd (Univ. of California at Los Angeles)

CMP

Workshop: Randomised Algorithms
Two-dimensional bootstrap percolation

 11.15-11.45 F Graner (Grenoble)

FMS

Strain in foams and disordered patterns

 11.30-12.30 M Safra (Tel Aviv)

CMP

Workshop: Randomised Algorithms
Noise - insensitive Boolean - functions are juntas

 11.45-12.15 JA Glazier (Notre Dame)

FMS

Experiments on 2D flowing foams

 14.00-15.00 RLB Delannay, G Schliecker (GMCM & Max-Planck)

FMS

Challenges in 2D

Thursday 8 August

 10.00-11.00 P Tetali (Georgia Tech)

CMP

Workshop: Randomised Algorithms
Approximating Min-sum set cover

 11.15-11.45 DA Reinelt (SMU)

FMS

Deformation of ordered foams

 11.30-12.30 E Vigoda (Chicago)

CMP

Workshop: Randomised Algorithms
Mixing in time and space for lattice spin system: a combinatorial view

 11.45-12.15 KY Szeto (Hong Kong)

FMS

Shell analysis of soap froth

 14.00-15.00 A Sokal (New York)

CMP

Workshop: Randomised Algorithms
Chromatic polynomials, Potts models, and all that

 15.00-15.30 A Cebers (Latvia)

FMS

Labyrinthine patterns

 15.30-16.00 RB Kusner (Massachusetts)

FMS

Rope packings

 16.00-17.00 M Cryan (Leeds)

CMP

Workshop: Randomised Algorithms
A polynominal-time algorithm to approximately count contingency tables when the number of rows is constant

 16.00-16.30 F Morgan (Williams)

FMS

Perimeter-minimising planar bubble clusters

Friday 9 August

 10.00-11.00 D Randall (Georgia Tech)

CMP

Workshop: Randomised Algorithms
Random dyadic tilings of the unit square

 11.15-11.45 N Rivier (LDFC)

FMS

Gauge invariance in foams

 11.30-12.30 M Mahoney (Yale)

CMP

Workshop: Randomised Algorithms
Markov chan Monte Carlo in statistical physics & an application to the statistical mechanics of simple models of liquid water

 11.45-12.15 M Monastyrsky (ITEP)

FMS

Phase transitions in membranes of high genus

 14.00-15.00 G Brightwell (London School of Economics)

CMP

Workshop: Randomised Algorithms
Connectedness of Glauber dynamics for H-coloring

 16.00-17.00 P Winkler (Bell Labs)

CMP

Workshop: Randomised Algorithms
Mixing & shuffling

Monday 12 August

 10.00-11.00 T Gowers (Cambridge)

CMP

Workshop: Randomised Algorithms
Arithmetic progressions and Fourier analysis

 11.30-12.30 A Sinclair (UC Berkeley)

CMP

Workshop: Randomised Algorithms
Clifford algebras and approximating the permanent

 13.45-14.15 A Kraynik (Sandia Labs)

FMS

Elastic behaviour of open-celled solid foams

 14.00-15.00 L Goldberg (Warwick)

CMP

Workshop: Randomised Algorithms
The compexity of sampling (and approximately counting graph homomorphism

 14.15-14.50 R Blumenfeld (Cambridge)

FMS

Theory for stress transmission in planar cellular networks: are these a new state of solid matter?

 14.50-15.10 S Cox (Trinity College)

FMS

Metallic foam formation

 15.10-15.30 V Gergely (Cambridge)

FMS

Metal foam processing for fine cells: modelling and experimental observations

 16.00-17.00 M Ashby (Cambridge)

FMS

Novel cellular structures and the design of sandwich panels

 16.00-17.00 M Dyer (Leeds)

CMP

Workshop: Randomised Algorithms
Approximate counting by dynamic programming

Tuesday 13 August

 10.00-11.00 JH Kim (Microsoft Research, Redmond)

CMP

Workshop: Randomised Algorithms
The Poisson cloning model for random graphs with applications to k-core problems, random 2-SAT, and random digraphs

 11.15-11.45 P Padilla (IIMAS UNAM)

FMS

Unstable minimal surfaces: a PDE approach

 11.30-12.30 M Zito (Liverpool)

CMP

Workshop: Randomised Algorithms
(Distance constrained) edge packing in random regular graphs

 11.45-12.00 M Monastyrsky (ITEP)

FMS

Life and work of Riemann

 14.00-15.00 A Rucinski (AMU, Poznan)

CMP

Workshop: Randomised Algorithms
Ramsey properties of random structures

 16.00-17.00 C Banderier (MPI)

CMP

Workshop: Randomised Algorithms
Discrete smoothed complexity

Wednesday 14 August

 11.15-11.45 H Stone (Harvard)

FMS

Foam drainage overview

 11.30-12.30 J Hansen (Heriot-Watt)

CMP

Workshop: Randomised Algorithms
Hueristic algorithms for optimal directed spanning trees...

 11.45-12.00 S Cox (Trinity College)

FMS

Drainage in a 3D world

 12.00-12.15 SA Koehler (Harvard)

FMS

Visualisation of local fluid dynamics in foam

 14.00-14.15 SJ Neethling, PS Grassia (UMIST)

FMS

Drainage in a flotation tank

 14.15-14.30 D Durian (UCLA)

FMS

Coarsening and consequences

Thursday 15 August

 10.00-11.00 M Karonski (Adam Mickiwicz University, Poznan)

CMP

Workshop: Randomised Algorithms
Existence of a perfect matching in a random (1 + 1/e)-out bipartite graph

 11.15-11.35 M Loewenberg (Yale)

FMS

Including Marasgoni stresses in foam drainage

 11.30-12.30 A Frieze (CMU Pittsburgh)

CMP

Workshop: Randomised Algorithms
Perfect matchings in random graphs with prescribed minimal degree

 11.35-11.55 RC Darton (Oxford)

FMS

Foams that flow

 11.55-12.15 E Raphael (College de France)

FMS

Marginal pinching is soap films

 14.00-15.00 M Luczak (Cambridge)

CMP

Workshop: Randomised Algorithms
Building uniform subtrees of a Cayley tree

 14.15-14.30 D Weaire, S Hutzler (Trinity College)

FMS

Dilatancy

 14.45-15.30

FMS

Discussion of couplings (drainage & rheology, drainage & coarsening etc)

 16.00-17.00 G Sorkin (IBM)

CMP

Workshop: Randomised Algorithms
Phase transitions in random MAX 2-SAT and MAX CUT

Friday 16 August

 10.00-11.00 J Fill (Johns Hopkins University)

CMP

Workshop: Randomised Algorithms
On the possibility, and impossiblity, of interruptible perfect sampling

 11.30-12.30 A Czumaj (New Jersey Institute of Technology)

CMP

Workshop: Randomised Algorithms
Simple strategies for high-precision load balancing

 14.00-15.00 V Vazirani (Georgia Tech)

CMP

Workshop: Randomised Algorithms
A stochastic process on the hypercube with applications to peer-to-peer networks

 16.00-17.00 M Karpinski (Bonn)

CMP

Workshop: Randomised Algorithms
Approximating dense instances of MIN-SAT

Monday 19 August

 14.00-14.45 A Liu (UCLA)

FMS

Jamming

 14.45-15.30 C Petrie (Newcastle)

FMS

Structure tensors & rheology

 16.00-17.00 S Edwards (Cambridge)

FMS

Granular materials need a new statistical mechanics

Tuesday 20 August

 11.15-11.45 A Kraynik (Sandia Labs)

FMS

Elastic-plastic behaviour

 11.45-12.15 R Ho"hler (MLV)

FMS

What is the constitutive law of aqueous foam?

Wednesday 21 August

 11.15-11.45 F Morgan, K Brakke (Williams & Susquehanna)

FMS

Instabilities

 11.45-12.15 RB Kusner (Massachusetts)

FMS

How much rope does it take to tie a knot?

 14.15-15.15 K Brakke (Susquehanna)

FMS

Evolver tutorial for advanced users

 16.00-16.30 A Liu (UCLA)

FMS

Effective temperature of sheared foam

Thursday 22 August

 11.15-12.15 P Sollich, M Cates (KCL & Edinburgh)

FMS

Tensorial soft glassy rheology

 14.15-14.45 O Harlen (Leeds)

FMS

Bubble growth in viscoelastic fluids

 14.45-15.15 D Levine (Technion)

FMS

Force chains

Friday 23 August

 11.15-12.25

FMS

Bell Session

Tuesday 27 August

 08.30-10.00

CMP

Workshop: Combinatorial and computational aspects of
Statistical Physics/Random Graphs and Structures
Registration

 10.00-11.00 G Grimmett (Cambridge)

CMP

Workshop: Combinatorial and computational aspects of
Statistical Physics/Random Graphs and Structures
Nearly solved models in statistical mechanics

 11.30-12.30 A Stacey (Cambridge)

CMP

Workshop: Combinatorial and computational aspects of
Statistical Physics/Random Graphs and Structures
Percolation on finite graphs

 14.00-15.00 A Thomason (Cambridge)

CMP

Workshop: Combinatorial and computational aspects of
Statistical Physics/Random Graphs and Structures
The extremal structure of graph minors

 16.00-17.00 P Tetali (Georgia Institute of Technology)

CMP

Workshop: Combinatorial and computational aspects of
Statistical Physics/Random Graphs and Structures
Subgaussian constant and concentration inequalities

Wednesday 28 August

 10.00-11.00 D Galvin (Rutgers)

CMP

Workshop: Combinatorial and computational aspects of
Statistical Physics/Random Graphs and Structures
Homomorphisms from the Hamming cube to Z

 11.30-12.30 B Pittel (Ohio State & Microsoft Research)

CMP

Workshop: Combinatorial and computational aspects of
Statistical Physics/Random Graphs and Structures
Phase diagram for the constrained integer partitioning problem

Thursday 29 August

 10.00-11.00 E Vigoda (Chicago)

CMP

Workshop: Combinatorial and computational aspects of
Statistical Physics/Random Graphs and Structures
Phase transitions on trees and rapid mixing of Glauber dynamics on high-girth graphs

 11.30-12.30 K Eloranta (Helsinki University of Technology)

CMP

Workshop: Combinatorial and computational aspects of
Statistical Physics/Random Graphs and Structures
Archimedean ice

 14.00-15.00 J-B Son (Edinburgh)

CMP

Workshop: Combinatorial and computational aspects of
Statistical Physics/Random Graphs and Structures
Spectral gap and log-Sobolev constant for balanced matroids

 16.00-17.00 Y Stamatiou (Patras)

CMP

Workshop: Combinatorial and computational aspects of
Statistical Physics/Random Graphs and Structures
How to prove conditional randomness

Friday 30 August

 10.00-11.00 P Chassaing (Nancy)

CMP

Workshop: Combinatorial and computational aspects of
Statistical Physics/Random Graphs and Structures
Random quadrangulations and Brownian Snake

 11.30-12.30 Y Suhov (Cambridge)

CMP

Workshop: Combinatorial and computational aspects of
Statistical Physics/Random Graphs and Structures
SOS and hard core models on a Cayley tree

 14.00-15.00 O Hryniv (Cambridge)

CMP

Workshop: Combinatorial and computational aspects of
Statistical Physics/Random Graphs and Structures
Trees, walks and critical prewetting

 16.00-17.00 A Soshnikov (Univ. of California at Davies)

CMP

Workshop: Combinatorial and computational aspects of
Statistical Physics/Random Graphs and Structures
On the largest eigenvalue of a random subgroup of the hypercube

Monday 2 September

 11.30-12.30 M Krivelevich (Tel Aviv)

CMP

Workshop: Combinatorial and computational aspects of
Statistical Physics/Random Graphs and Structures
Colouring problems in random graphs

 14.00-15.00 M Luczak (Cambridge)

CMP

Workshop: Combinatorial and computational aspects of
Statistical Physics/Random Graphs and Structures
Martingale inequalities and the asymptotic behaviour of large communication networks

 16.00-17.00 S Janson (Uppsala)

CMP

Workshop: Combinatorial and computational aspects of
Statistical Physics/Random Graphs and Structures
Upper tails for subgraph counts in random graphs

Tuesday 3 September

 10.00-11.00 M Penrose (Durham)

CMP

Workshop: Combinatorial and computational aspects of
Statistical Physics/Random Graphs and Structures
Random geometric graphs: cliques & giant components

 11.30-12.30 A Scott (UCL)

CMP

Workshop: Combinatorial and computational aspects of
Statistical Physics/Random Graphs and Structures
Independent sets, lattice gases and the Lovasz Local Lemma

