The INI has a new website!

This is a legacy webpage. Please visit the new site to ensure you are seeing up to date information.

UNIVERSITY OF CAMBRIDGE
Isaac Newton Institute for Mathematical Sciences

Director: Sir John Kingman FRS
20 Clarkson Road, Cambridge, CB3 0EH, U.K.
Telephone: (1223) 335999 Fax: (1223) 330508
e-mail: info@newton.cam.ac.uk

SEMINAR LIST
(for period 23/07/2001 to 19/07/2002)

Monday 23 July

 10.00-10.45 K Moffatt, D Goodman, R Smith (Newton Institute&FST&UNC)

MUC

MUC Participants Opening Meeting

 10.45- . L Grainger

MUC

Introduction to the Newton Institute and Induction

Tuesday 24 July

 08.30-17.00

MUC

Workshop: Financial Risks Workshop

 08.30-08.45 R Hinkley (BP)

MUC

Workshop: Financial Risks Workshop

 08.45-09.30 P Embrechts (ETH)

MUC

Workshop: Financial Risks Workshop
Rethinking the basics of integrated risk management:thoughts on the value-at-risk and linear correlation

 09.30-10.00 E Medova (Judge Institute)

MUC

Workshop: Financial Risks Workshop
Case study 1 - Application of extreme value analysis to capital allocation

 10.00-10.30

MUC

Workshop: Financial Risks Workshop
Discussion

 11.00-11.20 P McCloud, B Tanyi (BP)

MUC

Workshop: Financial Risks Workshop
Case study II - Electricity price volatility and VaR modelling

 11.20-11.40

MUC

Workshop: Financial Risks Workshop
Discussion

 11.40-12.15 C De Vries

MUC

Workshop: Financial Risks Workshop
Optimal Portolio allocation under a probabilistic risk constraint and the incentives to financial innovation

 13.15-14.00 M Dempster (Judge Institute)

MUC

Workshop: Financial Risks Workshop
Dynamic portfolio replication using stochastic programming

 14.00-14.20 J Danielsson (London School of Economics)

MUC

Workshop: Financial Risks Workshop
Case Study III - Edogeneous risk and Basle 2 proposals (Global risk regulatory environment)

 14.20-14.40

MUC

Workshop: Financial Risks Workshop
Discussion

 14.40-15.00 D Kelly-Lyth (Morgan Stanley)

MUC

Workshop: Financial Risks Workshop
Case Study IV - Electricity consumption data and time series of credit defaults

 15.00-15.15

MUC

Workshop: Financial Risks Workshop
Discussion

 15.30-16.10 D Heath

MUC

Workshop: Financial Risks Workshop
Coherent measures of risk

 16.10-16.30

MUC

Workshop: Financial Risks Workshop
Close out session - Consensus report

 16.30- .

MUC

Workshop: Financial Risks Workshop
Workshop ends

Wednesday 25 July

 09.00-09.05

ITS

Workshop: NEEDS - Nonlinear Evolution Equations and
Dynamical Systems XVth Meeting
Welcome from the Director, Professor HK Moffatt

 09.05-09.30 A Degasperis (Rome)

ITS

Workshop: NEEDS - Nonlinear Evolution Equations and
Dynamical Systems XVth Meeting
Collisions between one and two dimensional solitons

 09.30-09.55 JP Zubelli (IMPA)

ITS

Workshop: NEEDS - Nonlinear Evolution Equations and
Dynamical Systems XVth Meeting
Bispectrality for maxtrix differential equations

 09.55-10.20 AK Pogrebkov (SMI)

ITS

Workshop: NEEDS - Nonlinear Evolution Equations and
Dynamical Systems XVth Meeting
On the two-dimensional inverse scattering for the perturbed 1-soliton potentials

 10.20-10.45 F Calogero (Rome)

ITS

Workshop: NEEDS - Nonlinear Evolution Equations and
Dynamical Systems XVth Meeting
Integrable and nonintegrable evolution equations possessing lots of periodic trajectories:analytical theory

 11.10-11.35 M Sommacal (Rome)

ITS

Workshop: NEEDS - Nonlinear Evolution Equations and
ynamical Systems XVth Meeting
Numerical simulation of the motion of an(integrable & non-integrable) system of interacting rotators in the plane

 11.30-12.30 P Bu"hlmann (ETHZ)

MUC

Volatility estimation in very high dimensions

 11.35-12.00 J Szmigielski (Saskatchewan)

ITS

Workshop: NEEDS - Nonlinear Evolution Equations and
Dynamical Systems XVth Meeting
Applications of inverse scattering to some finite dimensional integrable systems

 12.00-12.25 A Zotov (ITEP)

ITS

Workshop: NEEDS - Nonlinear Evolution Equations and
Dynamical Systems XVth Meeting
Two dimensional Calogero-Moser model

 14.00-14.25 D Pelinovsky (McMaster)

ITS

Workshop: NEEDS - Nonlinear Evolution Equations and
Dynamical Systems XVth Meeting
Normal forms for nonlinear resonance of embedded solitons

 14.25-14.50 D Pasca (Kaiserslautern)

ITS

Workshop: NEEDS - Nonlinear Evolution Equations and
Dynamical Systems XVth Meeting
Periodic solutions of non-autonomous second order differential inclusions systems

 14.50-15.15 VK Melnikov (BLTP)

ITS

Workshop: NEEDS - Nonlinear Evolution Equations and
Dynamical Systems XVth Meeting
On equations solvable by the inverse scattering method

 15.45-16.10 ML Gandarias (Cadiz)

ITS

Workshop: NEEDS - Nonlinear Evolution Equations and
Dynamical Systems XVth Meeting
Symmetries and exact solutions of the Schwarz-Korteweg de Vries equation

 16.10-16.35 C Waksjo" (Linko"ping)

ITS

Workshop: NEEDS - Nonlinear Evolution Equations and
Dynamical Systems XVth Meeting
A criterion of separability for natural hamiltonian systems

 16.35-17.00 H Lundmark (Linko"ping)

ITS

Workshop: NEEDS - Nonlinear Evolution Equations and
Dynamical Systems XVth Meeting
Driven Newton equations and time-dependent separable potentials

 17.00-17.25 W Hereman (Colorado School of Mines)

ITS

Workshop: NEEDS - Nonlinear Evolution Equations and
Dynamical Systems XVth Meeting
Conserved densities and generalised symmetries of nonlinear differential-difference equations

 17.25-17.50 JP Wang (Vrije, Amsterdam)

ITS

Workshop: NEEDS - Nonlinear Evolution Equations and
Dynamical Systems XVth Meeting
Integrable systems and number theory

 17.50-18.15 C Muriel (Cadiz)

ITS

Workshop: NEEDS - Nonlinear Evolution Equations and
Dynamical Systems XVth Meeting
Prolongations of vector fields and invariants by derivation

Thursday 26 July

 17.50-18.15 C Muriel (Cadiz)

MUC

Workshop: Insurance Risks Workshop

 08.30-08.45 D Goodman

MUC

Workshop: Insurance Risks Workshop
Introduction CMS Room 4

 08.45-09.30 P Embrechts

MUC

Workshop: Insurance Risks Workshop
Dynamic financial analysis: The solution to Insurance risk management CMS Room 4

 09.00-09.25 VE Zakharov (LITP)

ITS

Workshop: NEEDS - Nonlinear Evolution Equations and
Dynamical Systems XVth Meeting
TBA

 09.25-09.50 V Sokolov (LITP)

ITS

Workshop: NEEDS - Nonlinear Evolution Equations and
Dynamical Systems XVth Meeting
A new integrable case for the Kirchhoff equations

 09.30-10.30 D Simmons (Benfield Group)

MUC

Workshop: Insurance Risks Workshop
Case Study I and II CMS Room 4

 09.50-10.15 H Braden (Edinburgh)

ITS

Workshop: NEEDS - Nonlinear Evolution Equations and
Dynamical Systems XVth Meeting
TBA

 10.15-10.40 VY Novokshenov (IMAT)

ITS

Workshop: NEEDS - Nonlinear Evolution Equations and
Dynamical Systems XVth Meeting
The period map for pulse propagation in nonlinear optical dm fibres

 11.00-11.30 R Smith

MUC

Workshop: Insurance Risks Workshop
Bayasian analysis of extreme values for insurance CMS room 4

 11.10-11.35 R Bullough (UMIST)

ITS

Workshop: NEEDS - Nonlinear Evolution Equations and
Dynamical Systems XVth Meeting
Quantum integrable & non-integrable nonlinear Schroedinger models for realisable Bose-Einstein condensation in n+1 dimensions (n= 1, 2, 3)

 11.30-12.15 T Wilson (Swiss Re New Markets)

MUC

Workshop: Insurance Risks Workshop
Presentation III CMS room 4

 11.35-12.00 D Holm (LANL)

ITS

Workshop: NEEDS - Nonlinear Evolution Equations and
Dynamical Systems XVth Meeting
Modeling and analyzing fluid dynamics in the Euler-Poincar{'e} framework

 12.00-12.25 L Friedland (Jerusalem)

ITS

Workshop: NEEDS - Nonlinear Evolution Equations and
Dynamical Systems XVth Meeting
From solar system to solitons and vortices: pattern formation by synchronisation

 13.15-14.00 T Mikosch

MUC

Workshop: Insurance Risks Workshop
Presentation IV CMS room 4

 14.00-14.25 E Maslov (IZMIRAN)

ITS

Workshop: NEEDS - Nonlinear Evolution Equations and
Dynamical Systems XVth Meeting
Dynamics of the bubble expansion in a metastable medium

 14.00-14.30 M Gallen (RSA)

MUC

Workshop: Insurance Risks Workshop
Insurance industry questions CMS room 4

 14.25-14.50 V Koutvisky (IZMIRAN)

ITS

Workshop: NEEDS - Nonlinear Evolution Equations and
Dynamical Systems XVth Meeting
The structure of singularities arising in the course of the Newtonian collapse of dust-like matter

 14.30-15.15 J Beardsworth (CGNU Norwich Union)

MUC

Workshop: Insurance Risks Workshop
Insurance industry questions CMS room 4

 14.50-15.15 L Kalyakin (IMAT)

ITS

Workshop: NEEDS - Nonlinear Evolution Equations and
Dynamical Systems XVth Meeting
Asymptotic analysis of the autoresonance phenomenon

 15.45-16.10 A Tovbis (UCF)

ITS

Workshop: NEEDS - Nonlinear Evolution Equations and
Dynamical Systems XVth Meeting
On semiclassical limit of the focusing NLS with pure radiation initial data

 15.45-16.00

MUC

Workshop: Insurance Risks Workshop
Close out discussion CMS room 4

 16.00-16.30

MUC

Workshop: Insurance Risks Workshop
Presentation V CMS room 4

 16.10-16.35 C Gilson (Glasgow)

ITS

Workshop: NEEDS - Nonlinear Evolution Equations and
Dynamical Systems XVth Meeting
Pfaffian Hierarchies

 16.35-17.00 H Heredero (Complutense)

ITS

Workshop: NEEDS - Nonlinear Evolution Equations and
Dynamical Systems XVth Meeting
Integrable fully non-linear evolution equations

 17.00-17.25 H Aratyn (UIC)

ITS

Workshop: NEEDS - Nonlinear Evolution Equations and
Dynamical Systems XVth Meeting
The unreasonable effectiveness of integrable models. Connection to the topological field theory

 17.25-17.50 J van de Leur (Utrecht)

ITS

Workshop: NEEDS - Nonlinear Evolution Equations and
Dynamical Systems XVth Meeting
Integrable models related to Frobenius manifolds

Friday 27 July

 09.00-09.25 L Martinez-Alonso (Complutense)

ITS

Workshop: NEEDS - Nonlinear Evolution Equations and
Dynamical Systems XVth Meeting
Solutions of the dispersionless KP hierarchy and quasiconformal maps

 09.25-09.50 S Agafonov (Loughborough)

ITS

Workshop: NEEDS - Nonlinear Evolution Equations and
Dynamical Systems XVth Meeting
Imbedded circle patterns with the combinatorics of the square grid and discrete Painleve' equations

 09.50-10.15 M Nieszporski (Bialystok)

ITS

Workshop: NEEDS - Nonlinear Evolution Equations and
Dynamical Systems XVth Meeting
Asymptotic nets, their discretisation and reductions

 10.15-10.40 R Balakhrishnan (INMS)

ITS

Workshop: NEEDS - Nonlinear Evolution Equations and
Dynamical Systems XVth Meeting
Moving curves and soliton equations: some new results

 11.10-11.35 E Ferapontov (Loughborough)

ITS

Workshop: NEEDS - Nonlinear Evolution Equations and
Dynamical Systems XVth Meeting
Invariant description of solutions of hydrodynamic type systems in hodograph space: hydrodynamic surfaces

 11.30-12.30 C De Vries (EUR)

MUC

Extreme value theory and internet auctions

 11.35-12.00 O Mokhov (LITP)

ITS

Workshop: NEEDS - Nonlinear Evolution Equations and
Dynamical Systems XVth Meeting
Compatible flat metrics and integrable reductions of the Lame' equations

 12.00-12.25 J Sanders (Vrije, Amsterdam)

ITS

Workshop: NEEDS - Nonlinear Evolution Equations and
Dynamical Systems XVth Meeting
Integrable systems and Riemannian manifolds with constant curvature

 14.00-14.25 B Konopelchenko (Lecce)

ITS

Workshop: NEEDS - Nonlinear Evolution Equations and
Dynamical Systems XVth Meeting
Dispersionless integrable hierarchies and the quasi-classical d-bar dressing method

 14.25-14.50 E Medina (Ca'diz)

ITS

Workshop: NEEDS - Nonlinear Evolution Equations and
Dynamical Systems XVth Meeting
Reductions and hodograph solutions of the dispersionless KP hierarchy

 14.50-15.15 M Manas (Complutense)

ITS

Workshop: NEEDS - Nonlinear Evolution Equations and
Dynamical Systems XVth Meeting
Bourlet integrability of the N-reductions of the dispersionless KP hierarchy

 15.00-16.00 G Balkema (UVA)

MUC

Multivariate high risk scenarios

 15.45-16.10 M Dunajski (Oxford)

ITS

Workshop: NEEDS - Nonlinear Evolution Equations and
Dynamical Systems XVth Meeting
Integrable systems in null-Ka"hler geometry

 16.10-16.35 A Kasman (Charleston)

ITS

Workshop: NEEDS - Nonlinear Evolution Equations and
Dynamical Systems XVth Meeting
Solitons and almost-intertwining matrices

 16.35-17.00 H Kakuhata (Toyama)

ITS

Workshop: NEEDS - Nonlinear Evolution Equations and
Dynamical Systems XVth Meeting
Rotating loop soliton of the coupled dispersionless equations

 17.00-17.25 G Burde (Ben-Gurion)

ITS

Workshop: NEEDS - Nonlinear Evolution Equations and
Dynamical Systems XVth Meeting
On the use of the Lie group machinery for establishing conditions for asymptotic integrability

 17.25-18.15 Y Zarmi (Ben-Gurion)

ITS

Workshop: NEEDS - Nonlinear Evolution Equations and
Dynamical Systems XVth Meeting
From Burgers equation to linear difference-differential equations

 19.30

ITS

Workshop: NEEDS - Nonlinear Evolution Equations and
Dynamical Systems XVth Meeting
Poster session discussion

Saturday 28 July

 09.00-09.25 I Krichever (NYU)

ITS

Workshop: NEEDS - Nonlinear Evolution Equations and
Dynamical Systems XVth Meeting
TBA

 09.25-09.50 C Klein (MPI)

ITS

Workshop: NEEDS - Nonlinear Evolution Equations and
Dynamical Systems XVth Meeting
Algebro-geometric Approach to the Ernst equation

 09.50-10.15 V Enolskii (Imperial)

ITS

Workshop: NEEDS - Nonlinear Evolution Equations and
Dynamical Systems XVth Meeting
On the trigonal Abelian functions

 10.15-10.40 T Grava (Imperial)

ITS

Workshop: NEEDS - Nonlinear Evolution Equations and
Dynamical Systems XVth Meeting
Algebro-geometric solution of the Riemann-Hilbert problem for a class of non-hyperelliptic curves

 11.10-11.35 P Grinevich (LITP)

ITS

Workshop: NEEDS - Nonlinear Evolution Equations and
Dynamical Systems XVth Meeting
Approximation theorem for the focusing periodic nonlinar Schrodinger equation and the filament equation

 11.35-12.00 M Mazzocco (Oxford)

ITS

Workshop: NEEDS - Nonlinear Evolution Equations and
Dynamical Systems XVth Meeting
The geometry of the classical solutions of the Garnier systems

 14.00-14.25 G Falqui (SISSA)

ITS

Workshop: NEEDS - Nonlinear Evolution Equations and
Dynamical Systems XVth Meeting
Some remarks on separation of variables for Lax and bihamiltonian systems

 14.25-14.50 M Pedroni (Genova)

ITS

Workshop: NEEDS - Nonlinear Evolution Equations and
Dynamical Systems XVth Meeting
Bi-Hamiltonian aspects of the Neumann system

 14.50-15.15 K Zheltukhin (Nilkent)

ITS

Workshop: NEEDS - Nonlinear Evolution Equations and
Dynamical Systems XVth Meeting
Recursion operator of evolution equations having polynomial and rational Lax representation

 15.45-16.10 A Tsiganov (St Petersburg)

ITS

Workshop: NEEDS - Nonlinear Evolution Equations and
Dynamical Systems XVth Meeting
On the invariant separated variables

 16.10-16.35 D Levi (Rome)

ITS

Workshop: NEEDS - Nonlinear Evolution Equations and
Dynamical Systems XVth Meeting
Lie symmetries of multidimensional difference equations and lattices

 16.35-17.00 VM Rothos (Loughborough)

ITS

Workshop: NEEDS - Nonlinear Evolution Equations and
Dynamical Systems XVth Meeting
Homoclinic orbits for the double discrete sine-Gordon equation

 17.00-17.25 C Verhoeven (VUB)

ITS

Workshop: NEEDS - Nonlinear Evolution Equations and
Dynamical Systems XVth Meeting
Integration of Hamiltonians with generalized cubic and quartic potentials

 17.25-17.50 N Kudryashov (MEPHI)

ITS

Workshop: NEEDS - Nonlinear Evolution Equations and
Dynamical Systems XVth Meeting
Higher analogies of Painleve' equations and their properties

 17.50-18.15 AA Aigner (Bristol)

ITS

Workshop: NEEDS - Nonlinear Evolution Equations and
Dynamical Systems XVth Meeting
TBA

Monday 30 July

 08.45-09.30 H Pesaran

MUC

Workshop: Economic Risk Workshop
Modelling Contagion Risk CMS room 4

 09.00-09.25 A Shabat (LITP)

ITS

Workshop: NEEDS - Nonlinear Evolution Equations and
Dynamical Systems XVth Meeting
General theory of the canonical Ba"cklund transformations

 09.25-09.50 P Estevez (Salamanca)

ITS

Workshop: NEEDS - Nonlinear Evolution Equations and
Dynamical Systems XVth Meeting
Separation of variables of a generalised porous medium equation with nonlinear source

 09.30-10.30

MUC

Workshop: Economic Risk Workshop
Public sector decision making - general discussion: exogenous/ political risk; co-ordination risk; management risk - CMS room 4

 09.50-10.15 R Conte (CEA)

ITS

Workshop: NEEDS - Nonlinear Evolution Equations and
Dynamical Systems XVth Meeting
The two sequences of birational transformations of the Painleve' equations

 10.15-10.40 M Bartuccelli (Surrey)

ITS

Workshop: NEEDS - Nonlinear Evolution Equations and
Dynamical Systems XVth Meeting
On the positivity of solutions for dissipative partial differential equations

 11.00-11.30

MUC

Workshop: Economic Risk Workshop
Measurement and modelling risks: general discussion CMS room 4

 11.10-11.35 N Joshi (Adelaide)

ITS

Workshop: NEEDS - Nonlinear Evolution Equations and
Dynamical Systems XVth Meeting
New Painleve' hierarchies

 11.30-12.30 J Kay

MUC

Workshop: Economic Risk Workshop
Why don't we maximise utility? CMS room 4

 11.35-12.00 O Costin (Rutgers)

ITS

Workshop: NEEDS - Nonlinear Evolution Equations and
Dynamical Systems XVth Meeting
Equivalent of the Painleve' property for difference equations and study of their solvability

 12.00-12.25 R Sahadevan (Madras)

ITS

Workshop: NEEDS - Nonlinear Evolution Equations and
Dynamical Systems XVth Meeting
A new family of four dimensional symplectic and integrable mappings

 13.15-14.00 K Binmore

MUC

Workshop: Economic Risk Workshop
Presentation III CMS room 4

 14.00-14.25 Y Kodama (Ohio State)

ITS

Workshop: NEEDS - Nonlinear Evolution Equations and
Dynamical Systems XVth Meeting
Topology of the isospectral manifolds of finite and periodic Toda lattices

 14.00-15.15

MUC

Workshop: Economic Risk Workshop
Private sector decision making: general discussion CMS room 4

 14.25-14.50 J Harnad (Montre'al)

ITS

Workshop: NEEDS - Nonlinear Evolution Equations and
Dynamical Systems XVth Meeting
Duality in random matrices and biorthogonal polynomials

 14.50-15.15 R Ivanov (NUI-Galway)

ITS

Workshop: NEEDS - Nonlinear Evolution Equations and
Dynamical Systems XVth Meeting
On the dressing method for the generalised Zakharov-Shabat system

 15.45-16.10 J Leon (Montpellier 2)

ITS

Workshop: NEEDS - Nonlinear Evolution Equations and
Dynamical Systems XVth Meeting
Hilbert formulation of spectral problem on the semi-line, applications to SRS and sine-Gordon

 15.45-16.30

MUC

Workshop: Economic Risk Workshop
Close out session CMS room 4

 16.10-16.35 B Pelloni (Imperial)

ITS

Workshop: NEEDS - Nonlinear Evolution Equations and
Dynamical Systems XVth Meeting
Two dimensional PDEs in polygonal domains

 16.35-17.00 S De Lillo (Perugia)

ITS

Workshop: NEEDS - Nonlinear Evolution Equations and
Dynamical Systems XVth Meeting
Stefan problems for continuous and discrete models

 17.00-17.25 S Manakov (ITP)

ITS

Workshop: NEEDS - Nonlinear Evolution Equations and
Dynamical Systems XVth Meeting
Initial-boundary value problems for soliton equations

 17.25-17.50 S Boscolo (Aston)

ITS

Workshop: NEEDS - Nonlinear Evolution Equations and
Dynamical Systems XVth Meeting
Stable self-similar parabolic optical solitary waves

 17.50-18.00 YV Brezhnev (Kaliningrad)

ITS

Workshop: NEEDS - Nonlinear Evolution Equations and
Dynamical Systems XVth Meeting
4-function, Dubrovin's equations and trace formulae for the finite-gap potentials

 17.50-18.05 Y Breshnev (Kaliningrad)

ITS

Workshop: NEEDS - Nonlinear Evolution Equations and
Dynamical Systems XVth Meeting
On the Dubrovin equations and the trace formulae for the Finite-gap potentials

Tuesday 31 July

 11.30-12.30 T Mikosch (Groningen)

MUC

Dependence in the tails and multivariate regular variation

 12.00-12.30 C Starica

MUC

Nonstationarities in stock returns

 16.00-17.00 D Goodman (The Foundation of Science & Tech.)

MUC

Managing uncertainty and corporate governance

Wednesday 1 August

 08.30-08.45 D Goodman (The Foundation of Science & Tech.)

MUC

Workshop: Environmental Risk Workshop
Introduction

 08.45-09.30 P Young (Lancaster)

MUC

Workshop: Environmental Risk Workshop
Analysis of non-stationary time series

 09.30-09.50 P Jones (East Anglia)

MUC

Workshop: Environmental Risk Workshop
Session I, case studies - climate observation time series

 09.50-10.10 S Tett (Met Office)

MUC

Workshop: Environmental Risk Workshop
TBA

 10.30-10.50 D Stephenson (Reading)

MUC

Workshop: Environmental Risk Workshop
Session I continued

 10.50-11.30

MUC

Workshop: Environmental Risk Workshop
Discussion

 11.30-11.50 R Lamb (CEH, Wallingford)

MUC

Workshop: Environmental Risk Workshop
Session II, case studies - extreme rainfall amounts and flooding events

 11.50-12.10

MUC

Workshop: Environmental Risk Workshop
Discussion

 12.10-12.30 R Smith (UNC, Chapel Hill)

MUC

Workshop: Environmental Risk Workshop
Large insurance claims and climatological trends

 13.30-14.15 A Davison (EPFL)

MUC

Workshop: Environmental Risk Workshop
Presentation II - generalised additive models for sample extremes

 14.15-14.35 E Cook (Lamont-Doherty)

MUC

Workshop: Environmental Risk Workshop
Session III, case studies - volcanic eruptions, tree-rings and ice cores, space weather

 14.35-14.55 D Pyle (Cambridge)

MUC

Workshop: Environmental Risk Workshop
Discussion

 14.55-15.15 N Watkins (British Antartic Survey)

MUC

Workshop: Environmental Risk Workshop
Discussion

 15.30-15.50 R Freckleton (Imperial)

MUC

Workshop: Environmental Risk Workshop
Session IV, case studies - plant community dynamics, epidemic modelling

 15.50-16.10 B Grenfell (Cambridge)

MUC

Workshop: Environmental Risk Workshop
Discussion

 16.10-16.30

MUC

Workshop: Environmental Risk Workshop
Discussion

 16.30-16.50 B Fitzgerald (Cambridge)

MUC

Workshop: Environmental Risk Workshop
Model selection in time series analysis

 16.50-17.30

MUC

Workshop: Environmental Risk Workshop
Close out session

Thursday 2 August

 11.30-12.30 M Pitt (Warwick)

MUC

Maximum likelihood estimation of non-Gaussian state space models, including stochastic volatility models

 12.30-13.30 MAH Dempster (Cambridge)

MUC

Global asset liability management

 17.00-17.30 K Moffat

MUC

Welcome to the Newton Institute

 17.30-19.15 M Scholes, I Prosser, D Allen (Stanford & Bass plc & BP)

MUC

Workshop: Meeting Room 2, CMS
How uncertainty is managed by organisations

 17.30-17.35 Jenkin (Foundation for Science & tech)

MUC

Introduction CMS

 17.35-17.55 M Scholes (Stanford)

MUC


 17.55-18.15 D Allen (BP)

MUC


 18.15-18.35 I Prosser (Bass)

MUC


 18.35-19.15

MUC

Discussion CMS

Friday 3 August

 08.30-08.45 D Goodman (The Foundation for Science & Tech)

MUC

Workshop: Corporate Governance Workshop
Introduction

 08.45-09.30 M Scholes (Stanford)

MUC

Workshop: Corporate Governance Workshop
Risk transfer and corporate governance

 09.30-10.00 R Smith, D Goodman (N. Carolina & Foundation for S & T)

MUC

Workshop: Corporate Governance Workshop
Case Study 1 - Quantitative methods for bounding low probability/high severity events

 10.00-10.30

MUC

Workshop: Corporate Governance Workshop
Discussion

 10.45-11.15 B Holstrom (MIT & Nokia Board)

MUC

Workshop: Corporate Governance Workshop
Uncertainty and the non-executive director

 11.15-11.30 R Ibbs (Former Chairman Lloyds TSB)

MUC

Workshop: Corporate Governance Workshop
Discussion

 11.30-12.15 J Roberts, J Day (Stanford Grad School & McKinsey & Co)

MUC

Workshop: Corporate Governance Workshop
Creating and evaluating strategy under uncertainty

 12.15-12.30

MUC

Workshop: Corporate Governance Workshop
Discussion

 13.30-14.15 J Kay

MUC

Workshop: Corporate Governance Workshop
Bounded rationality and business decisions

 14.00-15.00 JA Sanders, JP Wang (Amsterdam)

ITS

On the application of number theory to integrable systems

 14.15-14.45

MUC

Workshop: Corporate Governance Workshop
Case study II - using risk information to inform safety decision making

 14.45-15.15

MUC

Workshop: Corporate Governance Workshop
Discussion

 15.30-16.00 S Brearley (Rail Safety)

MUC

Workshop: Corporate Governance Workshop
Rail Safety case study

 16.00-16.30 M Hogh (TSUNAMI)

MUC

Workshop: Corporate Governance Workshop
BP Subsea valve case study

Monday 6 August

 14.00-15.00 VE Zakharov (ITP)

ITS

Spaces of diagonal curvature and n-wave systems

 16.00-17.00 P Mykland (Chicago)

MUC

Nonparametric implied volatility: a single number based on no arbitrage

 17.00-18.00 D Heath (Carnegie Mellon)

MUC

Market equilibrium with coherent measures of risk

Tuesday 7 August

 11.30-12.30 Z Zhang (North Carolina)

MUC

Modelling financial data as a max-stable process

Wednesday 8 August

 11.30-12.30 G Kitagawa (ISM)

MUC

General state space modelling and its applications to analysis of financial and economic time series

 14.00-15.00 D Holm (Los Alamos)

ITS

Transient vortex events and the initial value problem for turbulence

 17.00-18.00 SH Martzoukos (Cyprus)

MUC

Real option games with incomplete information an learning spillovers

Thursday 9 August

 11.30-12.30 RL Smith (North Carolina)

MUC

Max-stable processes and value at risk

 14.00-15.00 P Embrechts (ETHZ)

MUC

Recent advances in the application of copulae to non-linear value-at- risk

 15.00-16.00

MUC

MUC final discussion

Monday 13 August

 09.00-10.00 A Mikhailov (Leeds)

ITS

Workshop: What is Integrability?
Introduction: What is Integrability?