 14.00-15.00 C Greenhill (Melbourne)

CMP

Workshop: Combinatorial and computational aspects of
Statistical Physics/Random Graphs and Structures
Generalised acyclic edge colourings of random regular graphs

 16.00-17.00 C Cooper (Goldsmiths College)

CMP

Workshop: Combinatorial and computational aspects of
Statistical Physics/Random Graphs and Structures
The size of the cores of random hypergraphs with a given degree sequence

Wednesday 4 September

 10.00-11.00 E Mossel (Univ. of California at Berkeley)

CMP

Workshop: Combinatorial and computational aspects of
Statistical Physics/Random Graphs and Structures
Mixing times of the biased card shuffling and the asymmetric exclusion process

 11.30-12.30 D Stark (Oxford)

CMP

Workshop: Combinatorial and computational aspects of
Statistical Physics/Random Graphs and Structures
Information loss in top to random shuffling

Thursday 5 September

 10.00-11.00 A Taraz (Humboldt)

CMP

Workshop: Combinatorial and computational aspects of
Statistical Physics/Random Graphs and Structures
Colouring random graphs in expected polynomial time

 11.30-12.30 C McDiarmid (Oxford)

CMP

Workshop: Combinatorial and computational aspects of
Statistical Physics/Random Graphs and Structures
Random channel assignment problems

 14.00-15.00 J Kempe (Univ. of California at Berkeley)

CMP

Workshop: Combinatorial and computational aspects of
Statistical Physics/Random Graphs and Structures
Quantum random walks

 16.00-17.00 N Fountoulakis (Oxford)

CMP

Workshop: Combinatorial and computational aspects of
Statistical Physics/Random Graphs and Structures
On the structure of the giant component of spares random graphs

Friday 6 September

 09.00-10.00 A Stacey (Cambridge)

CMP

Workshop: Combinatorial and computational aspects of
Statistical Physics/Random Graphs and Structures
Percolation on finite graphs

 10.00-11.00 B Bolloba's (Memphis)

CMP

Workshop: Combinatorial and computational aspects of
Statistical Physics/Random Graphs and Structures
Scale-free random graphs

 11.30-12.30 J Kahn (Rutgers)

CMP

Workshop: Combinatorial and computational aspects of
Statistical Physics/Random Graphs and Structures On phase transition in the hard-core model on Zd

 14.00-15.00 R Darling (NSA)

CMP

Workshop: Combinatorial and computational aspects of
Statistical Physics/Random Graphs and Structures
Phase transitions in hypergraph processes

 16.00-17.00 M Karonski (Adam Mickiewicz)

CMP

Workshop: Combinatorial and computational aspects of
Statistical Physics/Random Graphs and Structures
On graph irregularity strength

Monday 9 September

 10.00-11.00 WG Dwyer (Notre Dame)

NST

Workshop: Axiomatic, enriched and motivic homotopy theory
Localizations & homotopy theory of diagrams (1)

 11.30-12.30 PG Goerss (Northwestern)

NST

Workshop: Axiomatic, enriched and motivic homotopy theory
Obstruction theory for structured ring spectra (1)

 14.00-15.00 JP May (Chicago)

NST

Workshop: Axiomatic, enriched and motivic homotopy theory Operadic, A infinity and n-categories (1)

 16.00-17.00 J Smith (Purdue)

NST

Workshop: Axiomatic, enriched and motivic homotopy theory
Abstract homotopy theory (1)

Tuesday 10 September

 10.00-11.00 WG Dwyer (Notre Dame)

NST

Localizations & homotopy theory of diagrams (2)

 11.30-12.30 PG Goerss (Northwestern)

NST

Workshop: Axiomatic, enriched and motivic homotopy theory
Obstruction theory for structured ring spectra (2)

 14.00-15.00 JP May (Chicago)

NST

Workshop: Axiomatic, enriched and motivic homotopy theory
Operads and motivic homotopy theory (2)

 16.00-17.00 J Smith (Purdue)

NST

Workshop: Axiomatic, enriched and motivic homotopy theory
Abstract homotopy theory (2)

Wednesday 11 September

 10.00-11.00 S Schwede (Mu"nster)

NST

Workshop: Axiomatic, enriched and motivic homotopy theory
Triangulated categories and models (1)

 11.30-12.30

NST

Workshop: Axiomatic, enriched and motivic homotopy theory
Problem session

 14.00-15.00 B Richter (Bonn)

NST

Workshop: Axiomatic, enriched and motivic homotopy theory
Quillen adjunctions close to differential graded commutative algebras

Thursday 12 September

 10.00-11.00 I Madsen (Aarhus)

NST

Workshop: Axiomatic, enriched and motivic homotopy theory
The stable moduli space of Riemann surfaces (1)

 11.30-12.30 JE McClure (Purdue)

NST

Workshop: Axiomatic, enriched and motivic homotopy theory Cosimplical objects and little n-cubes (1)

 14.00-15.00 S Schwede (Münster)

NST

Workshop: Axiomatic, enriched and motivic homotopy theory
Triangualted categories and models (2)

 16.00-17.00 VA Smirnov (Moscow)

NST

Workshop: Axiomatic, enriched and motivic homotopy theory
Simplicial & operad methods in algebraic topology (1)

Friday 13 September

 10.00-11.00 I Madsen (Aarhus)

NST

Workshop: Axiomatic, enriched and motivic homotopy theory
The stable moduli space of Riemann surfaces (2)

 11.30-12.30 JE McClure (Purdue)

NST

Workshop: Axiomatic, enriched and motivic homotopy theory Cosimplical objects and little n-cubes

 14.00-15.00 VA Smirnov (Moscow)

NST

Workshop: Axiomatic, enriched and motivic homotopy theory
Simplicial & operad methods in algebraic topology (2)

 16.00-17.00 NP Strickland (Sheffield)

NST

Workshop: Axiomatic, enriched and motivic homotopy theory
Axiomatic stable homotopy theory

Monday 16 September

 10.00-11.00 R Jardine (Western Ontario)

NST

Workshop: Axiomatic, enriched and motivic homotopy theory
Stable homotopy theories for simplicial presheaves (1)

 11.30-12.30 F Morel (Jussieu)

NST

Workshop: Axiomatic, enriched and motivic homotopy theory A1 homotopy theory (1)

 14.00-15.00 M Levine (Northeastern)

NST

Workshop: Axiomatic, enriched and motivic homotopy theory
Introduction to algebraic cobordism (1)

 16.00-17.00 L Hesselholt (MIT)

NST

Workshop: Axiomatic, enriched and motivic homotopy theory
trace methods in algebraic K theory - I

Tuesday 17 September

 10.00-11.00 R Jardine (Western Ontairo)

NST

Workshop: Axiomatic, enriched and motivic homotopy theory
Stable homotopy theories for simplicial presheaves (2)

 11.30-12.30 F Morel (Jussieu)

NST

Workshop: Axiomatic, enriched and motivic homotopy theory A1 homotopy theory (2)

 14.00-15.00 M Levine (Northeastern)

NST

Workshop: Axiomatic, enriched and motivic homotopy theory
Mixed Tate motives (2)

 16.00-17.00 L Hesselholt (MIT)

NST

Workshop: Axiomatic, enriched and motivic homotopy theory
Trace methods in algebraic K-theory - II

Wednesday 18 September

 10.00-11.00 S Bloch (Chicago)

NST

Workshop: Axiomatic, enriched and motivic homotopy theory
Questions related to motives

 11.30-12.30 J Rognes (Oslo)

NST

Workshop: Axiomatic, enriched and motivic homotopy theory Glaors descent for the K-theory of commutatice £-algebras

 14.00-15.00 G Carlsson (Stanford)

NST

Workshop: Axiomatic, enriched and motivic homotopy theory
Structured stable homotopy theory & descent in algebraic K theory (1)

 16.00-17.00 J Hornbostel (Regensburg)

NST

Workshop: Axiomatic, enriched and motivic homotopy theory A1 -representability of hermitian K-theory and Witt groups & Morel's conjectures on A1 -homotopy groups of spheres

Thursday 19 September

 10.00-11.00 VP Snaith (Southampton)

NST

Workshop: Axiomatic, enriched and motivic homotopy theory
Equivariant motives phenomena (1)

 11.30-12.30 B Totaro (Cambridge)

NST

Workshop: Axiomatic, enriched and motivic homotopy theory
An examplein the theory of Witt groups of algebraic varieties using Steenrod operations on Chow groups

 14.00-15.00 A Vishik (Steklov)

NST

Workshop: Axiomatic, enriched and motivic homotopy theory
Quadratic Grassmannians & Steenrod operations (1)

 16.00-17.00 G Carlsson (Stanford)

NST

Workshop: Axiomatic, enriched and motivic homotopy theory
Structured stable homotopy theory & descent in algebraic K theory (2)

Friday 20 September

 10.00-11.00 VP Snaith (Southampton)

NST

Workshop: Axiomatic, enriched and motivic homotopy theory
Equivariant motivic phenomena (2)

 11.30-12.30 B Toen (Nice)

NST

Workshop: Axiomatic, enriched and motivic homotopy theory
Homotopical algebraic geometry

 14.00-15.00 A Vishik (Steklov)

NST

Workshop: Axiomatic, enriched and motivic homotopy theory
Quadratic Grassmannians & Steenrod operations (2)

 16.00-17.00 C Weibel (Rutgers)

NST

Workshop: Axiomatic, enriched and motivic homotopy theory
Homological algebra in DM

Wednesday 25 September

 14.00-15.00 T Luczak (Poznan)

CMP

The phase transiton in random graphs: a microscopic view of the random-cluster model

Thursday 26 September

 11.00-12.00 P Winkler (Bell Labs)

CMP

On playing golf with two balls

 14.00-15.00 N Yagita (Ibaraki)

NST

Algebraic cobordism of simply connected Lie groups

 15.15-16.15 G Banaszak (Adam Mickiewicz)

NST

Non-torsion elements in algebraic k-theory of number fields, Mordell-Weil groups and l-adic representations

Friday 27 September

 14.00-15.00 B Kahn (Paris VII)

NST

Informal geometry seminar series: Birational motives

Monday 30 September

 10.00-11.00 A Scholl (Cambridge)

NST

Workshop: K-theory and arithmetic
Zeta elements and modular forms

 11.30-12.30 S Bloch (Chicago)

NST

Workshop: K-theory and arithmetic Ga , motives, polylogarithms etc

 14.00-15.00 C Soule (IHES)

NST

Workshop: K-theory and arithmetic
Bounds on the torsion in the K-theory of algebraic integers

 15.30-16.30 P Schneider (Muenster)

NST

Workshop: K-theory and arithmetic
Noncommutative Iwasawa Theory

Tuesday 1 October

 10.00-11.00 VP Snaith (Southampton)

NST

Workshop: K-theory and arithmetic
Stark's conjecture and new Stickelberger phenomena

 11.30-12.30 I Fesenko (Nottingham)

NST

Workshop: K-theory and arithmetic
Analysis on arithmetic surfaces

 14.00-15.00 Z Wojtkoviak (Nice)

NST

Workshop: K-theory and arithmetic
l-adic polylogarithms

 15.30-16.30 C Pedrini (Genova)

NST

Workshop: K-theory and arithmetic
Finite-dimensional motives and the Beilinson-Bloch conjectures

Wednesday 2 October

 10.00-11.00 M Taylor (UMIST)

NST

Workshop: K-theory and arithmetic
de Rham discriminants

 11.30-12.30 V Abrashkin (Durham)

NST

Workshop: K-theory and arithmetic
Analogue of the Grothendieck conjecture for higher dimensional local fields

 16.00-17.00 A Jarai (British Columbia)

CMP

Incipient infinite percolation clusters in two and high dimensions

Thursday 3 October

 10.00-11.00 S Lichtenbaum (Brown)

NST

Workshop: K-theory and arithmetic Weil étale cohomology

 11.30-12.30 D Burns (King's college London)

NST

Workshop: K-theory and arithmetic On equivariant Tamagawa numbers, Weil étale cohomology and values of L-functions

 14.00-15.00 T Geisser (USC)

NST

Workshop: K-theory and arithmetic Weil étale motivic cohomology over finite fields

 15.30-16.30 B Kahn (Jussieu)

NST

Workshop: K-theory and arithmetic
Rational and numerical equivalence on certain abelian varieties over finite fields

Friday 4 October

 10.00-11.00 U Jannsen (Regensburgh)

NST

Workshop: K-theory and arithmetic
Kato complexes: conjectures and results

 11.30-12.30 A Schmidt (Heidelberg)

NST

Workshop: K-theory and arithmetic
Relative K-groups and class field theory of arithmetic surfaces

 14.00-15.00 R De Jeu (Durham)

NST

Workshop: K-theory and arithmetic K4 of curves and syntomic regulators

 15.30-16.30 W Gajda (UAM)

NST

Workshop: K-theory and arithmetic
K-theory and classical conjectures in the arithmetic of cyclotomic fields

Tuesday 8 October

 14.00-15.00 M Simonovits (Hungarian Academy of Sciences)

CMP

On a hypergraph extremal problem

Wednesday 9 October

 16.00-17.00 M Mahowald (Northwestern)

NST

tmf(3) and other tmf module spectra

Thursday 10 October

 16.00-17.00 M Hanamura (Kyushu)

NST

Blow-ups and mixed motives

Friday 11 October

 16.00-17.00 M Hanamura (Kyushu)

Institute Closure Day

Monday 14 October

 17.00-18.00 L Lovasz (Microsoft Research)

INS

Global information from local observation

Tuesday 15 October

 16.00-17.00 J van den Berg (CWI, Amsterdam)

CMP

Self-destructive percolation

Thursday 17 October

 14.00-15.00 B Shipley (Purdue)

NST

K-theory and derived equivalences

 16.00-17.00 D Ravenel (Rochester)

NST

The status of the telescope conjecture

Monday 21 October

 17.00-18.00 WG Dwyer (Notre Dame)

INS

Lie groups and their classifying spaces

Wednesday 23 October

 16.00-17.00 A Lukacs (SZTAKI, Budapest)

CMP

Generating random group elements

Thursday 24 October

 14.00-15.00 M Hovey (Wesleyan)

NST

The structure of E(n)*E(n) comodules

 16.00-17.00 M Anton (Kentucky)

NST

General linear group homology

Monday 28 October

 17.00-18.00 J Steif (Chalmers Univ. of Tech. & Georgia Inst.)

INS

An overview of certain phase transitions

Tuesday 29 October

 16.00-17.00 L Stougie (CWI, Amsterdam)

CMP

On-line optimisation

Thursday 31 October

 14.00-15.00 M Ando (UIUC)

NST

Guises of the second Chern class: the circle-equivariant sigma orientation

 16.00-17.00 R De Jeu (Durham)

NST

The rank conjecture for fields, and higher Chow groups

Wednesday 6 November

 14.00-15.00 VP Snaith (Southampton)

NST

Euler characteristics of nearly perfect complexes

Thursday 7 November

 14.00-15.00 JPC Greenlees (Sheffield)

NST

Rational torus-equivariant cohomology theories

Monday 11 November

 17.00-18.00 D Ravenel (Rochester)

INS

What is elliptic cohomology?

Tuesday 12 November

 16.00-17.00 D Randall (Georgia IT)

CMP

Simulated tempering: fast or slow?

Thursday 14 November

 14.00-15.00 N Strickland (Sheffield)

NST

Equivariant formal groups

Tuesday 19 November

 16.00-17.00 E Vigoda (Chicago)

CMP

Non-Markovian coupling

Thursday 21 November

 14.00-15.00 JF Jardine (Ontario)

NST

Higher order stacks

Monday 25 November

 17.00-18.00 S Lichtenbaum (Brown)

INS

Special values of zeta-functions

Tuesday 26 November

 16.00-17.00 M Dyer (Leeds)

CMP

Markov chains for contingency tables with few rows

Thursday 28 November

 14.00-15.00 G Mislin (ETH Zurich & Cambridge)

NST

The Bass conjecture and acyclic groups

 16.00-17.00 J McCleary (Vassar College)

NST

Hochschild homology and closed geodesics

Tuesday 3 December

 16.00-17.00 C Goldschmidt (Cambridge)

CMP

Stochastic process methods in the analysis of random hypergraphs

Thursday 5 December

 14.00-15.00 AJ Baker (Glasgow)

NST

Minimal atomic complexes

 16.00-17.00 J Rognes (Oslo)

NST

Algebraic K-theory of topological K-theory

Monday 9 December

 08.15-09.00

NST

Workshop: Elliptic cohomology and chromatic phenomena
Registration

 09.00-10.00 MJ Hopkins (MIT)

NST

Workshop: Elliptic cohomology and chromatic phenomena
Topological aspects of elliptic cohomology

 10.00-11.00 J Rognes (Oslo)

NST

Workshop: Elliptic cohomology and chromatic phenomena
Two-vector bundles and elliptic objects

 15.30-16.30 S Stolz (Notre Dame)

NST

Workshop: Elliptic cohomology and chromatic phenomena
The spinor bundle on the free loop space

Tuesday 10 December

 09.00-10.00 I Grojnowski (Cambridge)

NST

Workshop: Elliptic cohomology and chromatic phenomena
Hilbert schemes and integrable system: the cohomology ring of a compactification of configuration space

 10.00-11.00 P Goerss (Northwestern)

NST

Workshop: Elliptic cohomology and chromatic phenomena
The tangent complex for the moduli stack of formal groups

 15.30-16.30 G Segal (Oxford)

NST

Workshop: Elliptic cohomology and chromatic phenomena
What is an elliptic object?

 16.00-17.00 J van den Heuvel (LSE)

CMP

Cyclic colourings and distant 2-colourings of planar graphs

 16.30-17.30 G Mason (California)

NST

Workshop: Elliptic cohomology and chromatic phenomena
Orbifold conformal field theory and cohomology of the monster

Wednesday 11 December

 09.00-10.00 J Greenlees (Sheffield)

NST

Workshop: Elliptic cohomology and chromatic phenomena
Algebraic groups and equivariant cohomology theories

 10.00-11.00 D Freed (Texas)

NST

Workshop: Elliptic cohomology and chromatic phenomena
Loop groups and twisted K-theory

 15.30-16.30 G Moore (Rutgers)

NST

Workshop: Elliptic cohomology and chromatic phenomena
On the M-theory action on a manifold with boundary

 16.30-17.30 V Gorbounov (Kentucky)

NST

Workshop: Elliptic cohomology and chromatic phenomena
Gerbes of chiral differential operators

Thursday 12 December

 09.00-10.00 N Strickland (Sheffield)

NST

Workshop: Elliptic cohomology and chromatic phenomena
Equivariant veresion of elliptic spectra

 10.00-11.00 G Laures (Heidelberg)

NST

Workshop: Elliptic cohomology and chromatic phenomena K(1)-local topological modular forms, the Witten orientation and E infinity cellular structures

 15.30-16.30 C Rezk (Champaign)

NST

Workshop: Elliptic cohomology and chromatic phenomena
Hecke operators and logarithmic cohomology operations

 16.30-17.30 B Totaro (Cambridge)

NST

Workshop: Elliptic cohomology and chromatic phenomena
The elliptic genus of a singular variety

Friday 13 December

 09.00-10.00 M Ando (Champaign)

NST

Workshop: Elliptic cohomology and chromatic phenomena
Elliptic genera and Thom classes

 10.00-11.00 J Morava (John Hopkins)

NST

Workshop: Elliptic cohomology and chromatic phenomena
Complex orientations and Motivic Galois theory

 15.30-16.30 M Weiss (Aberdeen)

NST

Workshop: Elliptic cohomology and chromatic phenomena
Cohomology of the stable mapping class group

 16.30-17.30

NST

Workshop: Elliptic cohomology and chromatic phenomena
Discussion Session

Monday 16 December

 10.00-11.00 F Kelly (Cambridge)

CMP

Workshop: Topics in Computer Communication and Networks
Congestion pricing and capacity expansion games

 10.00-11.00 G Nishida (Kyoto)

NST

Workshop: Elliptic Cohomology and Chromatic Phenomena
A note on Hopkins-Kuhn-Ravenel character Talk being held in the CMS - Wolfson Room

 11.30-12.30 B von Stengel (London School of Economics)

CMP

Workshop: Topics in Computer Communication and Networks
Games and computation

 14.00-15.00 B Voecking (MPI)

CMP

Workshop: Topics in Computer Communication and Networks
Pricing equilibria for a congestion game with incomplete information

 14.00-15.00 C Thomas (Cambridge)

NST

Workshop: Elliptic Cohomology and Chromatic Phenomena
Spin bordism, contact structure and the cohomology of p-groups? Talk being held in the CMS - Wolfson Room

 15.30-16.00 M Luczak (Cambridge)

CMP

Workshop: Topics in Computer Communication and Networks
On the power of two choices: balls and bins in continous time

 16.00-17.00 J Chayes (Microsoft Research)

CMP

Workshop: Topics in Computer Communication and Networks A model of directed scale-free graphs2

Tuesday 17 December

 10.00-11.00 C Papadimitriou (UC Berkeley)

CMP

Workshop: Topics in Computer Communication and Networks
Understanding the internet graph

 10.00-11.00 H-W Henn (IRMA)

NST

Workshop: Elliptic Cohomology and Chromatic Phenomena
Resolutions of the K(2) - local sphere Talk being held in the CMS - Wolfson Room

 11.30-12.30 E Koutsoupias (Athens)

CMP

Workshop: Topics in Computer Communication and Networks
Co-ordination mechanisms

 14.00-15.00 V Vazirani (Georgia Tech)

CMP

Workshop: Topics in Computer Communication and Networks
How intractable is the "invisible hand"

 15.30-16.00 A Vetta (McGill)

CMP

Workshop: Topics in Computer Communication and Networks
On the quality of competitive equilibria in games with submodular social objective functions

 15.30-16.30 J Devoto (ITBA)

NST

Workshop: Elliptic Cohomology and Chromatic Phenomena
What are the elliptic objects of K3 cohomology Talk being held in the CMS - Wolfson Room

 16.00-16.30 J Nino-Mora (Pompeu Fabra)

CMP

Workshop: Topics in Computer Communication and Networks
Admission control and routing to parallel queues via Whittle's restless bandit index policy

 16.30-17.00 R Johari (MIT)

CMP

Workshop: Topics in Computer Communication and Networks
Internet resource allocation and a network congestion game

Wednesday 18 December

 10.00-11.00 P Raghavan (Verity Inc.)

CMP

Workshop: Topics in Computer Communication and Networks
Measurements on the web graph

 10.00-11.00 D Ravenel (Rochester)

NST

Workshop: Elliptic Cohomology and Chromatic Phenomena
Towards higher chromatic analogues of elliptic cohomology: curves with high formal group laws. Talk being held in the CMS - Wolfson Room

 11.30-12.30 C Cooper (Goldsmiths College)

CMP

Workshop: Topics in Computer Communication and Networks
Web graphs: models and algorithms

 14.00-15.00 A Karlin (Washington)

CMP

Workshop: Topics in Computer Communication and Networks
Competitive worst-case analysis of truthful auctions: a survey

 15.30-16.00 N Carlsson (Abo Akademi)

CMP

Workshop: Topics in Computer Communication and Networks
Asymptotic properties of a simple TCP model

 15.30-16.30 N Minami (Nagoya)

NST

Workshop: Elliptic Cohomology and Chromatic Phenomena
Hierarchy of morava K-theories? Talk being held in the CMS - Wolfson Room

 16.00-16.30 I Kaj (Uppsala)

CMP

Workshop: Topics in Computer Communication and Networks
A limit process for long-range dependent arrival models under critical scaling

Thursday 19 December

 10.00-11.00 E Tardos (Cornell)

CMP

Workshop: Topics in Computer Communication and Networks
Network design with selfish agents

 10.00-11.00 A Baker (Glasgow)

NST

Workshop: Elliptic Cohomology and Chromatic Phenomena Gamma-cohomology and E-infinity structures on some periodic spectra Talk being held in the CMS - Wolfson Room

 11.30-12.30 T Roughgardern (Cornell)

CMP

Workshop: Topics in Computer Communication and Networks
Selfish routing and the price of anarchy

 14.00-15.00 E Upfal (Brown)

CMP

Workshop: Topics in Computer Communication and Networks
Building low-diameter peer-to-peer networks

 15.30-16.00 A Brooms (Birkbeck)

CMP

Workshop: Topics in Computer Communication and Networks
Assessing routing behaviour into a shared resource: simulation vs. the Nash equilibrium

 15.30-16.30 K Johnson (Dalhousie)

NST

Workshop: Elliptic Cohomology and Chromatic Phenomena
Cooperations in elliptic homology and E(n) homology Talk being held in the CMS - Wolfson Room

 16.00-17.00 J-Y Cai (Wisconsin)