 10.00-11.00 SP Novikov (Landau Institute)

ITS

Workshop: What is Integrability?
Discrete integrable systems and discrete symmetries

 10.45-11.00 JCR Hunt (UCL)

SWW

Welcome and introduction

 11.00-11.45 PAE Janssen (ECMWF)

SWW

Extreme sea state forecasting

 11.30-12.30 M Kruskal (Rutgers)

ITS

Workshop: What is Integrability?
The Painleve' property and the poly-Painleve' test

 11.45-12.30 DH Peregrine (Bristol)

SWW

Aspects of water wave breaking

 14.00-15.00 A Degasperis (Rome)

ITS

Workshop: What is Integrability?
Multiscale expansion and integrability of dispersive wave equations

 14.00-14.45 J Gunson (Met Office)

SWW

Ocean wave forecasting at the Met Office

 14.45-15.30 J Wolf (Proudman Oceanographic Laboratory)

SWW

Why model waves?

 16.00-17.00 M Ablowitz (Colorado)

ITS

Workshop: What is Integrability?
On some integrable and non-integrable equations

 16.00-17.00 SA Thorpe (Bangor)

SWW

Waves, bubbles and turbulence inthe ocean mixed layer

Tuesday 14 August

 09.00-10.00 A Shabat (Landau Institute)

ITS

Workshop: What is Integrability?
Classical heirarchies of integrable equations

 10.00-11.00 A Degasperis (Rome)

ITS

Workshop: What is Integrability?
Multiscale expansion and integrability of dispersive wave equations

 11.30-12.30

ITS

Workshop: What is Integrability?
Tutorial on multiscale expansion

 11.45-12.30 MS Longuet-Higgins (UCSD)

SWW

Workshop: Surface Water Waves - BRIMS Day
Jets and breaking in standing water waves of large amplitude, and in steep waves reflected from vertical walls

 14.00-15.00 V Sokolov (Landau Institute)

ITS

Workshop: What is Integrability?
Integrability of finite dimensional dynamical systems

 14.00-14.45 JL Bona (Texas)

SWW

Workshop: Surface Water Waves - BRIMS Day
Water waves and nearshore zone sediment transport

 14.45-15.30 F Dias (Ecole Normale Superieure de Cachan)

SWW

Workshop: Surface Water Waves - BRIMS Day
A new three-dimensional numerical wave tank - Description and applications

 15.30-16.30 L Mason

ITS

Workshop: What is Integrability?
Anti-seld-duality and integrability

 16.00-16.45 WK Melville (UCSD)

SWW

Workshop: Surface Water Waves - BRIMS Day
The statistics of wave breaking at the ocean surface: theory and observations

 16.30-17.30 M Kruskal (Rutgers)

ITS

Workshop: What is Integrability?
The Painleve' property and the poly-Painleve' test

 16.45-17.30 H Segur (Colorado)

SWW

Workshop: Surface Water Waves - BRIMS Day
Travelling waves of permanent form

 17.30-18.15 JM Vandenbroeck (UEA)

SWW

Workshop: Surface Water Waves - BRIMS Day
Capillary-gravity waves of exponentially small amplitude

Wednesday 15 August

 09.00-10.00 S Novikov (Landau Institute)

ITS

Workshop: What is Integrability?
Discrete integrable systems and discrete symmetries

 10.00-11.00 A Shabat (Landau Institute)

ITS

Workshop: What is Integrability?
Dressing chains and darboux transformations

 11.30-12.30 L Mason

ITS

Workshop: What is Integrability?
Twistor theory and integrability

 14.00-15.00 A Mikhailov (Leeds)

ITS

Workshop: What is Integrability?
Symmetries and conservation laws - Formal recursion operators

 14.30-15.30 K Kirchgassner (Stuttgart)

SWW

Dispersive dynamics of waves in Euler systems

 15.30-16.30

ITS

Workshop: What is Integrability?
Tutorial on the Painleve' property

 15.30-16.00 CC Mei (MIT)

SWW

Wave-sealed interactions

 16.30-17.30 A Degasperis (Rome)

ITS

Workshop: What is Integrability?
Multiscale expansion and integrability of dispersive wave equations

Thursday 16 August

 09.00-10.00 A Mikhailov (Leeds)

ITS

Workshop: What is Integrability?
Necessary conditions for integrability

 10.00-11.00 S Novikov (Landau Institute)

ITS

Workshop: What is Integrability?
Discrete integrable systems and discrete symmetries

 11.30-12.30

ITS

Workshop: What is Integrability?
Tutorial on formal recursion operators and canonical conservation laws

 11.45-12.30 W Craig (McMaster)

SWW

Workshop: Surface Water Waves - Spitalfields Day
Resonances in Hamiltonian systems and water waves

 14.00-15.00 M Kruskal (Rutgers)

ITS

Workshop: What is Integrability?
The Painleve' property and the poly-Painleve' test

 14.00-14.45 B van Groesen (Twente)

SWW

Workshop: Surface Water Waves - Spitalfields Day
Construction and {a priori} justification of low-dimensional models water waves

 14.45-15.30 G Iooss (INLN, Nice)

SWW

Workshop: Surface Water Waves - Spitalfields Day
A new type of codimension-one bifurcation for infinite dimensional reversable vector fields with application to water waves

 15.30-16.30

ITS

Workshop: What is Integrability?
Discussion/problem solving

 16.00-16.45 G Schneider (Bayreuth)

SWW

Workshop: Surface Water Waves - Spitalfields Day
The validity of 2D water wave models

 16.30-17.30 J Sanders (Amsterdam)

ITS

Workshop: What is Integrability?
Number theory and the symmetry classification of integrable systems

 16.45-17.30 J Toland (Bath)

SWW

Workshop: Surface Water Waves - Spitalfields Day
Global mathematical aspects of some classical water-wave problems

Friday 17 August

 09.00-10.00 J Hietarinta (Turku)

ITS

Workshop: What is Integrability?
Hirota's bilinear method and its connection with integrability

 10.00-11.00 V Zakharov (Landau Institute)

ITS

Workshop: What is Integrability?
Multidimensional perturbation theory

 11.30-12.30

ITS

Workshop: What is Integrability?
Tutorial on discrete integrable systems and symmetries

 12.00-12.45 D Holm (Los Alamos)

SWW

Hamilton's Principle asymptotics, geodesic flows and euler-poincare stucture of shallow water dynamics

 14.00-15.00 Y Kodama (Ohio)

ITS

Workshop: What is Integrability?
Normal forms and solitons

 14.00-14.45 M Banner (New South Wales)

SWW

A perspective on wave breaking in deep water

 14.45-15.30 V Shrira (Keele)

SWW

Three-dimensional patterns on the ocean surface

 15.30-16.30

ITS

Workshop: What is Integrability?
Discussion/problem solving

 16.00-17.00 JCR Hunt (UCL)

SWW

Review of the week and future directions

 16.30-17.30 J Sanders (Amsterdam)

ITS

Workshop: What is Integrability?
Number theory and the symmetry classification of integrable systems

Monday 20 August

 09.00-10.00 V Sokolov (Landau Institute)

ITS

Workshop: What is Integrability?
Classification problem - main results

 10.00-11.00 Y Kodama (Ohio)

ITS

Workshop: What is Integrability?
Normal forms and solitons

 11.30-12.30

ITS

Workshop: What is Integrability?
Tutorial - Transformations of PDE's

 14.00-15.00 J Hietarinta (Turku)

ITS

Workshop: What is Integrability?
Hirota's bilinear method and its connection with integrability

 15.30-16.30

ITS

Workshop: What is Integrability?
Tutorial on Hirota's bilinear method

 16.30-17.30 JA Sanders (Amsterdam)

ITS

Workshop: What is Integrability?
Number theory and the symmetry classifiction of integrable systems

Tuesday 21 August

 09.00-10.00 Y Kodama (Ohio)

ITS

Workshop: What is Integrability?
Normal forms and solitons

 10.00-11.00 J Hietarinta (Turku)

ITS

Workshop: What is Integrability?
Hirota's bilinear method and its connection with integrability

 11.30-12.30

ITS

Workshop: What is Integrability?
Tutorial on normal forms and solitons

 15.30-16.30 T Miwa (Kyoto)

ITS

Workshop: What is Integrability?
Quantum integrable systems

 16.30-17.30 V Zakharov (Landau Institute)

ITS

Workshop: What is Integrability?
Multidimensional perturbation theory

Wednesday 22 August

 09.00-10.00 P Clarkson (Kent)

ITS

Workshop: What is Integrability?
Symmetry, the Chazy equation and Chazy hierarchies

 10.00-11.00 A Shabat (Landau Institute)

ITS

Workshop: What is Integrability?
Integrable Lagrangian equations

 11.30-12.30

ITS

Workshop: What is Integrability?
Tutorial on quantum integrable systems

 11.30-12.00 D Nicholls (Notre Dame)

SWW

Analyticity and computation of travelling water waves

 12.00-12.30 VI Shrira (Keele)

SWW

On the laminar-turbulent transition in wind-driven shear flows

 14.00-15.00 H Flaschka (Arizona)

ITS

Workshop: What is Integrability?
Representation theory and integrability

 14.00-14.30 G Caulliez (Marseille)

SWW

Breaking of short gravity wind waves observed in the laboratory

 14.30-15.00 T Hara (Rhode Island)

SWW

Air-sea momentum flux and equilibrium surface wave spectra

 15.00-15.30 V Kudryavtsev (MHI Ukrainian Academy)

SWW

Coupled dynamics of short wind waves and the airflow over long surface waves

 15.30-16.30 PA Clarkson (Kent)

ITS

Workshop: What is Integrability?
The inverse scattering transform

 16.00-16.30 MAC Teixeira (Lisboa)

SWW

Interaction between turbulence, shear and surface waves: a linear approach

 16.30-17.30 P Olver (Minnesota)

ITS

Workshop: What is Integrability?
Multi-Hamiltonian structures and integrability

Thursday 23 August

 09.00-10.00 V Zakharov (Landau Institute)

ITS

Workshop: What is Integrability?
Multidimensional perturbation theory

 10.00-11.00 P Clarkson (Kent)

ITS

Workshop: What is Integrability?
Symmetry, the Chazy equation and Chazy hierarchies

 11.30-12.30

ITS

Workshop: What is Integrability?
Tutorial on symmetry and integrability

 14.00-15.00 P Winternitz (Montreal)

ITS

Workshop: What is Integrability?
Superintegrability, multiseparability and exact solvability in quantum mechanics I

 14.00-15.00

SWW

Informal discussion

 15.30-16.30

ITS

Workshop: What is Integrability?
Discussion/problem solving

 16.30-17.30 T Miwa (Kyoto)

ITS

Workshop: What is Integrability?
Quantum integrable systems

Friday 24 August

 09.00-10.00 P Winternitz (Montreal)

ITS

Workshop: What is Integrability?
Superintegrability, multiseparability and exact solvability in quantum mechanics II

 10.00-11.00 P Olver (Minnesota)

ITS

Workshop: What is Integrability?
Multi-Hamiltonian structures and integrability

 11.30-12.30

ITS

Workshop: What is Integrability?
Tutorial on links

 14.00-15.00 T Miwa (Kyoto)

ITS

Workshop: What is Integrability?
Quantum integrable systems

 14.00-15.00 WK Melville (UCSD)

SWW

Laboratory measurements of the intiation of waves and currents

 15.30-16.30 H Flaschka (Arizona)

ITS

Workshop: What is Integrability?
Representation theory and integrability

 16.30-17.30

ITS

Workshop: What is Integrability?
Final discussion - What is integrability?

Tuesday 28 August

 09.25-09.30 HK Moffatt (Cambridge)

SWW

Workshop: Theoretical Developments: Two and Three
Dimensional Water Waves
Welcome from the Director of the Newton Institute

 09.30-10.30 VE Zakharov (Landau Institue)

SWW

Workshop: Theoretical Developments: Two and Three
Dimensional Water Waves
Recent achievments in the dynamical and the statistical theory of surface water waves

 11.00-11.30 M Stiassne (Technion)

SWW

Workshop: Theoretical Developments: Two and Three
Dimensional Water Waves
Nonlinear interactions of inhomogeneous random water waves

 11.30-12.00 H Brednose (Technical University Denmark)

SWW

Workshop: Theoretical Developments: Two and Three
Dimensional Water Waves
A new breaking formulation for deterministic wave evolution equations

 12.00-12.30 J Duncan (Maryland)

SWW

Workshop: Theoretical Developments: Two and Three
Dimensional Water Waves
The three-dimensional surface structure of the crests of weak spilling breakers

 14.00-14.30 C Swan (Imperial College)

SWW

Workshop: Theoretical Developments: Two and Three
Dimensional Water Waves
Modelling extreme ocean waves

 14.30-15.00 E Kuznetsov (Landau Institute)

SWW

Workshop: Theoretical Developments: Two and Three
Dimensional Water Waves
Cherenkov interaction of vortices with a free surface

 15.00-15.30 M Brown (Miami)

SWW

Workshop: Theoretical Developments: Two and Three
Dimensional Water Waves
Freak waves as catastrophes

 16.00-16.30 DH Peregrine (Bristol)

SWW

Workshop: Theoretical Developments: Two and Three
Dimensional Water Waves
Violent water wave impact on walls

 17.00-18.00 ADD Craik (St. Andrews)

SWW

Workshop: Theoretical Developments: Two and Three
Dimensional Water Waves
Stokes and his precursors on water wave theory

Wednesday 29 August

 09.00-09.30 V Makin (KNMI)

SWW

Workshop: Theoretical Developments: Two and Three
Dimensional Water Waves
Impact of dominant waves on sea drag

 09.30-10.00 L Wyatt (Sheffield)

SWW

Workshop: Theoretical Developments: Two and Three
Dimensional Water Waves
The impact of non-linearities on HF radar ocean wave measurement

 10.00-10.30 J Willemsen (Miami)

SWW

Workshop: Theoretical Developments: Two and Three
Dimensional Water Waves
Deterministic modelling of deep water gravity waves, including driving and dissipation

 11.00-11.30 ME McIntyre (Cambridge)

SWW

Workshop: Theoretical Developments: Two and Three
Dimensional Water Waves
Wind-generated water waves: two overlooked mechanisms?