CMP

Workshop: Topics in Computer Communication and Networks
On REM and SAM-estimation of congestion price using probabilistic packet marking

Friday 20 December

 10.00-11.00 A Rosen (Technion)

CMP

Workshop: Topics in Computer Communication and Networks
Dynamic routing on networks with fixed-size buffers

 10.00-11.00 M Mandell (Chicago)

NST

Workshop: Elliptic Cohomology and Chromatic Phenomena
E-infinity maps between Spanier-Whitehead duals Talk being held in the CMS - Wolfson Room

 11.30-12.30 R Gibbens (Cambridge)

CMP

Workshop: Topics in Computer Communication and Networks
Fixed point models for performance engineering in enterprise IP networks

 15.30-16.30 G Vezzosi (Bologna)

NST

Workshop: Elliptic Cohomology and Chromatic Phenomena
An idea of homotopical algebraic geometry Talk being held in the CMS - Wolfson Room

Monday 20 January

 14.00-15.00 R Rannacher (Heidelberg)

CPD

Workshop: Mathematical Challenges in Scientific and
Engineering Computation
The role of error control and adaptivity in numerical computation

 15.30-16.30 R Nochetto (Maryland)

CPD

Workshop: Mathematical Challenges in Scientific and
Engineering Computation
Error control and adaptivity for free boundary problems

 16.30-17.00 J Ockendon (Oxford)

CPD

Workshop: Mathematical Challenges in Scientific and
Engineering Computation
Emerging areas for computational mathematics in industry

 17.00-17.30 Discussion

CPD

Workshop: Mathematical Challenges in Scientific and
Engineering Computation
Computational PDE's in industry Chair: Ockendon

Tuesday 21 January

 09.00-10.00 O Pironneau (Paris VI)

CPD

Workshop: Mathematical Challenges in Scientific and
Engineering Computation
Inverse fluid flow problems with discontinuities

 10.00-11.00 CM Elliott (Sussex)

CPD

Workshop: Mathematical Challenges in Scientific and
Engineering Computation
Numerical diffusion induced grain boundary motion and methods for evolving interfaces

 11.30-12.30 A Wheeler (Southampton)

CPD

Workshop: Mathematical Challenges in Scientific and
Engineering Computation
Phase-field models

 14.00-15.00 A Sutton (Oxford)

CPD

Workshop: Mathematical Challenges in Scientific and
Engineering Computation
Atomistic simulations of diffusional processes with elastic interactions

 15.30-16.00 JW Barrett (Imperial College)

CPD

Workshop: Mathematical Challenges in Scientific and
Engineering Computation
Numerical approximation of surface diffusion

 16.00-16.30 Discussion

CPD

Workshop: Mathematical Challenges in Scientific and
Engineering Computation
Interface motion and phase field models Chair: Barrett, Elliott & Wheeler

Wednesday 22 January

 09.00-10.00 E Tadmor (Technion)

CPD

Workshop: Mathematical Challenges in Scientific and
Engineering Computation
Multiple-scale modelling of materials using the quasicontinuum method

 10.00-11.00 B Engquist (Princeton)

CPD

Workshop: Mathematical Challenges in Scientific and
Engineering Computation
Heterogeneous multiscale methods

 11.30-12.30 T McLeish (Leeds)

CPD

Workshop: Mathematical Challenges in Scientific and
Engineering Computation
Molecular models of viscoelastic flows

 14.00-15.00 E Weinan (Princeton)

CPD

Workshop: Mathematical Challenges in Scientific and
Engineering Computation
Analysis and applications of the heterogeneous multiscale method?

 15.30-16.00 E S{"u}li (Oxford)

CPD

Workshop: Mathematical Challenges in Scientific and
Engineering Computation
Adaptive finite element methods for hyperbolic problems

 16.00-16.30 Discussion

CPD

Workshop: Mathematical Challenges in Scientific and
Engineering Computation
Adaptive finite element methods for partial differential equations Chair: Suli

Thursday 23 January

 10.00-11.00 R Glowinski (Houston)

CPD

Workshop: Mathematical Challenges in Scientific and
Engineering Computation
Numerical methods for the solution of a system of eikonal equations with Dirichlet boundary conditions

 11.30-12.30 T Chan (UCLA)

CPD

Workshop: Mathematical Challenges in Scientific and
Engineering Computation
Variational PDE techniques in wavelet transforms & image compression

 14.00-14.20 A Wathen (Oxford)

CPD

Workshop: Mathematical Challenges in Scientific and
Engineering Computation
Preconditioning the incompressible Navier Stokes equations

 14.20-14.40 T Phillips (Aberystwyth)

CPD

Workshop: Mathematical Challenges in Scientific and
Engineering Computation
Direct numerical simulation of droplet-gas systems for power generation applications

 14.40-15.00 G Roberts (Bangor)

CPD

Workshop: Mathematical Challenges in Scientific and
Engineering Computation
Variational techniques for micromagnetic simulations

 16.00-16.20 S Chandler-Wilde (Brunel)

CPD

Workshop: Mathematical Challenges in Scientific and
Engineering Computation
Integral equation methods for direct and inverse scattering by unbounded surfaces

 16.20-18.00

CPD

Workshop: Mathematical Challenges in Scientific and
Engineering Computation
EPSRC Programme managers in mathematics & engineering & high performance computing

Friday 24 January

 09.00-10.00 A Quarteroni (Lausanne)

CPD

Workshop: Mathematical Challenges in Scientific and
Engineering Computation
Numerical modelling of the cardiovascular system

 10.00-11.00 P Monk (Delaware)

CPD

Workshop: Mathematical Challenges in Scientific and
Engineering Computation
Inverse electromagnetic scattering

 11.30-12.00 AR Davies (Aberystwyth)

CPD

Workshop: Mathematical Challenges in Scientific and
Engineering Computation
PDE's, food rheology, and processing

 12.00-12.30 Discussion

CPD

Workshop: Mathematical Challenges in Scientific and
Engineering Computation
PDE's in food industry Chair: Davies

 14.00-14.45 N Weatherill (Swansea)

CPD

Workshop: Mathematical Challenges in Scientific and
Engineering Computation
Mesh quality in computational engineering

 14.45-15.00 Discussion

CPD

Workshop: Mathematical Challenges in Scientific and
Engineering Computation
Mesh generation Chair: Weatherill

 15.30-16.00 M Giles (Oxford)

CPD

Workshop: Mathematical Challenges in Scientific and
Engineering Computation
Challenges in scientific and engineering computation

 16.00-16.30 Discussion

CPD

Workshop: Mathematical Challenges in Scientific and
Engineering Computation
Engineering computations Chair: Giles

 16.30-17.00 Closing

CPD

Workshop: Mathematical Challenges in Scientific and
Engineering Computation

Monday 27 January

 17.00-18.00 T Pence (Michigan State)

INS

Multifield theory for materials

Tuesday 28 January

 14.00-15.00 J Knowles (Pasadena)

NPA

Kinetic relations for continuum mechanical models of evolutionary structural transformations

 16.00-17.00 N Bedjaoui (Saint-Quentin)

NPA

Kinetic relations generated by diffusive-dispersive traveling waves

Wednesday 29 January

 14.00-15.00 J Knowles (Pasadena)

NPA

Kinetic relations for continuum mechanical models of evolutionary structural transformations

 16.00-17.00 N Bedjaoui (Saint-Quentin)

NPA

Kinetic relations generated by diffusive-dispersive travelling waves

Thursday 30 January

 14.00-15.00 J Knowles (Pasadena)

NPA

Kinetic relations for continuum mechanical models of evolutionary structural transformations

 16.00-17.00 N Bedjaoui (Saint-Quentin)

NPA

Kinetic relations generated by diffusive-dispersive traveling waves

Monday 3 February

 11.00-12.00 A Corli (Ferrara)

NPA

A general approach to the operator splitting method

 17.00-18.00 C Elliott (Sussex)

INS

Mathematical models & computation of flux penetration in type II superconductors

Wednesday 5 February

 11.00-12.00 M Shearer (North Carolina State)

NPA

The dynamics of thin liquid films and contact lines

 15.30-16.30 D Silvester (UMIST)

CPD

Fast black-box preconditioners for elliptic PDE problems

 17.00-18.00 B McLean (NSW)

CPD

Time discretisation of an evolution equation via Laplace transforms

Thursday 6 February

 11.00-12.00 L Truskinovsky (Palaiseau)

NPA

Dynamic aspects of nucleation phenomena

 15.00-16.00 C Schwab (ETH Zurich)

CPD

Sparse finite elements for PDEs with stochastic data

Monday 10 February

 11.00-12.00 J Knowles (Pasadena)

NPA

Workshop: Mathematical Aspects of the Dynamics
of Phase Transitions
Some applications of continuum-mechanical kinetic relations

 14.00-15.00 TJ Pence (East Lansing)

NPA

Workshop: Mathematical Aspects of the Dynamics
of Phase Transitions
Dynamics of shear induced phase boundary motion

 15.30-16.30 L Truskinovsky (Minnesota)

NPA

Workshop: Mathematical Aspects of the Dynamics
of Phase Transitions
Kinetic relations generated by lattice models

Tuesday 11 February

 09.00-10.00 A Berezovski (Tallinn)

NPA

Workshop: Mathematical Aspects of the Dynamics
of Phase Transitions
Numerical simulation of moving phase boundaries in the thermoelastic solids

 10.00-11.00 M Shearer (Raleigh)

NPA

Workshop: Mathematical Aspects of the Dynamics
of Phase Transitions
The role of discreteness in regularising ill-posed PDE's

 11.30-12.30 A Corli (Ferrara)

NPA

Workshop: Mathematical Aspects of the Dynamics
of Phase Transitions
Stability of solutions with respect to kinetic criteria

 14.00-15.00 M Sable-Tougeron (Rennes)

NPA

Workshop: Mathematical Aspects of the Dynamics
of Phase Transitions
Singular hyperbolic conservation laws. Geometrical viewpoint of the nonclassical theory

 15.30-16.30 C Chalons (Aachen)

NPA

Workshop: Mathematical Aspects of the Dynamics
of Phase Transitions
Computing nonclassical solutions with the Glimm scheme

Wednesday 12 February

 09.00-10.00 C Rohde (Freiburg)

NPA

Workshop: Mathematical Aspects of the Dynamics
of Phase Transitions
Numerical methods for problems with nonclassical shock waves

 10.00-11.00 F Asakura (Osaka)

NPA

Workshop: Mathematical Aspects of the Dynamics
of Phase Transitions
Phase boundaries in non-isentropic thermo-elasticity

 11.30-12.30 G Friesecke (Coventry)

NPA

Workshop: Mathematical Aspects of the Dynamics
of Phase Transitions
Hyperbolic versus dispersive limit of travelling front dynamics in the Fermi-Pasta-Ulam atomic chain

 14.00-15.00 H Fan (Washington)

NPA

Workshop: Mathematical Aspects of the Dynamics
of Phase Transitions
On a model for flows with phase transitions, its wave patterns and comparison with experiments

 15.30-16.30 MD Thanh (ENS)

NPA

Workshop: Mathematical Aspects of the Dynamics
of Phase Transitions
Nonclassical Riemann solvers in nonlinear elastodynamics and phase transition dynamics

Thursday 13 February

 10.00-11.00 JN Chapman (Glasgow)

CPD

Workshop: Computational Electromagnetism
Micromagnetism - some current challenges faced by experimentalists

 11.30-12.30 T Schrefl (Vienna)

CPD

Workshop: Computational Electromagnetism
Time and length scales in computational microgenetics

 14.00-15.00 A Prohl (Zu"rich)

CPD

Workshop: Computational Electromagnetism
Numerical Analysis of stationary and nonstationary micromagnetism

 15.30-16.15 G Carbou (Bordeaux)

CPD

Workshop: Computational Electromagnetism
Weak and regular solutions for Landau-Lifschitz equations: existence and asymptotic behaviour

 16.15-17.00 P Monk (Delaware)

CPD

Workshop: Computational Electromagnetism
An eddy current-micromagnetic model with application to disk write heads

Friday 14 February

 10.00-11.00 M McCulloch (Oxford)

CPD

Workshop: Computational Electromagnetism
Using PDE's to develop the application of superconductors

 11.00-12.00 A Berezovski (Tallinn)

NPA

A thermomechanical model of phase-transition front propagation

 11.30-12.30 J Chapman (Oxford)

CPD

Workshop: Computational Electromagnetism
Macroscopic models of superconductivity

 14.00-15.00 Q Du (HKUST)