 11.30-12.00 D Chalikov (NOAA)

SWW

Workshop: Theoretical Developments: Two and Three
Dimensional Water Waves
Direct modelling of 2-D and 3-D surface waves

 12.00-12.30 MS Longuet-Higgins (UC San Diego)

SWW

Workshop: Theoretical Developments: Two and Three
Dimensional Water Waves
Asymtotic forms for jets formed from large standing waves

 14.00-14.30 RHJ Grimshaw (Loughborough)

SWW

Workshop: Theoretical Developments: Two and Three
Dimensional Water Waves
Coupled KP systems and stability of interfacial solitary waves

 14.30-15.00 T Akylas (MIT)

SWW

Workshop: Theoretical Developments: Two and Three
Dimensional Water Waves
Gravity-capillary solitary waves in deep water

 15.00-15.30 M Groves (Loughborough)

SWW

Workshop: Theoretical Developments: Two and Three
Dimensional Water Waves
A dimension-breaking phenomenon in the theory of gravity-capillary water waves

 15.00-16.00 Y Kodama (Ohio)

ITS

Shallow water waves and normal forms

 16.00-16.30 F Dias (ENS Cachan)

SWW

Workshop: Theoretical Developments: Two and Three
Dimensional Water Waves
On the interaction between free surface waves and internal waves

 16.30-17.00 W Craig (McMaster)

SWW

Workshop: Theoretical Developments: Two and Three
Dimensional Water Waves
Do three-dimensional solitary waves exist on the ocean surface?

Thursday 30 August

 09.30-10.00 P Madsen (Technical University Denmark)

SWW

Workshop: Theoretical Developments: Two and Three
Dimensional Water Waves
A Boussinesq formulation for fully nonlinear and extremely dispersive water waves

 10.00-10.30 DM Henderson (Penn State)

SWW

Workshop: Theoretical Developments: Two and Three
Dimensional Water Waves
Recent results form experimants on deep-water waves with two- dimensional surface patterns

 11.00-11.30 M Haragus-Courcelle (Bordeaux)

SWW

Workshop: Theoretical Developments: Two and Three
Dimensional Water Waves
Three-dimensional oblique steady water waves

 11.30-12.00 C Kharif (Marseille)

SWW

Workshop: Theoretical Developments: Two and Three
Dimensional Water Waves
About harmonic resonances in short-crested waves

 12.00-12.30 P Milewski (Wisconsin)

SWW

Workshop: Theoretical Developments: Two and Three
Dimensional Water Waves
Resonances between periodic waves and topography in shallow water

 14.00-14.30 SI Abarzhi (SUNY Stonybrook)

SWW

Workshop: Theoretical Developments: Two and Three
Dimensional Water Waves
On the nonlinear evolution of an unstable fluid interface

 14.30-15.00 WRC Phillips (Urbana-Champaign)

SWW

Workshop: Theoretical Developments: Two and Three
Dimensional Water Waves
On an instability to longitudinal vortices in strong shear beneath surface gravity waves

 15.00-15.30 A Balk (Utah)

SWW

Workshop: Theoretical Developments: Two and Three
Dimensional Water Waves
Anomalous behaviour of a passive tracer in wave turbulence

 16.00-16.30 FJ Ocampo-Torres (CICESE Ensenada)

SWW

Workshop: Theoretical Developments: Two and Three
Dimensional Water Waves
On the spatial variability of wave spectrum in coastal regions

 16.30-17.00 S Annenkov (Shirshov Institute)

SWW

Workshop: Theoretical Developments: Two and Three
Dimensional Water Waves
Direct simulation of statistical properties of water wave dynamics

 17.00-17.30 SG Sajjadi (J.C. Stennis Laboratory)

SWW

Workshop: Theoretical Developments: Two and Three
Dimensional Water Waves
Rapid distortion theory of turbulence over Stokes waves with application to new parameterization for air-sea interactions

Friday 31 August

 09.30-10.00 S Badulin (Shirshov Institute)

SWW

Workshop: Theoretical Developments: Two and Three
Dimensional Water Waves
Multi-wave resonances and formation of high-amplitude waves in the ocean

 10.00-10.30 P Prasad (Bangalore)

SWW

Workshop: Theoretical Developments: Two and Three
Dimensional Water Waves
Riemann problem for kinematical conservation laws and geometrical features of nonlinear wavefronts

 11.00-11.30 ER Johnson (UCL)

SWW

Workshop: Theoretical Developments: Two and Three
Dimensional Water Waves
Interfacial waves

 11.30-12.00 MJ Cooker (UEA)

SWW

Workshop: Theoretical Developments: Two and Three
Dimensional Water Waves
Flows associated with violent water waves

 12.00-12.30 S Galiev (Auckland)

SWW

Workshop: Theoretical Developments: Two and Three
Dimensional Water Waves
Trans-resonant evolution of standing harmonic waves into travelling jet-soliton waves

 14.00-14.30 E Pelinovsky (Russian AoS, Nizhny Novgorod)

SWW

Workshop: Theoretical Developments: Two and Three
Dimensional Water Waves
Freak wave phenomenon: theory and simulation

 14.30-14.45 M Onorato (de Torino)

SWW

Workshop: Theoretical Developments: Two and Three
Dimensional Water Waves
Freak waves in random oceanic sea states

 14.45-15.30 M Banner (New South Wales)

SWW

Workshop: Theoretical Developments: Two and Three
Dimensional Water Waves
Overview of the issues raised at the programme and the future outlook

 15.00-16.00 B Konopelchenko (Lecce)

ITS

Nonlinear dynamics on the plane, dispersionless integrable hierarchies and the quasi-classical D-BAR dressing method

Monday 3 September

 10.00-11.00 S Ruijsenaars (Amsterdam)

ITS

Workshop: Discrete Systems and Integrability
A new class of integrable quantum lattice systems

 11.30-12.30 J Van Diejen (Talca)

ITS

Workshop: Discrete Systems and Integrability
On the zeros of the solitude Baker-Akhiezer function for the Toda chain

 15.00-16.00 V Sokolov (Landau Institute)

ITS

Workshop: Discrete Systems and Integrability
Laplace transform and integrable hyperbolic equations of Liouville type

 16.00-17.00

ITS

Workshop: Discrete Systems and Integrability
Discussion

Tuesday 4 September

 09.00-10.00 K Kajiwara (Doshisha)

ITS

Workshop: Discrete Systems and Integrability
On the discrete dynamical systems with $W(A^{(1)}_1A^{(1)}_2)$ symmetry

 10.00-11.00 M Noumi (Kobe)

ITS

Workshop: Discrete Systems and Integrability
q-Painleve equations arising from a q-version of the modified KP heirarchy

 11.30-12.30 P Clarkson (Kent)

ITS

Workshop: Discrete Systems and Integrability
The Painleve and discrete Painleve equations - nonlinear and discrete special functions

 15.00-16.00 A Hone (Kent)

ITS

Workshop: Discrete Systems and Integrability
Backlund transformations for a new integrable system with peakons

 16.00-17.00

ITS

Workshop: Discrete Systems and Integrability
Discussion

Wednesday 5 September

 09.00-10.00 V Adler (Russian Academy of Sciences)

ITS

Workshop: Discrete Systems and Integrability
Discrete equations on planar graphs

 10.00-11.00 A Shabat (Landau Institute)

ITS

Workshop: Discrete Systems and Integrability
Discretization of spectral problems

 11.30-12.30 A Veselov

ITS

Workshop: Discrete Systems and Integrability
Discrete hydrodynamics and Monge-Ampere equations

Thursday 6 September

 09.00-10.00 B Konopechenko (Lecce)

ITS

Workshop: Discrete Systems and Integrability
Menelaus' theorem, Clifford configurations and inversive geometry of the discrete Schwarzian KP equation

 10.00-11.00 W Schief (New South Wales)

ITS

Workshop: Discrete Systems and Integrability
Reciprocal figures, graphical statics and inversive geometry of the Schwarzian BKP hierarchy

 11.30-12.30 P Santini (Rome)

ITS

Workshop: Discrete Systems and Integrability
Analytical methods inthe study of Integrable Discrete Geometries

 15.00-16.00 M Nieszporski (Bialymstoku)

ITS

Workshop: Discrete Systems and Integrability
A discrete laplace ladder, the discrete Moutard equation and its adjoint. Asymptotic lattices and discrete weingarten congruences

 16.00-17.00

ITS

Workshop: Discrete Systems and Integrability
Discussion

Friday 7 September

 09.00-10.00 V Kuznetsov (Leeds)

ITS

Workshop: Discrete Systems and Integrability
Kowalevski top revisited

 10.00-11.00 S Abenda (Bologna)

ITS

Workshop: Discrete Systems and Integrability
On Algebraically integrable systems with deficiency

 11.30-12.30 L Mansfield (Kent)

ITS

Workshop: Discrete Systems and Integrability
A variaional calculus for discursive systems with applications

 15.00-16.00 P Hydon (Surrey)

ITS

Workshop: Discrete Systems and Integrability
Direct construction of conservation laws for difference equations

 16.00-17.00 M Noumi, A Veselov

ITS

Workshop: Discrete Systems and Integrability
Discussion on birational represenations of affine Weyl groups

Monday 10 September

 09.00-10.00 R Quispel (La Trobe)

ITS

Workshop: Discrete Systems and Integrability
Integrable Mapping

 10.00-11.00 JAG Roberts (New South Wales)

ITS

Workshop: Discrete Systems and Integrability
Interchanging parameters and integrals in discrete dynamical systems

 11.30-12.30 A Ramani (Ecole Polytechnique)

ITS

Workshop: Discrete Systems and Integrability
Integrable Mappings with quadratic or quartic invarients

 15.00-16.00 V Papageorgiou (Patras)

ITS

Workshop: Discrete Systems and Integrability
Integrable lattice equations in 2D & 3D posing initial-boundary value problems

 16.00-17.00

ITS

Workshop: Discrete Systems and Integrability
Discussion

Tuesday 11 September

 09.00-10.00 C Viallet (Universite Paris VI)

ITS

Workshop: Discrete Systems and Integrability
Complexity, singularity and integrability of maps

 10.00-11.00 R Halburd (Loughborough)

ITS

Workshop: Discrete Systems and Integrability
Difference equations in the complex domain

 11.30-12.30 MD Kruskal (Rutgers)

ITS

Workshop: Discrete Systems and Integrability
Equivalent of the Painleve property for difference equations and study of their solvability

 15.00-16.00 J Hietarinta (Turku)

ITS

Workshop: Discrete Systems and Integrability
Tutorial on singularity confinements

 16.00-17.00

ITS

Workshop: Discrete Systems and Integrability
Discussion

Wednesday 12 September

 09.00-10.00 F Pempinelli (Lecce)

ITS

Workshop: Discrete Systems and Integrability
An Integrable discretization of kdV at large times

 10.00-11.00 M Boiti (Lecce)

ITS

Workshop: Discrete Systems and Integrability
Integrable discretization of sine- and sinh-Gordon equations: novelties and open problems

 11.30-12.30 J Sanders, JP Wang (Amsterdam)

ITS

Workshop: Discrete Systems and Integrability
On recursion operators

 15.30-17.30 HG Othmer

ICB

Dicty Overview Tutorial

Thursday 13 September

 09.00-10.00 T Tokihiro (Tokyo)

ITS

Workshop: Discrete Systems and Integrability
Periodic box and ball systems

 10.00-11.00 R Willox (Tokyo)

ITS

Workshop: Discrete Systems and Integrability
Integrable lattices from D-type algebras

 11.30-12.30 F Nijhoff (Leeds)

ITS

Workshop: Discrete Systems and Integrability
On some integrable discrete systems related to elliptic curves

 15.15-16.00 H Braden (Edinburgh)

ITS

Workshop: Discrete Systems and Integrability
Functional equations, difference equations and integrable systems

 15.30-17.30 A Mogilner

ICB

Molecular motors Tutorial

 16.00-17.00

ITS

Workshop: Discrete Systems and Integrability
Discussion

Friday 14 September

 09.00-10.00 D Levi (Rome)

ITS

Workshop: Discrete Systems and Integrability
Lie Symmetries for multi-dimensional discrete systems

 10.00-11.00 Y Kodama (Ohio State)

ITS

Workshop: Discrete Systems and Integrability
Topology of the affine variety of the real part of hyperelliptic jacobian associated with the periodic Toda Lattice

 11.30-12.30

ITS

Workshop: Discrete Systems and Integrability
Final Discussion

 15.30-17.30 J Jaeger

ICB

Developmental dynamics Tutorial

Monday 17 September

 09.30-10.30 NJ Hitchin (Oxford)

ITS

Workshop: Geometrical Aspects of Integrability
Integrable systmes and Calabi-Yau manifolds

 10.30-11.30 R Bielawski (Glasgow)

ITS

Workshop: Geometrical Aspects of Integrability
Hyper-Kahler metrics and integrable systems

 12.00-13.00 LJ Mason (Oxford)

ITS

Workshop: Geometrical Aspects of Integrability
Reductions of anti-self dual conformal structures

 14.30-15.30 M Mazzocco (Oxford)

ITS

Workshop: Geometrical Aspects of Integrability
"Shlesinger systems, their reduction and classical solutions"

 15.30-17.30 HG Othmer, J Feng

ICB

Stochastic analysis Tutorial

 16.00-17.00 VE Zakharov (Landau Institute)

ITS

Workshop: Geometrical Aspects of Integrability
Integrable Riemannien spaces and their application to physics and geometry

Tuesday 18 September

 09.15-10.15 RS Ward (Durham)