CPD

Workshop: Computational Electromagnetism
Quantized vortices: from Ginzburg-Landau to Gross-Pitaevskii

 15.30-16.15 V Styles (Sussex)

CPD

Workshop: Computational Electromagnetism
A finite element approximation of a variational formulation of Bean's model for superconductivity

 16.15-17.00 L Prigozhin (Ben Gurion)

CPD

Workshop: Computational Electromagnetism
Solution of critical-state problems in superconductivity

Monday 17 February

 17.00-18.00 C Carstensen (Vienna)

INS

Mathematical & computational aspects of nonconvex minimisation problems allowing for microstructure

Tuesday 18 February

 14.00-15.00 F Asakura (Osaka)

NPA

Wave-front tracking for the equations of isentropic gas dynamics

Wednesday 19 February

 15.30-16.30 R Hiptmair (ETH Zurich)

CPD

FEM-BEM coupling for quasistatic electromagnetism

Monday 3 March

 14.00-15.00 K Trivisa (Maryland)

NPA

On models for the dynamic combustion of compressible reacting fluids

Tuesday 4 March

 10.25-10.30

CPD

Workshop: Computational PDEs: Giving Industry the Edge
A Joint Workshop of the INI and SI
Introduction

 10.30-11.15 P Sadd, D Jefferson (RHM Technology, Heriot Watt)

CPD

Workshop: Computational PDEs: Giving Industry the Edge
A Joint Workshop of the INI and SI
Bread crusting

 11.15-12.00 N Hall-Taylor, M Lee (Chem Tech Intl., Southampton)

CPD

Workshop: Computational PDEs: Giving Industry the Edge
A Joint Workshop of the INI and SI
Scraped surface heat exchangers

 12.00-12.45 J Melrose, T Tilford (Unilever, Greenwich)

CPD

Workshop: Computational PDEs: Giving Industry the Edge
A Joint Workshop of the INI and SI
Microwaving

 14.00-14.45 RD Davies (Aberystwyth)

CPD

Workshop: Computational PDEs: Giving Industry the Edge
A Joint Workshop of the INI and SI
Computational algorithms overview

 14.45-15.30

CPD

Workshop: Computational PDEs: Giving Industry the Edge
A Joint Workshop of the INI and SI
Chaired discussion of critical computational issues in the three projects presented

 16.00-17.00

CPD

Workshop: Computational PDEs: Giving Industry the Edge
A Joint Workshop of the INI and SI
Open Forum: A discussion of food industry problems involving mathematics and computation

 17.00- .

CPD

Workshop: Computational PDEs: Giving Industry the Edge
A Joint Workshop of the INI and SI
Summing up and close

Wednesday 5 March

 10.25-10.30

CPD

Workshop: Computational PDEs: Giving Industry the Edge
A Joint Workshop of the INI and SI
Introduction

 10.30-10.50 J Hinch (Cambridge)

CPD

Workshop: Computational PDEs: Giving Industry the Edge
A Joint Workshop of the INI and SI
Computational algorithms for inertia-dominated free surface flows

 10.50-11.35 L Davenport, A Ruddle, C Tully (BAE Systems,MIRA,Nott'ham)

CPD

Workshop: Computational PDEs: Giving Industry the Edge
A Joint Workshop of the INI and SI
Electromagnetic compatibility

 11.35-12.20 R Gent, F Smith, R Purvis (QinetiQ (Farnborough),UCL)

CPD

Workshop: Computational PDEs: Giving Industry the Edge
A Joint Workshop of the INI and SI
Droplet impact on water layers

 12.20-13.00 J Curtis, J Ockendon (QinetiQ (Fort Halstead), Oxford)

CPD

Workshop: Computational PDEs: Giving Industry the Edge
A Joint Workshop of the INI and SI
Shaped charge mechanics

 14.00-14.30 C Johnson (Chalmers)

CPD

Workshop: Computational PDEs: Giving Industry the Edge
A Joint Workshop of the INI and SI
Finite element software

 14.30-15.00 P Monk (Delaware)

CPD

Workshop: Computational PDEs: Giving Industry the Edge
A Joint Workshop of the INI and SI
Computational algorithms in electromagnetics

 15.00-15.30

CPD

Workshop: Computational PDEs: Giving Industry the Edge
A Joint Workshop of the INI and SI
Chaired discussion of critical computational issues in the three projects presented

 16.00-17.00

CPD

Workshop: Computational PDEs: Giving Industry the Edge
A Joint Workshop of the INI and SI
Open Forum: A discussion of industrial electromagnetic and violent mechanical problems involving mathematics and computation

 17.00- .

CPD

Workshop: Computational PDEs: Giving Industry the Edge
A Joint Workshop of the INI and SI
Summing up and close

Thursday 6 March

 11.00-12.00 R Williams (Cardiff)

NPA

Ambipolar flows in molecular clouds: another fine mess?

Monday 10 March

 11.00-12.00 E Ferapontov (Loughborough)

NPA

Systems of conservation laws and congruences of lines

 17.00-18.00 CM Dafermos (Brown)

INS

Progress in hyperbolic conservation laws

Tuesday 11 March

 10.00-11.00 P Marcati (L'Aquila)

NPA

Diffusive singular limits for hyperbolic systems

 11.30-12.30 D Serre (Lyon)

NPA

L1 stability of diffuse waves for conservation laws

 14.30-15.30 CM Dafermos (Brown)

NPA

Conservation laws: from continuum mechanics to analysis

Wednesday 12 March

 10.00-11.00 D Serre (Lyon)

NPA

L1 stability of diffuse waves for conservation laws

 11.30-12.30 CM Dafermos (Brown)

NPA

Conservation laws: from continuum mechanics to analysis

 14.30-15.30 P Marcati (L'Aquila)

NPA

Diffusive singular limits for hyperbolic systems

 16.00-17.00 W Do"rfler (Karlsruhe)

CPD

An adaptive finite element method for minimal surfaces

Thursday 13 March

 10.00-11.00 CM Dafermos (Brown)

NPA

Conservation laws: from continuum mechanics to analysis

 11.30-12.30 P Marcati (L'Aquila)

NPA

Diffusive singular limits for hyperbolic systems

 14.30-15.30 D Serre (Lyon)

NPA

L1 stability of diffuse waves for conservation laws

Tuesday 18 March

 09.00-18.00

INS

Centenary meeting of Sir George Gabriel Stokes

Wednesday 19 March

 10.00-11.00 A Bressan (Trieste)

NPA

Vanishing viscosity solutions for systems of conservation laws

 11.30-12.30 T-P Liu (Taipei & Stanford)

NPA

Boltzmann equation and Euler and Navier-Stokes equations in gas dynamics

 14.30-15.30 PG LeFloch (Palaiseau)

NPA

Well-posedness theory for hyperbolic systems of conservation laws

 16.00-17.00 M Hinze (TU-Dresden)

CPD

A generalised discretisation concept for optimal control with pdes

Thursday 20 March

 10.00-11.00 T-P Liu (Taipei & Stanford)

NPA

Boltzmann equation and Euler and Navier-Stokes equations in gas dynamics

 11.30-12.30 PG LeFloch (Palaiseau)

NPA

Well-posedness theory for hyperbolic systems of conservation laws

 14.30-15.30 A Bressan (Trieste)

NPA

Vanishing viscosity solutions for systems of conservation laws

Friday 21 March

 10.00-11.00 PG LeFloch (Palaiseau)

NPA

Well-posedness theory for hyperbolic systems of conservation laws

 11.30-12.30 A Bressan (Trieste)

NPA

Vanishing viscosity solutions for systems of conservation laws

 14.30-15.30 T-P Liu (Taipei & Stanford)

NPA

Boltzmann equation and Euler and Navier-Stokes equations in gas dynamics

Saturday 22 March

 16.00-17.00 RE Hunt (Newton Institute)

INS

Workshop: Science Week Lecture
Maths at work in the real world

Monday 24 March

 10.00-11.00 E Tadmor (College Park)

NPA

Workshop: Mathematical Theory of Hyperbolic Systems
of Conservation Laws
Critical threshold in Eulerian dynamics

 11.30-12.30 B Perthame (Paris)

NPA

Workshop: Mathematical Theory of Hyperbolic Systems
of Conservation Laws
Transport equations arising in chemotaxis and angiogenesis

 14.00-15.00 T-P Liu (Stanford)

NPA

Workshop: Mathematical Theory of Hyperbolic Systems
of Conservation Laws
Admissible solutions to system of hyperbolic conservation laws

 15.30-16.30 SK Godunov (Novosibirsk)

NPA

Workshop: Mathematical Theory of Hyperbolic Systems
of Conservation Laws
The hyperbolic equations, conservation laws, and rotation invariance. The equations of the elasticity as an example

Tuesday 25 March

 10.00-11.00 PL Roe (Michigan)

NPA

Workshop: Mathematical Theory of Hyperbolic Systems
of Conservation Laws
Genuinely multidimensional algorithms for conservation laws

 11.30-12.30 T Iguchi (Tokyo)

NPA

Workshop: Mathematical Theory of Hyperbolic Systems
of Conservation Laws
Existence theory for hyperbolic systems of conservation laws with general flux-functions

 14.00-15.00 A Bressan (Trieste)

NPA

Workshop: Mathematical Theory of Hyperbolic Systems
of Conservation Laws
On the convergence rate for the vanishing viscosity approximations

Wednesday 26 March

 10.00-11.00 P Marcati (L'Aquila)

NPA

Workshop: Mathematical Theory of Hyperbolic Systems
of Conservation Laws
Navier Stokes solutions via diffusive relaxation approximations

 11.30-12.30 A Tzavaras (Heraklion)

NPA

Workshop: Mathematical Theory of Hyperbolic Systems
of Conservation Laws
L1 stability for discrete velocity Boltmann equations

 16.00-17.00 A Veeser (Milan)

CPD

Convergent adaptive finite elements for the p-laplacian

Thursday 27 March

 10.00-11.00 Y Brenier (Nice)

NPA

Workshop: Mathematical Theory of Hyperbolic Systems
of Conservation Laws
Applications and properties of the 3D Born-Infeld equations

 11.30-12.30 PG LeFloch (Palaiseau)

NPA

Workshop: Mathematical Theory of Hyperbolic Systems
of Conservation Laws
Classical and non-classical entropy solutions to systems of conservation laws

 14.00-15.00 D Serre (Lyon)

NPA

Workshop: Mathematical Theory of Hyperbolic Systems
of Conservation Laws
Asymptotic stability of steady states in relaxation models

 15.30-16.30 S Nishibata (Tokyo)

NPA

Workshop: Mathematical Theory of Hyperbolic Systems
of Conservation Laws
Asymptotic behavior of spherically symmetric solutions to the compressible Navier-Stokes equations with external forces

Friday 28 March

 10.00-11.00 K Trivisa (College Park)

NPA

Workshop: Mathematical Theory of Hyperbolic Systems
of Conservation Laws
Qualitative behavior of solutions to systems of conservation laws

 11.30-12.30 EV Ferapontov (Loughborough)

NPA

Workshop: Mathematical Theory of Hyperbolic Systems
of Conservation Laws
Systems of conservation laws and the projective theory of congruences

Monday 31 March

 10.00-11.00 S Kawashima (Fukuoka)

NPA

Workshop: Multiphase Fluid Flows and Multi-Dimensional
Hyperbolic Problems
Dissipative structure and entropy for hyperbolic systems of balance laws

 11.30-12.30 S Falle (Leeds)

NPA

Workshop: Multiphase Fluid Flows and Multi-Dimensional
Hyperbolic Problems
Multi-fluid MHD shock structures

 14.00-15.00 J Ballmann (Aachen)

NPA

Workshop: Multiphase Fluid Flows and Multi-Dimensional
Hyperbolic Problems
Modelling a simulation of cavitation processes with technical applications

 15.30-16.30 CS Morawetz (New York)

NPA

Workshop: Multiphase Fluid Flows and Multi-Dimensional
Hyperbolic Problems
Mixed equations and transonic flow: old and new problems

Tuesday 1 April

 10.00-11.00 SX Chen (Shanghai)

NPA

Workshop: Multiphase Fluid Flows and Multi-Dimensional
Hyperbolic Problems
Global solution to the problem of supersonic flow past a pointed body

 11.30-12.30 B Keyfitz (Houston)

NPA

Workshop: Multiphase Fluid Flows and Multi-Dimensional
Hyperbolic Problems
Free boundary problems for nonlinear wave equations: Interacting shocks

 14.00-15.00 J Greenberg (London)