ITS

Workshop: Geometrical Aspects of Integrability
Integrable systems on 3-spaces of constant curvature

 10.15-11.15 D Calderbank (Edinburgh)

ITS

Workshop: Geometrical Aspects of Integrability
Integrable background geometries in dimensions one to four

 11.45-12.45 NMJ Woodhouse (Oxford)

ITS

Workshop: Geometrical Aspects of Integrability
Twistors and isomonodromy

 14.30-15.30 N Manton (Cambridge)

ITS

Workshop: Geometrical Aspects of Integrability
Gauged Vortices - some exact results

 15.30-17.30 N Monk

ICB

Developmental Biology Tutorial

Wednesday 19 September

 15.00-16.00 W Schief (UNSW)

ITS

Integrable difference geometry vs integrable differential geometry: The discrete ``Lame system"

 15.30-17.30 NP Smith

ICB

Cardiac Physiology I Tutorial

Thursday 20 September

 15.30-17.30 PJ Hunter, S Panfilov

ICB

Cardiac Physiology II Tutorial

Friday 21 September

 15.30-17.30 EJ Crampin, E Cytrnbaum

ICB

Workshop prelim reports Tutorial

Monday 24 September

 13.30-13.40

ICB

Workshop: Vertical Integration in Biology: From Molecules to
Organisms
Opening Remarks

 13.40-14.40 D Bray (Cambridge)

ICB

Workshop: Vertical Integration in Biology: From Molecules to
Organisms
Modelling molecular events in a small volume of living cytoplasm

 14.40-15.40 G Forgacs (Missouri)

ICB

Workshop: Vertical Integration in Biology: From Molecules to
Organisms
The role of the cytoskeleton in intracellular signalling

 15.00-16.00 L Martinez-Alonso (Universidad Complutense Madrid)

ITS

The quasi-classical D-Bar method for the dispersionless KP hierarchy

 16.10-17.10 T Hoefer (Humboldt Berlin)

ICB

Workshop: Vertical Integration in Biology: From Molecules to
Organisms
GATA-3 transcriptional memory in T helper lymphocytes a mathematical model of steady-state and temporal behaviour

Tuesday 25 September

 09.20-09.30

ICB

Workshop: Vertical Integration in Biology: From Molecules to
Organisms
Opening Remarks Meeting room 2 at Centre for Mathematical Sciences

 09.30-10.10 H Bolouri (Hertfordshire)

ICB

Workshop: Vertical Integration in Biology: From Molecules to
Organisms
Reverse engineering of a developmental genetic regulatory network Meeting room 2 at the Centre for Mathematical Sciences

 10.10-10.50 J Ja"ger (SUNY)

ICB

Workshop: Vertical Integration in Biology: From Molecules to
Organisms
Looking at the future of functional genomics from inside the Drosophila blastoderm -(Meeting Rm 2 at the Centre for Math. Sciences)

 11.10-11.50 G Von Dassow (Washington)

ICB

Workshop: Vertical Integration in Biology: From Molecules to
Organisms
Models of modules: putting the molecular parts together into genetic devices (Meeting rm 2 at the Centre for Mathematical Sciences)

 11.50-12.30 H Causton (Imperial)

ICB

Workshop: Vertical Integration in Biology: From Molecules to
Organisms
Microarrays and yeast: insights into gene regulation Meeting room 2 at the Centre for Mathematical Sciences

 13.50-14.00 K Vass (Glasgow)

ICB

Workshop: Vertical Integration in Biology: From Molecules to
Organisms
Normalisation and local variation in microarrays Meeting room 2 at Centre for Mathematical Sciences

 14.00-14.40 A Brazma (Euro Bioinformatics Institute)

ICB

Workshop: Vertical Integration in Biology: From Molecules to
Organisms
Reconstructing elements of gene networks from genome scale microarray data (Meeting rm 2 at the Centre for Mathematical Sciences)

 14.40-15.20 D Pee'r (Hebrew University Jerusalem)

ICB

Workshop: Vertical Integration in Biology: From Molecules to
Organisms
From gene expression to gene interaction Meeting room 2 at the Centre for Mathematical Sciences

 15.40-16.20 O Wolkenhauer (UMIST)

ICB

Workshop: Vertical Integration in Biology: From Molecules to
Organisms
System theoretic models of gene expression and gene interactions Meeting room 2 at the Centre for Mathematical Sciences

 16.20-16.45 C Thompson, B Parsons, P Durham (Daresbury Laboratory)

ICB

Workshop: Vertical Integration in Biology: From Molecules to
Organisms
Funding opportunities in bioinformatics and theoretical biology Meeting room 2 at the Centre for Mathematical Sciences

 16.45-17.20

ICB

Workshop: Vertical Integration in Biology: From Molecules to
Organisms
Discussion Session Meeting room 2 at The Centre for Mathematical Sciences

Wednesday 26 September

 10.00-11.00 J Lewis (ICRF)

ICB

Workshop: Vertical Integration in Biology: From Molecules to
Organisms
Notch signalling in spatial and temporal patterning

 11.30-12.30 J Sherratt (Heriot-Watt University)

ICB

Workshop: Vertical Integration in Biology: From Molecules to
Organisms
Extracellular matrix alignment by cells: discrete and continuous models compared

 14.30-15.30 P Kulesa (California Ini of Tech)

ICB

Workshop: Vertical Integration in Biology: From Molecules to
Organisms
In vivo imaging as a bridge between molecular, cellular and tissue level data in embryonic vertebrate development

 16.00-17.00 R Winslow (John Hopkins School of Med)

ICB

Workshop: Vertical Integration in Biology: From Molecules to
Organisms
Intracellular calicum cycling and control of action potential duration

Thursday 27 September

 10.00-11.00 R Keller (Virginia)

ICB

Workshop: Vertical Integration in Biology: From Molecules to
Organisms
Mechanisms, variation, conservation, and integration of early morphogenic machanies in vertebrates

 11.30-12.30 R Adams (Bath)

ICB

Workshop: Vertical Integration in Biology: From Molecules to
Organisms
Cell movements during early zebrafish morphogenesis

 14.30-15.30 K Weijer (Dundee)

ICB

Workshop: Vertical Integration in Biology: From Molecules to
Organisms
The control of cell movement during Dictyostelium morphogenesis

 16.00-17.00 P Hunter (Auckland)

ICB

Workshop: Vertical Integration in Biology: From Molecules to
Organisms
Physiome Projects: The heart, lungs and musculo-skeletal system

Friday 28 September

 09.00-10.00 F Ashcroft (Oxford)

ICB

Workshop: Vertical Integration in Biology: From Molecules to
Organisms
ATP-sensitive K-channels and insulin secretion in health and disease

 10.00-11.00 D Noble (Oxford)

ICB

Workshop: Vertical Integration in Biology: From Molecules to
Organisms
From genes to whole organs: vertical integration using mathematical simulation of the heart

 11.30-12.30

ICB

Workshop: Vertical Integration in Biology: From Molecules to
Organisms
Closing discussion and closing remarks

Monday 1 October

 09.00-10.00 P Kulesa (Caltech)

ICB

Tutorial on developmental mechanics

 10.30-11.30 J Dumais (Cambridge)

ICB

Mechanics in plant morphogenesis

 14.00-15.00 P Hunter (Auckland)

ICB

Tutorial on cardiac mechanics

 15.00-16.00 S Ruijsenaars (Amsterdam)

ITS

Reflectionless self-adjoint difference operators: from discrete to analytic

Tuesday 2 October

 11.30-12.30 J Willis (Cambridge)

ICB

Fundamentals of solid mechanics

Wednesday 3 October

 15.00-16.00 C Athorne (Glasgow)

ITS

Lie symmetries and Hirota maps

 15.30-16.30 R Keller (Virginia)

ICB

Tutorial on developmental mechanics

Thursday 4 October

 14.30-15.30 PP Ponte Castaneda (Pennsylvania)

ICB

Tutorial on homogenisation

Friday 5 October

 14.30-15.30 PP Ponte Castaneda (Pennsylvania)

Institute Closure Day

Monday 8 October

 15.00-16.00 H Flaschka (Arizona)

ITS

A search for action-angle co-ordinates

Tuesday 9 October

 14.00-15.00 S Setayeshgar (Princeton)

ICB

Electrical wave propagation in the heart: dynamics of scroll waves in anisotropic excitable media

Wednesday 10 October

 15.00-16.00 F Calogero (Rome)

ITS

On a class of many-body problems in the plane (including integrable and nonintegrable cases) which possess a lot of periodic solutions

Thursday 11 October

 13.30-14.30 S Grand (Cyberlife Research)

ICB

Computational models you can cuddle

Monday 15 October

 15.00-16.00 T Grava (Imperial)

ITS

Whitham equations, Bergman kernel and logarithmic potential theory

 15.30-16.30 PP Ponte Castaneda (Pennsylvania)

ICB

Tutorial on homogenisation (part 2)

 17.00-18.00 M Kruskal (Rutgers)

INS

An elementary perspective on axiom systems, in general and for Euclid in particular

Tuesday 16 October

 14.00-15.00 R Dillon (Washington)

ICB

Modelling limb outgrowth and gene expression in vertebrates

Wednesday 17 October

 11.00-12.00 V Enolskii (Kiev)

ITS

Periods of hyperelliptic integrals expressed in terms of $\theta$- constants by means of Thomae formulae

 13.30-14.30 D Drasdo (Leipszig)

ICB

Towards a quantative single-cell-based model approach to multicellular systems: early developmental stages and tumour spheriods

Thursday 18 October

 11.00-12.00 F Calogero (Rome)

ITS

On a class of many-body problems in the plane (including integrable and nonintegrable cases) which possess a lot of periodic solutions

 14.00-14.45 E Cytrynbaum (Utah)

ICB

Stability of the travelling pulse and the restitution hypothesis

 14.45-15.30 R Hinch (Oxford)

ICB

Stochastic transitions between fixed points

Monday 22 October

 15.00-16.00 V Rothos (Loughborough)

ITS

Homoclinic orbits for a modified KdV equation

 15.30-16.30 E Geigant (Bonn)

ICB

Bifurcation analysis of an orientational aggregation model

Tuesday 23 October

 11.00-13.00 S Panfilov (Utrecht)

ICB

Discussion group on computational cardiology

 13.30-14.15 K Painter (Heriot-Watt)

ICB

Molecular evolution of brain tumours

 14.15-15.30 F Sanchez-Garduno (Oxford)

ICB

Growth, curvature and pattern formation

Wednesday 24 October

 11.00-12.00 J Gibbons (Imperial)

ITS

Solution methods for Benney's equations

Monday 29 October

 14.00-16.30

ICB

Welcome discussion

 15.00-16.00 KM Tamizhmani (Pondicherry)

ITS

Differential-difference KP equation: solutions through Sato approach

 17.00-18.00 H Othmer (Minnesota)

INS

Mathematical and computational challenges posed by models of biological systems

Tuesday 30 October

 10.00-12.00

ICB

Planning Meeting

 14.00-15.00 M Louis (Hinxton)

ICB

Modelling the molecular mechanism of sex determination in Drosophila melanogaster

Wednesday 31 October

 11.00-12.00 S Tsarev (Krasnoyarsk)

ITS

Explicit integration of classical series of exponential systems using the approach of Darboux-Moutard-Goursat

 14.00-15.00

ICB

Informal talks

Thursday 1 November

 14.00-17.00 TBA

ICB

TBA

Friday 2 November

 14.00-15.00

ICB

Informal talks

Monday 5 November

 14.00-15.30

ICB

Immunology workshop

 15.00-16.00 A Kapaev (Steklov)

ITS

Quasi-linear Stokes phenomenon for the second Painleve' transcendent

Tuesday 6 November

 14.00-15.00 P Rohani (Cambridge)

ICB

Epidemiology tutorial

Wednesday 7 November

 11.00-12.00 V Sokolov (LITP)

ITS

Compatible Lie brackets and integrable $\sigma$-models

Friday 9 November

 14.00-15.30

ICB

Ecology workshop

Monday 12 November

 14.00-15.00

ICB

Immunology workshop

 15.00-16.00 A Pogrebkov (Steklov)

ITS

Inverse scattering transform for the perturbed 1-soliton potential of the nonstationary Schroedinger and heat equations

 15.00-17.00

ICB

Epidemiology workshop

Tuesday 13 November

 14.00-15.00 N Barton (Edinburgh)

ICB

Genetic relationships in a spatially continuous population

Wednesday 14 November

 11.00-12.00 VY Novokshenov (RAS)

ITS

Analytic representation of DM-solitons in the NLS equation

 14.00-15.30

ITS

Ecology workshop

Thursday 15 November

 14.00-15.00 J Peck (Sussex)

ICB

Sex causes altruism

Friday 16 November

 14.00-14.45 JC Faugere (Paris 6)

ITS

Workshop: Computer Algebra in Applications to the Problems
of Integrability
About a new generation of algorithms for solving polynomial systems and some applications

 14.00-16.00 N Burroughs (Warwick)

ICB

Cell-cell interactions and signalling in immunology

 14.45-15.30 AA Alexeyev (Moscow TU/Durham)

ITS

Workshop: Computer Algebra in Applications to the Problems
of Integrability
Multidimensional superposition principle and invariant manifolds of soliton type

 16.00-16.45 T Wolf (Brock/Ontario)

ITS

Workshop: Computer Algebra in Applications to the Problems
of Integrability
Solving bilinear algebraic systems for the classification of integrable polynomial vector evolution equations

 16.45-17.30 SP Tsarev (Krasnoyarsk)

ITS

Workshop: Computer Algebra in Applications to the Problems
of Integrability
Integrability and factorisation of nonlinear and linearised differential equations

Saturday 17 November

 09.00-09.45 G Reid (London/Ontario)

ITS

Workshop: Computer Algebra in Applications to the Problems
of Integrability
Overview and application in differential elimination algorithms

 09.45-10.30 B Fuchssteiner (Paderborn)

ITS

Workshop: Computer Algebra in Applications to the Problems
of Integrability
Some foundations for the algorthmic search for Lie-Ba"cklund symmetries

 11.00-11.45 R Tucker (Lancaster)

ITS

Workshop: Computer Algebra in Applications to the Problems
of Integrability
An exterior systems approach

 11.45-12.30 W Hereman (Boulder)

ITS

Workshop: Computer Algebra in Applications to the Problems
of Integrability
Symbolic computation of conversed densities, generalised symmetries and recursion operators for nonlinear evolution & lattice equations

 14.00-14.30 L Mansfield (Canterbury)

ITS

Workshop: Computer Algebra in Applications to the Problems
of Integrability
On symbolic analysis for fluid dynamics

 14.30-14.45 N Bila (Cambridge)

ITS

Workshop: Computer Algebra in Applications to the Problems
of Integrability
A new procedure to find nonclassical symmetries. Application to the MAPLE package DESOLV

 14.45-15.30 M Moreno Maza (Lille)

ITS

Workshop: Computer Algebra in Applications to the Problems
of Integrability
On computer-assisted classification of coupled integrable equations

 16.00-18.00

ITS

Workshop: Computer Algebra in Applications to the Problems
of Integrability
Individual discussions between users and programmers of symbolic software using available computers and terminals

Monday 19 November

 15.00-16.00 YV Brezhnev (Heriot Watt/Kaliningrad)

ITS

Uniformisation of algebraic curves: on the Burnside curve

 17.00-18.00 D Rand (Warwick)

INS

How the immune system uses mathematics to recognize invading pathogens

Tuesday 20 November

 10.00-11.00

ICB

ICB organisers meeting

 14.00-16.00 V Capasso (MIRIAM)

ICB

Tutorial on stochastic modelling

Wednesday 21 November

 11.00-12.00 H Holden (Norway)

ITS

Algebro-geometric solutions of the Camassa-Holm hierarchy

 13.30-14.30 A Deutsch (Dresden)

ICB

Modeling pattern formation in interacting cell systems with cellular automata

 14.00-16.00

ICB

Ecology workshop

Thursday 22 November

 14.00-15.00 M Chaplain (Dundee)

ICB

Continuum-discrete models of tumour-induced angiogenesis and invasion

Monday 26 November

 10.00-11.00 C Athorne (Glasgow)

ITS

Algebraic properties of Hirota derivatives

 11.30-12.30 A Matsuo (Tokyo)

ITS

Vertex operator algebra and the moonshine module

 14.00-15.00 D Sumpter (Oxford)

ICB

Tutorial: The organisation of insect societies

 14.30-15.30 V Buchstaber (Moscow)

ITS

Symmetric powers of algebraic varieties

 15.45-16.45 V Enolski (Kiev)

ITS

Periods of hyperelliptic integrals and Thomae formulae

 17.00-18.00 V Zakharov (Landau)

INS

The theory of ITS applied to the classical problems of Diff. Geometry: {\it N}-orthogonal co-ordinate systems & spaces of diagonal curvature

Tuesday 27 November

 10.00-11.00 O Chalykh (Loughborough)

ITS

Bloch varieties for some two-dimensional Lame operators

 11.00-17.30

ICB

Theoretical immunology discussion

 11.30-13.00

ICB

Epidemiology workshop

 11.30-12.30 M Feigin (Loughborough)

ITS

Quasi-invariants of Coxeter groups and m-harmonic polynomials

 14.00-15.00 F Ratnieks (Sheffield)

ICB

Organisation of complex systems: social foraging

 14.30-15.30 A Mikhailov (Leeds)

ITS

Integrable ODE's on free associative algebras

 16.00-17.00 A Matsuo (Tokyo)

ITS

Vertex opterator alegbra and the moonshine module - part II

Wednesday 28 November

 10.00-11.00 T Brzezinski (Swansea)

ITS

Noncommutative and quantum spheres: an overview

 11.30-12.30 Y Berest (Cornell)

ITS

Geometry without points

 13.30-14.30 A Stevens (MPI Leipzig)

ICB

From individual to population models in chemotaxis

 14.30-15.30 P Etingof (MIT)

ITS

Representations of the rational Cherednik algebra and alebraic integrability of Calogero-Moser systems I

 16.00-17.00 S Barannikov (ENS)

ITS

Quantum periods and integrable hierarchies I

Thursday 29 November

 10.00-11.00 S Barannikov (ENS)

ITS

Quantum periods and integrable hierarchies II

 11.30-12.30 P Etingof (MIT)

ITS

Representations of the rational Cherednik algebra and algebraic integrability of Calogero-Moser systems II

 14.00-15.00 M Reuter (Lausanne)

ICB

The evolution of co-operation and conflict

 14.30-15.30 A Matsuo (Tokyo)

ITS

Vertex operator algebra and the moonshine module - part III

 16.00-17.00

ITS

TBA

Friday 30 November

 13.30-14.20 P Etingof (MIT)

ITS

Workshop: Algebraic Aspects of Integrability - Spitalfields Day
Loughborough University
Symplectic reflection algebras and Coalogero-Moser systems ROOM W142 IN THE SIR DAVID DAVIES BUILDING, LOUGHBROUGH UNIVERSITY

 14.30-15.20 G Wilson (Imperial)

ITS

Workshop: Algebraic Aspects of Integrability - Spitalfields Day
Loughborough University
Integrable systems and noncommutative projective geometry ROOM W142 IN THE SIR DAVID DAVIES BUILDING, LOUGHBROUGH UNIVERSITY

 16.10-17.00 A Matsuo (Tokyo)

ITS

Workshop: Algebraic Aspects of Integrability - Spitalfields Day
Loughborough University
Parafermion algebras and the monster ROOM W142 IN THE SIR DAVID DAVIES BUILDING, LOUGHBROUGH UNIVERSITY

 17.10-18.00 O Chalykh (Loughborough)

ITS

Workshop: Algebraic Aspects of Integrability - Spitalfields Day
Loughborough University
Algebraric integrability, bispectrality and Macdonald conjectures ROOM W142 IN THE SIR DAVID DAVIES BUILDING, LOUGHBROUGH UNIVERSITY

Monday 3 December

 09.00-09.50 V Biktashev (Liverpool)

ICB

Workshop: Pattern Formation by Swimming Micro-Organisms &
Cells (This meeting will take place at Leeds University)
Patchiness in excitable systems with shear flows

 09.30-10.15 J Cardy (Oxford)

ITS

Workshop: Classical and Quantum Integrable Systems
This meeting will take place at the ICMS
Exact results for self-avoiding loops and branched polymers

 09.50-10.15 J Pitchford, A James (York & Sheffield Hallam)

ICB

Workshop: Pattern Formation by Swimming Micro-Organisms &
Cells (This meeting will take place at Leeds University)
Foraging strategies for patchy environments

 10.15-10.45 JS Caux (Oxford)

ITS

Workshop: Classical and Quantum Integrable Systems
This meeting will take place at the ICMS
Boundary integrability and the Josephson current through a Luttinger liquid

 10.15-10.40 H Malchow (Osnabru"ck, Germany)

ICB

Workshop: Pattern Formation by Swimming Micro-Organisms &
Cells (This meeting will take place at Leeds University)
Pattern formation in models of plankton-fish dynamics in a patchy and noisy environment

 11.10-11.35 Z Neufeld (Cambridge)

ICB

Workshop: Pattern Formation by Swimming Micro-Organisms &
Cells (This meeting will take place at Leeds University)
Plankton blooms in chaotic flows

 11.30-12.15 V Rittenberg (Bonn)

ITS

Workshop: Classical and Quantum Integrable Systems
This meeting will take place at the ICMS
Alternating sign matrices, stochastic processes and c=0 conformal invariance

 11.35-12.00 S Medvinsky (IBPM, Russia)

ICB

Workshop: Pattern Formation by Swimming Micro-Organisms &
Cells (This meeting will take place at Leeds University)
Chaos and order in plankton spatio-temporal dynamics

 13.30-13.55 M Tsyganov (IBPM, Russia)

ICB

Workshop: Pattern Formation by Swimming Micro-Organisms &
Cells (This meeting will take place at Leeds University)
Non-stationary bacterial population wave propagation

 13.45-14.30 EK Sklyanin (York)

ITS

Workshop: Classical and Quantum Integrable Systems
This meeting will take place at the ICMS
Backlund transformation for the BC Toda lattice

 13.55-14.20 S Petrovskii (RAS)

ICB

Workshop: Pattern Formation by Swimming Micro-Organisms &
Cells (This meeting will take place at Leeds University)
Latest advances in modelling spatio-temporal pattern formation in plankton communities

 14.00-15.00 S Martin (Sheffield)

ICB

Epidemiology working group

 14.20-14.45 N Hill, LA Plumpton (Leeds)

ICB

Workshop: Pattern Formation by Swimming Micro-Organisms &
Cells (This meeting will take place at Leeds University)
Travelling waves in a simple PZ model

 14.30-15.15 H Konno (Hiroshima)

ITS

Workshop: Classical and Quantum Integrable Systems
This meeting will take place at the ICMS
Elliptic quantum groups and solvable lattice models

 14.45-15.10 P Babak (Iceland)

ICB

Workshop: Pattern Formation by Swimming Micro-Organisms &
Cells (This meeting will take place at Leeds University)
Dynamics of group formation in collective motion of organisms

 15.50-16.40 CJ Weijer (Dundee)

ICB

Workshop: Pattern Formation by Swimming Micro-Organisms &
Cells (This meeting will take place at Leeds University)
The control of differential chemotactic cell movement during dictyostelium morphogenesis

 16.00-16.45 V Kuznetsov (Leeds)

ITS

Workshop: Classical and Quantum Integrable Systems
This meeting will take place at the ICMS
Simultaneous separation for the Kowalevski and Goryachev-Chaplygin top

 16.40-17.05 JC Dallon (Brigham Young)

ICB

Workshop: Pattern Formation by Swimming Micro-Organisms &
Cells (This meeting will take place at Leeds University)
Cellular slime mold modelled with discrete viscoelastic cells

 16.45-17.15 T Takebe (Ochanomizu)

ITS

Workshop: Classical and Quantum Integrable Systems
This meeting will take place at the ICMS
An integrable system on the moduli space of monopoles and its variants

 17.05-17.30 A Stevens (MPI Leipzig)

ICB

Workshop: Pattern Formation by Swimming Micro-Organisms &
Cells (This meeting will take place at Leeds University)
Travelling pulse patterns in chemotactic species

Tuesday 4 December

 09.00-09.50 J Kessler (Arizona)

ICB

Workshop: Pattern Formation by Swimming Micro-Organisms &
Cells (This meeting will take place at Leeds University)
Individual and collective dynamics of swimming micro-organisms

 09.30-10.15 JM Maillet (ENS Lyon)

ITS

Workshop: Classical and Quantum Integrable Systems
This meeting will take place at the ICMS
Correlation functions of quantum integrable models

 09.50-10.15 JCV Lega (Arizona)

ICB

Workshop: Pattern Formation by Swimming Micro-Organisms &
Cells (This meeting will take place at Leeds University)
A Swift-Hohenberg model for bioconvection

 10.15-10.45 O Castro-Alvaredo (Berlin)

ITS

Workshop: Classical and Quantum Integrable Systems
This meeting will take place at the ICMS
Aspects of locality in the form factor programme

 10.15-10.40 S Zakhidova (Hull)

ICB

Workshop: Pattern Formation by Swimming Micro-Organisms &
Cells (This meeting will take place at Leeds University)
Alga motility measured by laser tracking method

 11.20-11.45 TJ Pedley, A Metcalfe (Cambridge)

ICB

Workshop: Pattern Formation by Swimming Micro-Organisms &
Cells (This meeting will take place at Leeds University)
Plumes in bacterial bioconvection

 11.30-12.15 R Nepomechie (Miami)

ITS

Workshop: Classical and Quantum Integrable Systems
This meeting will take place at the ICMS
Solving the boundary XXZ chain at roots of unity

 11.45-12.10 J Blake (Birmingham)

ICB

Workshop: Pattern Formation by Swimming Micro-Organisms &
Cells (This meeting will take place at Leeds University)
Mixing and feeding processes in choanoflagellates

 12.10-12.35 A Roberts (South Bank)

ICB

Workshop: Pattern Formation by Swimming Micro-Organisms &
Cells (This meeting will take place at Leeds University)
Is an intracellular gravity receptor required to explain gravitaxis in swimming micro-organisms?

 13.45-14.30 P Dorey (Durham)

ITS

Workshop: Classical and Quantum Integrable Systems
This meeting will take place at the ICMS
Ordinary differential equations, integrable models and PT-Symmetric quantum mechanics

 14.00-14.25 A Manela, I Frankel (Technion, Israel)

ICB

Workshop: Pattern Formation by Swimming Micro-Organisms &
Cells (This meeting will take place at Leeds University)
Generalised Taylor dispersion in sheared suspensions of swimming micro-organisms

 14.00-16.00

ICB

Social insects working group: discussion of robustness

 14.25-14.50 R Bachofen (Zurich)

ICB

Workshop: Pattern Formation by Swimming Micro-Organisms &
Cells (This meeting will take place at Leeds University)
In situ measurement of the diurnal phototactic behaviour of phototrophic bacteria in a lake

 14.30-15.15 M Nazarov (York)

ITS

Workshop: Classical and Quantum Integrable Systems
This meeting will take place at the ICMS
Tensor products of representations of quantum affine algebras

 14.50-15.15 Janosi (Eo"tvo"s)

ICB

Workshop: Pattern Formation by Swimming Micro-Organisms &
Cells (This meeting will take place at Leeds University)
Bioconvection and bacterial ecology

 15.45-16.10 S Ghorai (IIT, India)

ICB

Workshop: Pattern Formation by Swimming Micro-Organisms &
Cells (This meeting will take place at Leeds University)
Phototactic bioconvection in two dimensions

 16.00-16.45 G Watts (KCL)

ITS

Workshop: Classical and Quantum Integrable Systems
This meeting will take place at the ICMS
TBA

 16.10-16.35 PR Moorcroft (Harvard)

ICB

Workshop: Pattern Formation by Swimming Micro-Organisms &
Cells (This meeting will take place at Leeds University)
Pattern formation in higher organisms: mechanistic models of carnivore home range patterns

 16.35-17.00 F Sanchez-Garduno (Oxford)

ICB

Workshop: Pattern Formation by Swimming Micro-Organisms &
Cells (This meeting will take place at Leeds University)
Growth, curvature and patterns

 16.45-17.15 S Carr (Brookhaven National Lab)

ITS

Workshop: Classical and Quantum Integrable Systems
This meeting will take place at the ICMS
Superconductivity and charge density waves in a quasi-one-dimensional spin gap system

Wednesday 5 December

 09.00-09.50 H Levine (Iowa State)