NPA

Workshop: Multiphase Fluid Flows and Multi-Dimensional
Hyperbolic Problems
Phase transitions with semi-diffusive interfaces

 15.30-16.30 R Menikoff (Los Alamos)

NPA

Workshop: Multiphase Fluid Flows and Multi-Dimensional
Hyperbolic Problems
Wave structure for elastic-plastic flow and entropy anomalies

Wednesday 2 April

 10.00-11.00 PD Lax (New York)

NPA

Workshop: Multiphase Fluid Flows and Multi-Dimensional
Hyperbolic Problems
Positive schemes for solving the initial value problem for hyperbolic systems of conservation laws in several space dimensions

 11.30-12.30 H Peregrine (Bristol)

NPA

Workshop: Multiphase Fluid Flows and Multi-Dimensional
Hyperbolic Problems
Vorticity generation by bores in shallow water, and water wave impact problems

 14.00-15.00 D Drikakis (London)

NPA

Workshop: Multiphase Fluid Flows and Multi-Dimensional
Hyperbolic Problems
Turbulence in the context of multi-dimensional hyperbolic problems

 15.30-16.30 N Nikiforakis (Cambridge)

NPA

Workshop: Multiphase Fluid Flows and Multi-Dimensional
Hyperbolic Problems
Computing interface motion in compressible flows

Thursday 3 April

 10.00-11.00 A Marquina (Burjassot)

NPA

Workshop: Multiphase Fluid Flows and Multi-Dimensional
Hyperbolic Problems
Computations of strong shocks hitting gas-gas interfaces with high order accurate conservative capturing methods

 11.30-12.30 GQ Chen (Evanston)

NPA

Workshop: Multiphase Fluid Flows and Multi-Dimensional
Hyperbolic Problems
Multidimensional transonic shock problems

 14.00-15.00 EF Toro (Trento)

NPA

Workshop: Multiphase Fluid Flows and Multi-Dimensional
Hyperbolic Problems
The HLLC Riemann solver for single and multi-phase flows

 15.30-16.30 S Mu"ller (Aachen)

NPA

Workshop: Multiphase Fluid Flows and Multi-Dimensional
Hyperbolic Problems
Flow problems in nonclassical fluids

Friday 4 April

 10.00-11.00 H Frid (Rio de Janeiro)

NPA

Workshop: Multiphase Fluid Flows and Multi-Dimensional
Hyperbolic Problems
Finite difference schemes with cross derivatives correctors for multidimensional parabolic systems

 11.30-12.30 S Noelle (Aachen)

NPA

Workshop: Multiphase Fluid Flows and Multi-Dimensional
Hyperbolic Problems
Kinetic decompositions, evolution Galerkin schemes and Fey's method of transport

 14.00-15.00 R Saurel (Marseille)

NPA

Workshop: Multiphase Fluid Flows and Multi-Dimensional
Hyperbolic Problems
An extended multiphase model for interface computation, permeable fronts and fluid mixtures with internal degrees of freedom

Monday 7 April

 09.55-10.00

CPD

Workshop: Multiscale Modelling, Multiresolution
and Adaptivity
Opening remarks

 10.00-11.00 F Brezzi (Pavia)

CPD

Workshop: Multiscale Modelling, Multiresolution
and Adaptivity
Pseudo residual free bubbles and subgrids

 11.30-12.30 Weinan E (Princeton)

CPD

Workshop: Multiscale Modelling, Multiresolution
and Adaptivity
Analysis of multiscale methods

 14.00-15.00 T Hou (Caltech)

CPD

Workshop: Multiscale Modelling, Multiresolution
and Adaptivity
Multiscale computation for flow through heterogeneous media

 15.30-16.30 R Nochetto (Maryland)

CPD

Workshop: Multiscale Modelling, Multiresolution
and Adaptivity
Adaptive FEM for saddle point problems: design & convergence

 16.30-17.00 K Siebert (Freiburg)

CPD

Workshop: Multiscale Modelling, Multiresolution
and Adaptivity
Convergence of adaptive finite element methods

 17.00-17.45 ~

CPD

Workshop: Multiscale Modelling, Multiresolution
and Adaptivity
Informal time for researchers from various disciplines to exchange ideas & explore currently unsolved problems

Tuesday 8 April

 09.00-10.00 R Rannacher (Heidelberg)

CPD

Workshop: Multiscale Modelling, Multiresolution
and Adaptivity
Adaptive discretisation of optimisation problems with PDE

 10.00-11.00 ~

CPD

Workshop: Multiscale Modelling, Multiresolution
and Adaptivity
Co-ordinated discussion session: Adaptivity

 11.30-12.30 C Johnson (Chalmers)

CPD

Workshop: Multiscale Modelling, Multiresolution
and Adaptivity
Adaptive computational modelling of reaction-diffusion in laminar and turbulent incompressible flow

 14.00-15.00 C Schwab (ETH Zu"rich)

CPD

Workshop: Multiscale Modelling, Multiresolution
and Adaptivity
Finite elements for homogenisation problems

 15.30-16.00 P Houston (Leicester)

CPD

Workshop: Multiscale Modelling, Multiresolution
and Adaptivity
hp-adaptive discontinuous Galerkin methods with interior penalty for degenerate elliptic partial differential equations

 16.00-16.30 J Mackenzie (Strathclyde)

CPD

Workshop: Multiscale Modelling, Multiresolution
and Adaptivity
Adaptive moving mesh techniques for moving boundary value problems

 16.30-17.00 R Stevenson (Utrecht)

CPD

Workshop: Multiscale Modelling, Multiresolution
and Adaptivity
An optimal adaptive finite element method

 17.00-18.30 ~

CPD

Workshop: Multiscale Modelling, Multiresolution
and Adaptivity
Informal time for researchers from various disciplines to exchange ideas & explore currently unsolved problems

Wednesday 9 April

 09.00-10.00 R DeVore (South Carolina)

CPD

Workshop: Multiscale Modelling, Multiresolution
and Adaptivity
Tools for adaptive finite element methods

 10.00-11.00 ~

CPD

Workshop: Multiscale Modelling, Multiresolution
and Adaptivity
Co-ordinated discussion session: Wavelets and multiresolution for PDEs

 11.30-12.30 A Cohen (Pierre et Marie Curie)

CPD

Workshop: Multiscale Modelling, Multiresolution
and Adaptivity
Multiscale adaptive schemes for hyperbolic equations: some convergence results

 14.00-15.00 W Dahmen (RWTH Aachen)

CPD

Workshop: Multiscale Modelling, Multiresolution
and Adaptivity
Adaptive multiscale application of operators

 15.30-16.00 A Kunoth (Bonn)

CPD

Workshop: Multiscale Modelling, Multiresolution
and Adaptivity
Adaptive wavelet methods for control problems with PDE constraints

 16.00-16.30 K Urban (Ulm)

CPD

Workshop: Multiscale Modelling, Multiresolution
and Adaptivity
Adaptive convex optimisation: convergence results

 16.30-17.00 SC Hawkins (Liverpool)

CPD

Workshop: Multiscale Modelling, Multiresolution
and Adaptivity
Easily inverted approximation type preconditioners for almost-diagonal matrices arising from two-dimensional elliptic operators

 17.00-18.30 ~

CPD

Workshop: Multiscale Modelling, Multiresolution
and Adaptivity
Informal time for researchers from various disciplines to exchange ideas & explore currently unsolved problems

Thursday 10 April

 09.00-10.00 C Canuto (Torino)

CPD

Workshop: Multiscale Modelling, Multiresolution
and Adaptivity
Wavelet-based adaptive optimisation

 10.00-11.00 ~

CPD

Workshop: Multiscale Modelling, Multiresolution
and Adaptivity
Co-ordinated discussion session: Multiscale methods for PDEs

 10.00-11.00 SK Godunov (Novosibirsk)

NPA

The conservation laws compatible with hyperbolic equations: chemical reaction modeling,fluid with thermodynamical model of bubble vibration

 11.30-12.30 M Ainsworth (Strathclyde)

CPD

Workshop: Multiscale Modelling, Multiresolution
and Adaptivity
hp-finite adaptive element methods for time harmonic Maxwell's equations

 14.00-15.00 C Carstensen (Vienna)

CPD

Workshop: Multiscale Modelling, Multiresolution
and Adaptivity
Scientific computing of related minimisation models in three applications

 15.30-16.00 C Farmer (Schlumberger)

CPD

Workshop: Multiscale Modelling, Multiresolution
and Adaptivity
Geological modelling: multiphysics data to multiscale models

 16.00-16.30 K-S Moon (RIT)

CPD

Workshop: Multiscale Modelling, Multiresolution
and Adaptivity
Adaptive Monte Carlo algorithm for killed diffusion

 16.30-17.00 E von Schwerin (KTH)

CPD

Workshop: Multiscale Modelling, Multiresolution
and Adaptivity
Convergence rates for adaptive FEM

 17.00-18.30 ~

CPD

Workshop: Multiscale Modelling, Multiresolution
and Adaptivity
Informal time for researchers from various disciplines to exchange ideas & explore currently unsolved problems

Friday 11 April

 09.00-10.00 J Xu (Penn State)

CPD

Workshop: Multiscale Modelling, Multiresolution
and Adaptivity
Multilevel techniques for grid adaptation

 10.00-11.00 ~

CPD

Workshop: Multiscale Modelling, Multiresolution
and Adaptivity
Co-ordinated discussion session: Multigrid and multilevel methods

 11.30-12.00 TJ Barth (NASA)

CPD

Workshop: Multiscale Modelling, Multiresolution
and Adaptivity
Preliminary results for a-posteriori error estimation and adaptivity in numerical magnetohydrodynamics

 12.00-12.30 P Jimack (Leeds)

CPD

Workshop: Multiscale Modelling, Multiresolution
and Adaptivity
Anisotropic mesh refinement based upon error gradients

 14.00-15.00 B Engquist (Princeton)

CPD

Workshop: Multiscale Modelling, Multiresolution
and Adaptivity
Heterogeneous multiscale methods for dynamical systems

 15.00-15.30 ~

CPD

Workshop: Multiscale Modelling, Multiresolution
and Adaptivity
Closing discussion

Monday 14 April

 13.55-14.00

CPD

Workshop: INTERPHASE 2003
Numerical Methods for Free Boundary Problems
Opening Remarks

 14.00-15.00 M Falcone (Roma)

CPD

Workshop: INTERPHASE 2003
Numerical Methods for Free Boundary Problems
A semi-Lagrangian scheme for mean curvature motion

 15.30-16.15 V Styles (Sussex)

CPD

Workshop: INTERPHASE 2003
Numerical Methods for Free Boundary Problems
Numerical analysis of models for diffusion induced grain boundary motion

 16.15-17.00 R Nurnberg (Imperial College)

CPD

Workshop: INTERPHASE 2003
Numerical Methods for Free Boundary Problems
Finite element approximation of a void electromigration model

 17.00-17.45 FA Radu (Erlangen)

CPD

Workshop: INTERPHASE 2003
Numerical Methods for Free Boundary Problems
Finite element approximation of saturated/unsaturated flow and reactive solute transport in porous media

Tuesday 15 April

 09.00-10.00 J Sprekels (Weierstrass)

CPD

Workshop: INTERPHASE 2003
Numerical Methods for Free Boundary Problems
Modelling and simulation of the sublimation growth of SiC bulk single crystals

 10.00-11.00 PD Lax (New York)

NPA

Zero dispersion limit

 10.00-11.00 R Kimmel (Technion)

CPD

Workshop: INTERPHASE 2003
Numerical Methods for Free Boundary Problems
On active contours, edge detection and segmentation

 11.30-12.30 CS Morawetz (New York)

NPA

Mixed equations in fluid dynamics

 11.30-12.30 Z Chen (Academia Sinica)

CPD

Workshop: INTERPHASE 2003
Numerical Methods for Free Boundary Problems Sharp L1 a posteriori error analysis for nonlinear convection-diffusion problems

 14.00-15.00 BL Keyfitz (Houston)

NPA

Self-similar solutions to multidimensional conservation laws

 14.00-15.00 G Dziuk (Freiburg)

CPD

Workshop: INTERPHASE 2003
Numerical Methods for Free Boundary Problems
Numerical methods for conformally parametrized surfaces

 15.30-16.30 G-Q Chen (Evanston)

NPA

Some recent methods for multidimensional conservation laws

 15.30-16.15 C-J Heine (Freiburg)

CPD

Workshop: INTERPHASE 2003
Numerical Methods for Free Boundary Problems
Computations of form and stability of rotating drops with finite elements