ICB

Workshop: Pattern Formation by Swimming Micro-Organisms &
Cells (This meeting will take place at Leeds University)
Cell signalling and transduction in angiogenesis: a "simple" model for the MAP kinase cascade in endothelial cells

 09.30-10.15 B McCoy (New York)

ITS

Workshop: Classical and Quantum Integrable Systems
This meeting will take place at the ICMS
Loop symmetry in the 6 vertex model

 09.50-10.15 KJ Painter (Heriot-Watt)

ICB

Workshop: Pattern Formation by Swimming Micro-Organisms &
Cells (This meeting will take place at Leeds University)
From local models of signalling to macroscopic modelling of movement

 10.15-10.45 O Chalykh (Loughborough)

ITS

Workshop: Classical and Quantum Integrable Systems
This meeting will take place at the ICMS
Bispectral duality in quantum models of Ruisenaars-MacDonald type

 10.15-10.40 M Holmes (Leeds)

ICB

Workshop: Pattern Formation by Swimming Micro-Organisms &
Cells (This meeting will take place at Leeds University)
A simple mathematical model of cellular motion exhibiting chemotaxis

 11.10-11.35 PK Maini (Oxford)

ICB

Workshop: Pattern Formation by Swimming Micro-Organisms &
Cells (This meeting will take place at Leeds University)
Primitive streak initiation in early development

 11.30-12.15 N MacKay (York)

ITS

Workshop: Classical and Quantum Integrable Systems
This meeting will take place at the ICMS
Boundary scattering in the principal chiral model

 11.35-12.00 P Jones (Leeds)

ICB

Workshop: Pattern Formation by Swimming Micro-Organisms &
Cells (This meeting will take place at Leeds University)
The interplay of angiogenic signals during capillary formation

 12.00-12.25 BD Sleeman (Leeds)

ICB

Workshop: Pattern Formation by Swimming Micro-Organisms &
Cells (This meeting will take place at Leeds University)
Tumour angiogenesis and the action of angiostatins

 14.00-14.50 M Matshusita (Chuo)

ICB

Workshop: Pattern Formation by Swimming Micro-Organisms &
Cells (This meeting will take place at Leeds University)
Pattern formation due to reproduction and movement of bacterial cells- experiments and modelling

 14.00-15.00 W Foster (Cambridge)

ICB

Soldier aphids - the evolution of co-operation in a clonal animal

 14.50-15.15 M Bees (Surrey)

ICB

Workshop: Pattern Formation by Swimming Micro-Organisms &
Cells (This meeting will take place at Leeds University)
Bacterial swarming and thin-film flow in colonies of Serratia liquefacians

 15.00-17.00 MD Kruskal (Rutgers)

ITS

Surreal numbers

 15.15-15.40 HG Othmer (Minnesota)

ICB

Workshop: Pattern Formation by Swimming Micro-Organisms &
Cells (This meeting will take place at Leeds University)
Macroscopic behaviour from microscopic rules in bacteria

 16.10-16.35 R Satnoianu (Oxford)

ICB

Workshop: Pattern Formation by Swimming Micro-Organisms &
Cells (This meeting will take place at Leeds University)
Bacterial chemotaxis: from the behavioural response to stepwise changes in temporal signals

 16.35-17.00 NJ Burroughs (Warwick)

ICB

Workshop: Pattern Formation by Swimming Micro-Organisms &
Cells (This meeting will take place at Leeds University)
Spatial dynamic of an amoeba-bacterial ecology

Thursday 6 December

 09.30-10.15 F Smirnov (Paris)

ITS

Workshop: Classical and Quantum Integrable Systems
This meeting will take place at the ICMS
On the separation of variables in quantum integrable models related to U$_q$($\hat{s}l$$_N$)

 10.15-10.45 A Doikou (York)

ITS

Workshop: Classical and Quantum Integrable Systems
This meeting will take place at the ICMS
Algebraic approach to the reflection equation

 11.30-12.15 T Fokas (Imperial)

ITS

Workshop: Classical and Quantum Integrable Systems
This meeting will take place at the ICMS
Mastersymmetries

 13.45-14.30 R Kedem (Illinois)

ITS

Workshop: Classical and Quantum Integrable Systems
This meeting will take place at the ICMS
Combinatorial structure of conformal blocks

 14.00-15.00 N Ferguson (Imperial)

ICB

Spatiotemporal spread of the GB foot and mouth disease epidemic and implications for control

 14.30-15.15 S Odake (Shinshu)

ITS

Workshop: Classical and Quantum Integrable Systems
This meeting will take place at the ICMS
Deformed W$_N$ algebra and Z algebra

 16.00-16.45 J Shiraishi (Tokyo)

ITS

Workshop: Classical and Quantum Integrable Systems
This meeting will take place at the ICMS
On Baxter's eight vertex model and correlation functions

 16.00-17.30

ICB

Social insects working group: discussion of robustness

 16.45-17.15 L Feher (Szeged)

ITS

Workshop: Classical and Quantum Integrable Systems
This meeting will take place at the ICMS
Constructions of classical dynamical r-matrices

Friday 7 December

 09.30-10.15 V Fateev (Montpellier II)

ITS

Workshop: Classical and Quantum Integrable Systems
This meeting will take place at the ICMS
Vacuum expectation values of the fields and classical solutions

 10.00-11.00 N Franks (Bristol)

ICB

Workshop: The Mathematics of Social Insects
From simple rules of thumb to collective intelligence

 10.15-10.45 B Pelloni (Reading)

ITS

Workshop: Classical and Quantum Integrable Systems
This meeting will take place at the ICMS
The Fokas transform method and spectral theory revisited

 11.30-12.30 G Theraulaz (Toulouse)

ICB

Workshop: The Mathematics of Social Insects
Some aspects of morphogenesis in social insects

 11.30-12.15 F Ravanini (Bolgna)

ITS

Workshop: Classical and Quantum Integrable Systems
This meeting will take place at the ICMS
Exact finite size effects in Sine-Gordon and Super-Sine-Gordon

 13.45-14.30 JM Evans (Cambridge)

ITS

Workshop: Classical and Quantum Integrable Systems
This meeting will take place at the ICMS
Symmetric spaces and hierarchies

 14.00-14.30 S Pratt (Princeton)

ICB

Workshop: The Mathematics of Social Insects
From individual to collective behaviour in nest site selection by the ant Leptothorax albipennis

 14.30-14.50 T Balch (Georgia Tech)

ICB

Workshop: The Mathematics of Social Insects
Automated observation and modelling of social insect colonies

 14.30-15.15 P Mathieu (Laval)

ITS

Workshop: Classical and Quantum Integrable Systems
This meeting will take place at the ICMS
Supersymmetric Calogero-Moser-Sutherland

 14.50-15.10 S Martin (Sheffield)

ICB

Workshop: The Mathematics of Social Insects
A graphic computer model which generates realistic brood patterns found in social hornet (Vespa) colonies despite using simple rules

 15.10-15.30 P Rasse (Brussels)

ICB

Workshop: The Mathematics of Social Insects
Nest's morphongenesis resulting from fingering

 16.00-16.45 R Sasaki (Yukawa)

ITS

Workshop: Classical and Quantum Integrable Systems
This meeting will take place at the ICMS
Quantum Calogero-Moser models, integrability for all root systems

 16.30-17.30 W Tschinkel (Florida)

ICB

Workshop: The Mathematics of Social Insects
Ant nest architecture: a record of collective action

 16.45-17.15 K Takemure (Yokohama)

ITS

Workshop: Classical and Quantum Integrable Systems
This meeting will take place at the ICMS
The Heun equation and the Calogero-Moser-Sutherland model

Saturday 8 December

 09.00-10.00 N Britton (Bath)

ICB

Workshop: The Mathematics of Social Insects
Do social insects self-organise?

 09.30-10.15 BL Feigen (Landau)

ITS

Workshop: Classical and Quantum Integrable Systems
This meeting will take place at the ICMS
Vertex algebras related to small quantum groups

 10.00-10.20 M Myerscough (Sydney)

ICB

Workshop: The Mathematics of Social Insects
Are individual differences important in colony-wide organisation in honey bees

 10.15-10.45 Y Ohyama (Osaka)

ITS

Workshop: Classical and Quantum Integrable Systems
This meeting will take place at the ICMS
Special solutions of Painleve` equations

 10.20-10.42 C Anderson (Regensburg)

ICB

Workshop: The Mathematics of Social Insects
Multilevel organisation of insect societies: the need to identify and model the organs and tissues of superorganisms

 10.40-11.00 A Sendova-Franks (West of England)

ICB

Workshop: The Mathematics of Social Insects
Random walk models of worker sorting in ant colonies

 11.30-12.00 E Despland (Oxford)

ICB

Workshop: The Mathematics of Social Insects
Small-scale vegetation patterns, individual behaviour and swarm formation in the desert locuts

 11.30-12.15 V Zakharov (Landau)

ITS

Workshop: Classical and Quantum Integrable Systems
This meeting will take place at the ICMS
Integrability and perturbation theory

 12.00-12.20 S Depickere (Brussels)

ICB

Workshop: The Mathematics of Social Insects
Gregariousness and the division of labour in ant societies

 12.20-12.40 J Denny (Bristol)

ICB

Workshop: The Mathematics of Social Insects
Colony size, polydomy, production and the division of labour in colonies of the ant Leptothorax albipennis

 12.40-13.00 M Beekman (Sydney)

ICB

Workshop: The Mathematics of Social Insects
Clean bees: modelling hygenic behaviour in honey bees

 14.00-15.00 T Seeley (Cornell)

ICB

Workshop: The Mathematics of Social Insects
Choosing a new home: how the scouts in a honey bee swarm make a unanimous decision

 15.30-16.00 M Dorigo (IRIDIA Universite Libre de Bruxelle)

ICB

Workshop: The Mathematics of Social Insects
Ant colony optimization for difficult optimization problems

 16.00-16.20 M Middendorf (Eichstatt)

ICB

Workshop: The Mathematics of Social Insects
Collective optimization: the artificial ants way

 16.20-16.40 I Couzin (Leeds)

ICB

Workshop: The Mathematics of Social Insects
The organisation of traffic on army ant trails

 16.40-17.00 F Saffre (BTexact Technologies)

ICB

Workshop: The Mathematics of Social Insects
``Anelosimus artificius" a virtual social spider to swarm the World- Wide-Web?

 17.00-17.15 F Ratnieks (Sheffield)

ICB

Workshop: The Mathematics of Social Insects
Closing remarks

Monday 10 December

 10.00-11.00 L Segel (Weizmann Institute)

ICB

Workshop: Immunology, Ecology and Epidemiology (main themes)
Appropriate macroscopic behaviour of the immune system, from distributed microscopic feedback

 11.30-12.30 D Wodarz (IAS)

ICB

Workshop: Immunology, Ecology and Epidemiology (main themes)
Treatment strategies against immuno-suppressive diseases

 14.30-15.30 S Bonhoeffer (Zurich)

ICB

Workshop: Immunology, Ecology and Epidemiology (main themes)
The times' tables of viral resistance

 15.00-16.30 J Elgin (Imperial)

ITS

Finite gap solutions of the vector nonlinear Schroedinger equation

 16.00-17.00 RN Antia (Emory)

ICB

Workshop: Immunology, Ecology and Epidemiology (main themes)
Modeling CD8 Memory

Tuesday 11 December

 09.00-10.00 A Hastings (UC Davis)

ICB

Workshop: Immunology, Ecology and Epidemiology (main themes)
The dependence of the design of marine reserve networks on dispersal behaviour

 10.00-11.00 HCJ Godfray (Imperial)

ICB

Workshop: Immunology, Ecology and Epidemiology (main themes)
Age-structured models of insect natural-enemy interactions

 11.30-12.30 MA Lewis (Utah)

ICB

Workshop: Immunology, Ecology and Epidemiology (main themes)
Territorial pattern formation through scent marking

 14.30-15.30 Y Iwasa (Kyushu)

ICB

Workshop: Immunology, Ecology and Epidemiology (main themes)
Masting of forest trees - intermittent and synchronised

Wednesday 12 December

 10.00-11.00 RJ De Boer (Utrecht)

ICB

Workshop: Immunology, Ecology and Epidemiology (main themes)
Extensive MHC polymorphism requires frequency-dependent selection by coevolving pathogens

 11.00-12.30 M Manas (Complutense)

ITS

Reductions and hodograph solutions of the dispersionless KP hierarchy

 11.30-12.30 C Bangham (Imperial)

ICB

Workshop: Immunology, Ecology and Epidemiology (main themes)
Genetic, dynamic and functional definition of the efficency of the anti-viral T cell response

 14.30-15.30 A Sasaki (Kyushu)

ICB

Workshop: Immunology, Ecology and Epidemiology (main themes)
Word frequency distribution under the restriction avoidance

 16.00-17.00 N Burroughs (Warwick)

ICB

Workshop: Immunology, Ecology and Epidemiology (main themes)
Inequalitites during life and death of T cells

Thursday 13 December

 09.00-10.00 AP Dobson (Princeton)

ICB

Workshop: Immunology, Ecology and Epidemiology (main themes)
Epidemics at different spatial scales, from social behaviour to community dynamics

 10.00-11.00 SDW Frost (UC San Diego)

ICB

Workshop: Immunology, Ecology and Epidemiology (main themes)
The roles of chance and spatial structure within host evolution of HIV

 11.30-12.30 B Grenfell (Cambridge)

ICB

Workshop: Immunology, Ecology and Epidemiology (main themes)
Waves and sparks in the spatio-temporal dynamics of microparasitic infections

 14.00-15.00

ICB

Meeting with ICB Organisers and the Wellcome Trust

 14.00-15.00 SP Tsarev (Krasnoyarsk)

ITS

The Monge problem: does it really help to park your car?