 16.15-17.00 N Goldenfeld (Illinois at Urbana-Champaign)

CPD

Workshop: INTERPHASE 2003
Numerical Methods for Free Boundary Problems
Phase field models for dendritic growth

 17.00-18.30 ~

CPD

Workshop: INTERPHASE 2003
Numerical Methods for Free Boundary Problems
Informal time for researchers from various disciplines to exchange ideas & explore currently unsolved problems

Wednesday 16 April

 09.15-10.00 U Clarenz (Duisburg)

CPD

Workshop: INTERPHASE 2003
Numerical Methods for Free Boundary Problems
Surface restoration via Willmore-flow

 10.00-11.00 PD Lax (New York)

NPA

Zero dispersion limit

 10.00-11.00 R Kornhuber (Berlin)

CPD

Workshop: INTERPHASE 2003
Numerical Methods for Free Boundary Problems
Monotone multigrid for Allen-Cahn equations

 11.30-12.30 CS Morawetz (New York)

NPA

Mixed equations in fluid dynamics

 11.30-12.30 K Deckelnick (Magdeburg)

CPD

Workshop: INTERPHASE 2003
Numerical Methods for Free Boundary Problems
Eikonal equations with discontinuities: uniqueness and numerical approximation

 14.00-15.00 BL Keyfitz (Houston)

NPA

Self-similar solutions to multidimensional conservation laws

 14.00-15.00 A Veeser (Milan)

CPD

Workshop: INTERPHASE 2003
Numerical Methods for Free Boundary Problems
Full-contact in a posteriori error estimation for obstacle problems

 15.30-16.30 G-Q Chen (Evanston)

NPA

Some recent methods for multidimensional conservation laws

 15.30-16.15 MB Hindmarsh (Sussex)

CPD

Workshop: INTERPHASE 2003
Numerical Methods for Free Boundary Problems
Relativistic motion by mean curvature

 16.15-17.00 M Benes (Prague)

CPD

Workshop: INTERPHASE 2003
Numerical Methods for Free Boundary Problems
Modified Allen-Cahn equation and applications

Thursday 17 April

 10.00-11.00 PD Lax (New York)

NPA

Zero dispersion limit

 10.15-11.00 U Weikard (Duisburg)

CPD

Workshop: INTERPHASE 2003
Numerical Methods for Free Boundary Problems
Two models of phase transition

 11.30-12.30 CS Morawetz (New York)

NPA

Mixed equations in fluid dynamics

 11.30-12.30 E Baensch (Weierstrass)

CPD

Workshop: INTERPHASE 2003
Numerical Methods for Free Boundary Problems
Finite element methods for surface diffusion

 14.00-15.00 BL Keyfitz (Houston)

NPA

Self-similar solutions to multidimensional conservation laws

 14.00-15.00 A Schmidt (Bremen)

CPD

Workshop: INTERPHASE 2003
Numerical Methods for Free Boundary Problems
Adaptive finite element methods for phase field problems

 15.30-16.30 G-Q Chen (Evanston)

NPA

Some recent methods for multidimensional conservation laws

 15.30-16.15 O Lakkis (Crete)

CPD

Workshop: INTERPHASE 2003
Numerical Methods for Free Boundary Problems
Computing epitaxial growth with attachment-detachment kinetics

 16.15-17.00 D Kessler (Maryland)

CPD

Workshop: INTERPHASE 2003
Numerical Methods for Free Boundary Problems
A posteriori error estimates for the Allen-Cahn problem: circumventing Gronwall's nightmare

 17.00-18.30 ~

CPD

Workshop: INTERPHASE 2003
Numerical Methods for Free Boundary Problems
Informal time for researchers from various disciplines to exchange ideas & explore currently unsolved problems

Monday 28 April

 09.30-11.00 EF Toro (Trento)

NPA

Workshop: Numerical Methods for Hyperbolic Conservation Laws
Scalar conservation laws and linear systems

 11.30-13.00 RJ LeVeque (Washington)

NPA

Workshop: Numerical Methods for Hyperbolic Conservation Laws
Numerical methods I

 14.00-15.30 RJ LeVeque (Washington)

NPA

Workshop: Numerical Methods for Hyperbolic Conservation Laws
Numerical methods II

 16.00-17.30 EF Toro (Trento)

NPA

Workshop: Numerical Methods for Hyperbolic Conservation Laws
Non-linear systems

 17.00-18.00 F Brezzi (Pavia)

INS

Theoretical & numerical questions related to thin elastic plates & shells

Tuesday 29 April

 09.30-11.00 EF Toro (Trento)

NPA

Workshop: Numerical Methods for Hyperbolic Conservation Laws
Godunov methods and Riemann solvers I

 11.30-13.00 EF Toro (Trento)

NPA

Workshop: Numerical Methods for Hyperbolic Conservation Laws
Godunov methods and Riemann solvers II

 14.00-15.30 RJ LeVeque (Washington)

NPA

Workshop: Numerical Methods for Hyperbolic Conservation Laws
Wave-propagation methods for systems

 16.00-17.30 RJ LeVeque (Washington)

NPA

Workshop: Numerical Methods for Hyperbolic Conservation Laws
Wave-propagation methods for multidimensional problems

Wednesday 30 April

 09.30-11.00 CW Shu (Brown)

NPA

Workshop: Numerical Methods for Hyperbolic Conservation Laws
ENO and WENO methods I

 09.30-10.15 M Dauge (Rennes)

CPD

Regularity and singularities for Maxwell near edges and corners of a polyhedral conductor I

 10.30-11.15 M Costabel (Rennes)

CPD

Approximation of Maxwell singularities by higher order finite elements I

 11.30-13.00 CW Shu (Brown)

NPA

Workshop: Numerical Methods for Hyperbolic Conservation Laws
ENO and WENO methods II

 11.30-12.15 D Boffi (Pavia)

CPD

Eigenvalue approximation of noncoercive operators

 14.00-14.45 M Dauge (Rennes)

CPD

Regularity and singularities for Maxwell near edges and corners of a polyhedral conductor II

 14.45-15.30 M Costabel (Rennes)

CPD

Approximation of Maxwell singularities by higher order finite elements II

 16.00-16.45 D Boffi (Pavia)

CPD

Discrete compactness and convergence of Maxwell eigenvalues

Thursday 1 May

 09.30-11.00 CW Shu (Brown)

NPA

Workshop: Numerical Methods for Hyperbolic Conservation Laws
ENO and WENO methods III

 11.30-13.00 EF Toro (Trento)

NPA

Workshop: Numerical Methods for Hyperbolic Conservation Laws
ADER methods

 14.00-15.30 CW Shu (Brown)

NPA

Workshop: Numerical Methods for Hyperbolic Conservation Laws
Discontinuous Galerkin finite element methods I

 16.00-17.30 CW Shu (Brown)

NPA

Workshop: Numerical Methods for Hyperbolic Conservation Laws
Discontinuous Galerkin finite element methods II

Friday 2 May

 09.30-11.00 CW Shu (Brown)

NPA

Workshop: Numerical Methods for Hyperbolic Conservation Laws
Application to traffic flow problems

 11.30-13.00 EF Toro (Trento)

NPA

Workshop: Numerical Methods for Hyperbolic Conservation Laws
Application to environmental flows

 14.00-15.30 RJ LeVeque (Washington)

NPA

Workshop: Numerical Methods for Hyperbolic Conservation Laws
Application to astrophysics

Tuesday 6 May

 14.00-15.00 K Khanin (INI)

NPA

Global shocks structure for random forced Burgers equation

 15.30-17.30

INS

Workshop: FEMLAB Seminar
Mathematical modelling in FEMLAB

Wednesday 7 May

 10.00-11.00 SL Gavrilyuk (Aix-Marseille III)

NPA

Mechanics of fluids with internal inertia

 11.30-12.30 SL Gavrilyuk (Aix-Marseille III)

NPA

Two-fluid hyperbolic models: a variational approach

Thursday 8 May

 11.30-11.50 I Graham (Bath)

CPD

Workshop: The First European Finite Element Fair
Finite elements on degenerate meshes

 11.50-12.10 K Mikula (Slovak)

CPD

Workshop: The First European Finite Element Fair
Image processing with partial differential equations

 12.10-12.30 K Guganesharajah (Mott MacDonald Ltd)

CPD

Workshop: The First European Finite Element Fair
Mott MacDonald's computational hydraulic and eco system model HYDRO-3D

 14.00-14.20 A Logg (Chalmers)

CPD

Workshop: The First European Finite Element Fair
Adaptive explicit time-stepping for stiff ODEs

 14.20-14.40 C Carstensen (Vienna)

CPD

Workshop: The First European Finite Element Fair
Averaging FE error control

 16.30-16.50 F Gardini (Pavia)

CPD

Workshop: The First European Finite Element Fair
Discrete compactness property for quadrilateral finite element spaces

 16.50-17.10 S Larsson (Chalmers)

CPD

Workshop: The First European Finite Element Fair
Finite element approximation of parabolic stochastic partial differential equation

 17.10-17.30 C Makridakis (Crete)

CPD

Workshop: The First European Finite Element Fair
A posteriori estimates for evolution problems and continuous reconstructions

Friday 9 May

 09.45-10.05 J Long (COMSOL Ltd)

CPD

Workshop: The First European Finite Element Fair
Flexible finite element modelling in FEMLAB

 10.05-10.25 B Guo (Manitoba)

CPD

Workshop: The First European Finite Element Fair
Mathematical foundation for the p-version of the finite element method

 10.25-10.45 R Nochetto (Maryland)

CPD

Workshop: The First European Finite Element Fair
Optimal relaxation parameter for the Uzawa method

 11.30-11.50 Z Chen (LSEC)

CPD

Workshop: The First European Finite Element Fair
An adaptive FE method with perfectly matched absorbing layers for the wave scattering by periodic structures

 11.50-12.10 D Boffi (Pavia)

CPD

Workshop: The First European Finite Element Fair
Finite element approximation to evolution problems in mixed form

 12.10-12.30 P Monk (Delaware)

CPD

Workshop: The First European Finite Element Fair
A discontinuous Galerkin method for symmetric hyperbolic systems

 14.00-14.20 L Gastaldi (Brescia)

CPD

Workshop: The First European Finite Element Fair
Finite element approach to the immersed boundary method

 14.20-14.40 C Johnson (Chalmers)

CPD

Workshop: The First European Finite Element Fair
The deep connections between Bebop and finite elements

Tuesday 13 May

 11.00-12.00 M Luskin (Minneapolis)

CPD

Workshop: Partial Differential Equations and Computational
Material Science and Solid Mechanics
Metastability and microstructure in structural phase transformations

 14.00-15.00 C Le Bris (CERMICS)

CPD

Workshop: Partial Differential Equations and Computational
Material Science and Solid Mechanics
Inserting the atomic scale in computational materials science: state of the art and challenges

 15.30-16.30 H Garcke (Regensburg)

CPD

Workshop: Partial Differential Equations and Computational
Material Science and Solid Mechanics
Phase field models for diffusional phase transformations in multi-component alloys

Wednesday 14 May

 10.00-11.00 W Dreyer (WIAS)

CPD

On the influence of mechanical fields on chemistry, diffusion and interface motion in solids

 11.30-12.30 P Plechac (Warwick)

CPD

Approximation of lattice systems at finite temperature

 14.00-15.00 M Katsoulakis (Massachusetts)

CPD

Coarse-grained stochastic processes and Monte Carlo simulations in lattice systems

Tuesday 20 May

 10.00-11.00 A Kapila (Rensselaer Poly.)

NPA

Models of evolution to detonation in high-energy explosives I

 11.30-12.30 A Kapila (Rensselaer Poly.)

NPA

Models of evolution to detonation in high-energy explosives II

Wednesday 21 May

 10.00-11.00 E Romenski (Russia)

NPA

Hyperbolic conservative model for compresible 2-phase flow

 11.30-12.30 W Craig (MacMaster)

NPA

Travelling surface water waves

Friday 23 May

 10.00-11.00 S Jin (Wisconsin)

NPA

Computation of multi-valued solutions in non-linear PDEs

Tuesday 27 May

 09.55-10.00 EF Toro (Trento)

NPA

Workshop: Very-High Order Numerical Methods for Hyperbolic
Conservation Laws
Opening

 10.00-11.00 PK Sweby (Reading)

NPA

Workshop: Very-High Order Numerical Methods for Hyperbolic
Conservation Laws
TVD schemes

 11.30-12.30 E Suli (Oxford)

NPA

Workshop: Very-High Order Numerical Methods for Hyperbolic
Conservation Laws
Hp-adaptive finite element approximations of hyperbolic problems

 14.00-15.00 J Bell (Berkeley)

NPA

Workshop: Very-High Order Numerical Methods for Hyperbolic
Conservation Laws
High-order methods for reacting flows

 15.30-16.30 L Pareschi (Ferrara)

NPA

Workshop: Very-High Order Numerical Methods for Hyperbolic
Conservation Laws
High-order time discretisation methods for hyperbolic systems with relaxation

 16.30-17.30 G Puppo (Torino)

NPA

Workshop: Very-High Order Numerical Methods for Hyperbolic
Conservation Laws
Adaptive algorithms for conservation laws

Wednesday 28 May

 10.00-11.00 CW Shu (Brown)

NPA

Workshop: Very-High Order Numerical Methods for Hyperbolic
Conservation Laws
High order WENO schemes

 11.30-12.30 EF Toro (Trento)

NPA

Workshop: Very-High Order Numerical Methods for Hyperbolic
Conservation Laws
The ADER approach

 14.00-15.00 G Russo (Catania)

NPA

Workshop: Very-High Order Numerical Methods for Hyperbolic
Conservation Laws
High order central Runge-Kutta schemes for conservation laws

 15.30-16.30 VA Titarev (Trento)

NPA

Workshop: Very-High Order Numerical Methods for Hyperbolic
Conservation Laws
A class of centred WENO schemes for multidimensional hyperbolic conservation laws

 16.30-17.30 CM Elliott (Sussex)

NPA

Workshop: Very-High Order Numerical Methods for Hyperbolic
Conservation Laws
Discretisation of mean field vortex density models in Type II superconductors

Thursday 29 May

 10.00-11.00 M Kaeser (Munchen)

NPA

Workshop: Very-High Order Numerical Methods for Hyperbolic
Conservation Laws
ADER schemes on adaptive unstructured meshes

 11.30-12.30 M Dumbser, T Schwartzkopff, CD Munz (Stuttgart)

NPA

Workshop: Very-High Order Numerical Methods for Hyperbolic
Conservation Laws
Improvements of the ADER approach for finite volume and discontinuous Galerkin schemes

 14.00-15.00 S Feistauer (Prague)

NPA

Workshop: Very-High Order Numerical Methods for Hyperbolic
Conservation Laws
Discontinuous Galerkin methods, a natural way to obtain higher order schemes for conservation laws and compressible flow

 15.30-16.30 Y Takakura (Tokyo)

NPA

Workshop: Very-High Order Numerical Methods for Hyperbolic
Conservation Laws
Various forms of the ADER approach

 16.30-17.30 KA Lie (Oslo)

NPA

Workshop: Very-High Order Numerical Methods for Hyperbolic
Conservation Laws
New limiter based smoothness indicators and artificial compression

Friday 30 May

 10.00-11.00 JJW van der Vegt (Twente)

NPA

Workshop: Very-High Order Numerical Methods for Hyperbolic
Conservation Laws
Discontinuous Galerkin finite element methods for hyperbolic PDE's

 11.30-12.30 M Hubbard (Leeds)

NPA

Workshop: Very-High Order Numerical Methods for Hyperbolic
Conservation Laws
Positivity preserving finite element methods for hyperbolic problems

 14.00-15.00 PL Roe (Michigan)

NPA

Workshop: Very-High Order Numerical Methods for Hyperbolic
Conservation Laws
Limiters for very high-order schemes - part of the problem or part of the solution?

 15.30-16.30 N Nikiforakis, B Walker (Cambridge)

NPA

Workshop: Very-High Order Numerical Methods for Hyperbolic
Conservation Laws
A multiple Riemann problem based approach for global atmospheric tracer-transport modelling

 16.30-17.30 M Slemrod (Wisconsin)

NPA

Workshop: Very-High Order Numerical Methods for Hyperbolic
Conservation Laws
Initial-boundary value problems for plasmas

Monday 2 June

 10.00-11.00 JM Stewart (Cambridge)

NPA

Workshop: Recent Activity on Numerical General Relativity
Hewlett Packard Day
The Geroch reduction and axisymmetry in numerical relativity

 11.30-12.30 I Hawke (Golm)

NPA

Workshop: Recent Activity on Numerical General Relativity
Hewlett Packard Day
Recent progress in numerical relativity at the AEI: Binary black hole inspiral and merger

 14.00-15.00 JM Marti (Valencia)

NPA

Workshop: Recent Activity on Numerical General Relativity
Hewlett Packard Day
Recent advances in numerical RHD and RMHD with applications in Astrophysics

 15.30-16.30 E Seidel (Golm)

NPA

Workshop: Recent Activity on Numerical General Relativity
Hewlett Packard Day
Applications in numerical relativity; black holes and more

Wednesday 4 June

 10.00-11.00 A Prohl (ETH Zurich)

NPA

Numerical analysis of nematic liquid crystals

 11.30-12.30 X Feng (Tennessee)

CPD

Total variation flow

Tuesday 10 June

 11.00-12.00 S Klainerman (Princeton)

NPA

The Cauchy problem for the Einstein vacuum equations

Wednesday 11 June

 11.00-12.00 S Klainerman (Princeton)

NPA

The Cauchy problem for the Einstein vacuum equations

 14.30-15.30 R Rodri'guez (Concepcio'n)

CPD

Finite element analysis of an electromagnetic problem arising from the simulation of metallurgical electrodes

 16.00-17.00 RG Duran' (Buenos Aires)

CPD

Neumann problems for elliptic equations in domains with cusps

Thursday 12 June

 11.00-12.00 S Klainerman (Princeton)

NPA

The Cauchy problem for the Einstein vacuum equations

Friday 13 June

 11.00-12.00 S Wu (Harvard)

NPA

Water waves

Tuesday 17 June

 11.00-12.00 B Temple (Davis)

NPA

Shock wave solutions of the Einstein equations

Wednesday 18 June

 11.00-12.00 B Temple (Davis)

NPA

Shock wave solutions of the Einstein equations

Thursday 19 June

 11.00-12.00 B Temple (Davis)

NPA

Shock wave solutions of the Einstein equations

Saturday 21 June

 11.00-12.00 B Temple (Davis)

CPD

Workshop: Mathematics of Finite Elements and Applications

Sunday 22 June

 11.00-12.00 B Temple (Davis)

CPD

Workshop: Mathematics of Finite Elements and Applications

Monday 23 June

 11.00-12.00 B Temple (Davis)

CPD

Workshop: Mathematics of Finite Elements and Applications

 10.00-11.00 J Smoller (Ann Arbor)

NPA

Workshop: Hyperbolic Models in Astrophysics and Cosmology
The interaction of gravity with other force fields

 11.30-12.30 O Reula (Cordoba)

NPA

Workshop: Hyperbolic Models in Astrophysics and Cosmology
Strongly hyperbolic systems of evolution equations

 14.00-15.00 A Rendall (Golm)

NPA

Workshop: Hyperbolic Models in Astrophysics and Cosmology
Late-time asymptotics of expanding cosmological models

 15.30-16.30 JM Stewart (Cambridge)

NPA

Workshop: Hyperbolic Models in Astrophysics and Cosmology
Gravitational shock waves

Tuesday 24 June

 15.30-16.30 JM Stewart (Cambridge)

CPD

Workshop: Mathematics of Finite Elements and Applications

 10.00-11.00 G Zeghib (Lyon)

NPA

Workshop: Hyperbolic Models in Astrophysics and Cosmology
On conformal Lorentz dynamics

 11.30-12.30 M Dafermos (Cambridge, USA)

NPA

Workshop: Hyperbolic Models in Astrophysics and Cosmology
The interior of charged black holes and the problem of uniqueness in general relativity

 14.00-15.00 A Linden (Canberra)

NPA

Workshop: Hyperbolic Models in Astrophysics and Cosmology
Static spherically symmetric Einstein SU (2) spacetimes

 15.30-16.30 S Klainerman (Princeton)

NPA

Workshop: Hyperbolic Models in Astrophysics and Cosmology
On the Cauchy problem in GR

Wednesday 25 June

 10.00-11.00 I Rodnianski (Princeton)

NPA

Workshop: Hyperbolic Models in Astrophysics and Cosmology
Mathematical aspects of the Einstein vacuum equations

 11.30-12.30 H Friedrich (Golm)

NPA

Workshop: Hyperbolic Models in Astrophysics and Cosmology
Conformal Einstein evolution

 14.00-15.00 MAH ~MacCallum (London)

NPA

Workshop: Hyperbolic Models in Astrophysics and Cosmology
Polyhomogeneous asymptotics in spacetimes

 15.30-16.30 S Komissarov (Leeds)

NPA

Workshop: Hyperbolic Models in Astrophysics and Cosmology
Degenerate electrodynamics and astrophysics of black holes

Thursday 26 June

 10.00-11.00 B Temple (Davis)

NPA

Workshop: Hyperbolic Models in Astrophysics and Cosmology
Initial value problem with shock waves in spherically symmetric spacetimes

 11.30-12.30 H Lindblad (San Diego)

NPA

Workshop: Hyperbolic Models in Astrophysics and Cosmology
Well posedness for the motion of the free surface boundary of a compressible fluid

 14.00-15.00 LJ Mason (Oxford)

NPA

Workshop: Hyperbolic Models in Astrophysics and Cosmology
Scattering theory in general relativity

 15.30-16.30 JB Griffiths (Loughborough)

NPA

Workshop: Hyperbolic Models in Astrophysics and Cosmology
Some exact shock gravitational waves

Friday 27 June

 10.00-11.00 C Bona Garcia (Palma de Mallorca)

NPA

Workshop: Hyperbolic Models in Astrophysics and Cosmology
Hyperbolic formulations of Einstein's field equations

 10.00-11.00 PB Bochev (Sandia National Lab)

CPD

Constrained interpolation algorithms for divergence free remap

 11.30-12.30 JA Font (Burjassot)

NPA

Workshop: Hyperbolic Models in Astrophysics and Cosmology
Simulations of relativistic astrophysical flows using Riemann solvers

 14.00-15.00 F Melnyk (Bordeaux)

NPA

Workshop: Hyperbolic Models in Astrophysics and Cosmology
Scattering on (DeSitter-) Reissner-Nordstrom metric and Hawking effect for spin 1/2 fields

Monday 30 June

 17.00-18.00 J Smoller (Michigan)

INS

Cosmology: the large scale structure of the universe

Tuesday 1 July

 11.00-12.00 F Nicolo (Roma)

NPA

Asymptotic behavior of the Riemann tensor in a class of vacuum Einstein spacetimes

Wednesday 2 July

 11.00-12.00 H Friedrich (Golm)

NPA

The initial boundary value problem for Einstein's field equations

Thursday 3 July

 11.00-12.00 S Ukai (Tokyo)

NPA

Recent topics on the half-space problem of the Boltzmann equation

Friday 4 July

 10.00-11.00 J-H Wang (Chinese Academy of Sciences)

NPA

On the large time step (LTS) schemes for hyperbolic conservation laws

 11.00-12.00 LF Dinu (Bucharest)

NPA

An example of interaction between two gasdynamic objects: a shock discontinuity and a model of turbulence

Monday 7 July

 11.00-12.00 F Finster (Leipzig)

NPA

Linear hyperbolic equations in a black hole geometry

Tuesday 8 July

 11.00-12.00 F Finster (Leipzig)

NPA

Linear hyperbolic equations in a black hole geometry

Wednesday 9 July

 11.00-12.00 F Finster (Leipzig)

NPA

The Dirac sea and the principle of the fermionic projector

 14.00-15.00 EF Toro (Trento)

NPA

Some developments on numerical fluxes for solving hyperbolic equations

Thursday 10 July

 11.00-12.00 F Finster (Leipzig)

NPA

The Dirac sea and the principle of the fermionic projector

 14.00-15.00 Y Trakhinin (Hull)

NPA

Stability of MHD shock discontinuities: recent results for fast shocks

 FMS indicates a Foams and Minimal Surfaces seminar
CMP indicates a Computation, Combinatorics and Probability seminar
NST indicates a New Contexts for Stable Homotopy Theory seminar
INS indicates an Institute Seminar
CPD indicates a Computational Challenges in Partial Differential Equations seminar
NPA indicates a Nonlinear Hyperbolic Waves in Phase Dynamics and Astrophysics seminar

Mustapha Amrani
Copyright © 1996 Isaac Newton Institute.
Updated at 16:01 on 3 September 2003