 15.00-15.30 H Fisher, G Brown (Wellcome Trust)

ICB

Workshop: Immunology, Ecology and Epidemiology (main themes)
Presentation on funding opportunities

 15.00-15.30 VB Matveev (Bourgogne)

ITS

Wronskian addition theorem for sine functions and isospectral deformations of Darboux-Poeshl-Teller potentials

 16.00-17.00 DA Rand, H van den Berg (Warwick)

ICB

Workshop: Immunology, Ecology and Epidemiology (main themes)
Optimising the effectiveness of T cell activation

Friday 14 December

 09.00-10.00 S Ruan (Dalhousie)

ICB

Workshop: Immunology, Ecology and Epidemiology (main themes)
Multiple parameter bifurcations in ecological and epidemiological models

 10.00-11.00 M Pascual (Michigan)

ICB

Workshop: Immunology, Ecology and Epidemiology (main themes)
Modified mean-field models and self-organisation in spatial systems for antagonistic interactions

 11.30-12.30

ICB

Workshop: Immunology, Ecology and Epidemiology (main themes)
Discussion and Closing remarks

Monday 17 December

 09.30-11.00 T Fokas (Imperial)

ITS

Workshop: Boundary Value Problems
Differential forms, spectral theory and boundary value problems

 11.30-12.30 LY Sung (South Carolina)

ITS

Workshop: Boundary Value Problems
Rigorous aspects of boundary value problems on the half-line

 14.00-15.00 S Manakov (Landau)

ITS

Workshop: Boundary Value Problems
A naive method for solving the NLS equation on the semi-line

 16.00-16.45 P Santini (Rome)

ITS

Workshop: Boundary Value Problems
BV problems for linear PDE's

 16.45-17.15 S Kamvissis (Patras)

ITS

Workshop: Boundary Value Problems
Zero dispersion limit boundary value problems

Tuesday 18 December

 09.30-10.30 B Pelloni (Imperial)

ITS

Workshop: Boundary Value Problems
Boundary value problems in time-dependent domains

 10.30-11.30 J Leon (Montpellier)

ITS

Workshop: Boundary Value Problems
The Dirichlet problem for sine-Gordon in the light cone

 11.45-12.30 Y Antipov (Bath)

ITS

Workshop: Boundary Value Problems
The modified Helmholtz equation on the semi-strip

 14.00-15.00 D Crowdy (Imperial)

ITS

Workshop: Boundary Value Problems
Explicit integral solutions for the plane elastostatic semi-strip

 16.00-16.45 P Sabatier (Montpellier)

ITS

Workshop: Boundary Value Problems
Features of IST for KDV starting from the t-axis

Wednesday 19 December

 11.00-12.30 VS Novikov (LITP)

ITS

Perturbative symmetry approach and integrability conditions for non- local equations

Wednesday 6 February

 11.30-12.30 O Aharony (Weizmann)

MTH

Non-local string theories

 15.00-16.00

HDG

HDG Organisational Meeting

Thursday 7 February

 14.00-15.30

MTH


 14.00-15.30 A Kresh (Pennsylvania)

HDG

Workshop: COW
Quantum cohomology of Grassmannians and a conjecture of Knutson

 16.00-17.00 JA Wisniewski (Warsaw)

HDG

Workshop: COW
$\chi$ - connectedness of Hom and symplectic contractions of 4-folds

Friday 8 February

 10.00-11.00 A Corti (Cambridge)

HDG

3-fold flips after Shokurov: an overview I

 11.30-12.30 A Corti (Cambridge)

HDG

3-fold flips after Shokurov: an overview II

 14.00-15.00 B Totaro (Cambridge)

HDG

Torsion in the cohomology of a Lie group G, and G-bundles in algebraic geometry

Monday 11 February

 11.00-11.30 S Das (Tata & Kentucky)

MTH

Workshop: M-Theory, Gravity and Geometry
Thermality in AdS and dS spacetimes and holography

 11.30-12.00 M Berkooz (Weizman)

MTH

Workshop: M-Theory, Gravity and Geometry
Non-local string theories

 12.00-12.30 D Olive (Wales, Swansea)

MTH

Workshop: M-Theory, Gravity and Geometry
Hyperbolic Lie algebras

 14.30-15.00 J Gauntlett (QMUL)

MTH

Workshop: M-Theory, Gravity and Geometry
Supergravity duals of wrapped branes

 15.00-15.30 B Stefanski (Albert-Einstein)

MTH

Workshop: M-Theory, Gravity and Geometry
(Non-BPS) Dirichlet branes, orientifolds and K-theory

 15.30-19.00

Catering Function

 16.00-16.30 D Mateos (Cambridge)

MTH

Workshop: M-Theory, Gravity and Geometry
Tachyons, supertubes and supersymmetric braneanti-brane systems

 16.30-17.00 B Pioline (Paris 6)

MTH

Workshop: M-Theory, Gravity and Geometry
Exceptional theta series and the quantum BPS membrane

 17.00-17.30 S Ross (Durham)

MTH

Workshop: M-Theory, Gravity and Geometry
The enhancon made simple

Tuesday 12 February

 10.00-11.00 M Atiyah (Edinburgh)

MTH

Workshop: M-Theory, Gravity and Geometry
K-theory and charges

 11.30-12.00 B Kors (Spinoza)

MTH

Workshop: M-Theory, Gravity and Geometry
Intersecting branes: phenomenology and geometry

 12.00-12.30 E Rabinovici (Hebrew)

MTH

Workshop: M-Theory, Gravity and Geometry
TBA

 14.30-15.00 P West (KCL)

MTH

Workshop: M-Theory, Gravity and Geometry
Symmetries of M-Theory

 15.00-15.30 M Staudacher (MPI Golm)

MTH

Workshop: M-Theory, Gravity and Geometry
Maldacena-Wilson loops

 16.00-16.30 P de Medeiros (QMUL)

MTH

Workshop: M-Theory, Gravity and Geometry
Conformal topological Yang-Mills theory and de Sitter holography

 16.30-17.00 G Ferretti (Goteborg)

MTH

Workshop: M-Theory, Gravity and Geometry
Fractional branes and N = 1 gauge theories

Wednesday 13 February

 10.00-11.00 M Douglas (Rutgers)

MTH

Workshop: M-Theory, Gravity and Geometry
D-branes on Calabi-Yau manifolds

 11.30-12.00 P Townsend (Cambridge)

MTH

Workshop: M-Theory, Gravity and Geometry
WZ solitons near the CMS

 12.00-12.30 K Lee (KIAS)

MTH

Workshop: M-Theory, Gravity and Geometry
The Topological sector of the deconstructed six-dimensional theories

Thursday 14 February

 10.00-11.00 G Gibbons (Cambridge)

MTH

Workshop: M-Theory, Gravity and Geometry
Conifolds in M-Theory

 10.00-11.00 TBA

HDG

Seminar on flips

 11.30-12.00 M Reall (QMUL)

MTH

Workshop: M-Theory, Gravity and Geometry
The limits of uniqueness

 11.30-12.30 TBA

HDG

Seminar on flips

 12.00-12.30 M Bianchi (Rome)

MTH

Workshop: M-Theory, Gravity and Geometry
Holographic renormalisation

 14.00-15.00 TBA

HDG

Seminar on flips

 14.30-15.00 I Brunner (CERN)

MTH

Workshop: M-Theory, Gravity and Geometry
Orientifolds of curved backgrounds: Geometry and CFT

 15.00-15.30 N Obers (Spinoza)

MTH

Workshop: M-Theory, Gravity and Geometry
Black holes on cylinders

 15.30-16.30 TBA

HDG

Seminar on flips

 16.00-16.30 E Kiritsis (Crete)

MTH

Workshop: M-Theory, Gravity and Geometry
NS5 brane distributions at weak coupling

 16.30-17.00 JB Gutowski (QMUL)

MTH

Workshop: M-Theory, Gravity and Geometry
Moduli spaces of supersymmetric solutions

Friday 15 February

 10.00-11.00 N Berkovits (Estadual Paulista)

MTH

Workshop: M-Theory, Gravity and Geometry
Covariant quantization of the superstring and supermembrane

 11.30-12.00 S Kovacs (Cambridge)

MTH

Workshop: M-Theory, Gravity and Geometry
Instanton corrections to circular Wilson loops in N=4 supersymmetric Yang--Mills

 12.00-12.30 A Hashimoto (IAS)

MTH

Workshop: M-Theory, Gravity and Geometry
Observables of string field theory

 14.30-15.00 G Lifchytz (Haifa)

MTH

Workshop: M-Theory, Gravity and Geometry
Probing black holes

 15.00-15.30 G Papdopoulos (KCL)

MTH

Workshop: M-Theory, Gravity and Geometry
Penrose limits and maximal supersymmetric solutions in string and M-theories

 16.00-16.30 A Klemm (Humboldt)

MTH

Workshop: M-Theory, Gravity and Geometry
N = 1 superpotentials and localisation

 16.30-17.00 SJ Rey (Seoul National University)

MTH

Workshop: M-Theory, Gravity and Geometry
A little wand of deconstruction

Monday 18 February

 17.00-18.00 M Mustata (Clay Mathematics Institute)

INS

An introduction to spaces of arcs in the study of singularities

Tuesday 19 February

 14.15-15.30 S Trivedi (TIFR, Bombay)

MTH

Moduli stabilisation from fluxes

Wednesday 20 February

 17.00-17.30

MTH

Video of "Horizion" programme on M-Theory

Thursday 21 February

 10.00-11.00 TBA

HDG

Seminar on flips: bounded lca saturated pbd algebras are finitely generated I

 11.30-12.30 TBA

HDG

Seminar on flips: bounded lca saturated pbd algebras are finitely generated II

 14.15-15.30 A Van Proeyen (Kuleuven)

MTH

Five dimensional supersymmetry and quaternionic structures

 14.30-15.30 N Shepherd-Barron (Cambridge)

HDG

Stably rational irrational varieties: the Beauville et al. examples revisited

Friday 22 February

 10.00-11.00 J McKernan (Santa Barbara)

HDG

Seminar on flips: canonical boundedness I

 11.30-12.30 J McKernan (Santa Barbara)

HDG

Seminar on flips: canonical boundedness II

 14.30-15.30 D Matsushita (Hokkaido)

HDG

Fujiki relation and fibre space structures on symplectic varieties

Monday 25 February

 17.00-18.00 S Mukai (Kyoto)

INS

Invariant theory and moduli: from Cayley, Nagata to the Verlinde formula

Tuesday 26 February

 14.15-15.30 F Larsen (Michigan)

MTH

De Sitter holography and the cosmic microwave background

Thursday 28 February

 10.00-11.00 O Fujino, M Kawakita (Kyoto and Cambridge)

HDG

Seminar on flips: approximation and stabilisation 1

 11.30-12.30 O Fujino, M Kawakita (Kyoto and Cambridge)

HDG

Seminar on flips: approximation and stabilisation 2

 14.15-15.30 C Hull (QMUL)

MTH

De Sitter space, supergravity and M-Theory

 14.30-15.30 KW Hulek (Hannover)

HDG

Research lecture: the indeterminacy locus of the Prym map

Friday 1 March

 10.00-11.00 O Fujino, M Kawakita (Kyoto and Cambridge)

HDG

Seminar on flips: approximation and stabilisation 3

 11.30-12.30 O Fujino, M Kawakita (Kyoto and Cambridge)

HDG

Seminar on flips: approximation and stabilisation 4

 14.30-15.30 CL Schoen (Max-Planck)

HDG

Research lecture: TBA

Wednesday 6 March

 11.30-12.30 A Tseytlin (Imperial)

MTH

Superstrings in plane wave backgrounds

Thursday 7 March

 10.00-11.00 O Fujino, M Kawakita (Kyoto and Cambridge)

HDG

Seminar on flips: approximation and stabilisation 3

 11.30-12.30 O Fujino, M Kawakita (Kyoto and Cambridge)

HDG

Seminar on flips: approximation and stabilisation 4

 14.15-15.30 M Gaberdiel (KCL)

MTH

Monstrous branes

 16.00-17.15 R Thomas (Imperial)

HDG

Research lecture: Nodes, mirror symmetry & symplectic manifolds with c\_1=0

Friday 8 March

 10.00-11.00 F Ambro (Cambridge)

HDG

Seminar on flips: destabilisation and nonklt, case 1

 11.30-12.30 F Ambro (Cambridge)

HDG

Seminar on flips: destabilisation and nonklt, case 2

 14.30-15.30 WM Oxbury (Durham)

HDG

Prym varieties of Weyl group actions

Monday 11 March

 17.00-18.00 G Gibbons (Cambridge)

INS

Geometry, Gravity and M-Theory

Tuesday 12 March

 14.15-15.30 E Bergshoeff (Groningen)

MTH

Domain walls in nine dimensions and their ten dimensional origin

Thursday 14 March

 10.00-11.00 A Corti (Cambridge)

HDG

Seminar on flips: destabilisation and nonklt case 3

 11.30-12.30 A Corti (Cambridge)

HDG

Seminar on flips: destabilisation and nonklt case 4

 14.15-15.30 M Marino (Rutgers)

MTH

Towards vacuum superstring field theory

 14.30-15.30 O Fujino (Kyoto)

HDG

Research seminar: a canonical bundle formula and its applications

Friday 15 March

 10.00-11.00 H Takagi (Kyoto)

HDG

Seminar on flips: the main result 1

 11.30-12.30 H Takagi (Kyoto)

HDG

Seminar on flips: the main result 2

 14.30-15.30 TBA

HDG

Research seminar:

Tuesday 19 March

 14.15-15.30 P Horava (California)

MTH

The big click: ekpyrosis by remote control in heterotic m-theory

Wednesday 20 March

 14.30-15.30 F Ambro (Cambridge)

HDG

Research lecture: cone and contraction theorems for log varieties

 16.00-17.00 J McKernan (Santa Barbara)

HDG

Research lecture: boundedness of log Fano pairs of bounded index

Thursday 21 March

 10.00-11.00 H Takagi (Kyoto)

HDG

Seminar on flips: the main result 3

 11.30-12.30 H Takagi (Kyoto)

HDG

Seminar on flips: the main result 4

 14.15-15.30 J Louis (Martin Luther)

MTH

String compactifications with background fluxes

 14.30-15.30 M Reid (Warwick)

HDG

Research lecture: graded rings and Fano 3-folds

 16.00-17.00 A Ishii (Kyoto)

HDG

Research lecture: on the McKay correspondence for quotient surface singularities

Friday 22 March

 14.30-15.30 V Batyrev (Tuebingen)

HDG

Research lecture: toric residues and mirror symmetry

 16.00-17.00 Y Kawamata (Tokyo)

HDG

Research lecture: some examples of flops

Saturday 23 March

 11.00-12.00 MB Green (Cambridge)

Workshop: Science Week Lecture
String theory - tying it all up

Monday 25 March

 09.20-09.30

Workshop: Clay Mathematics Institute School on
Geometry and String Theory
Welcome by Deputy Director Dr. Robert Hunt

 09.30-11.00 M Douglas (Rutgers / IHES)

Workshop: Clay Mathematics Institute School on
Geometry and String Theory
String / M Theory Compactification: An Overview

 11.30-13.00 M Reid (Warwick)

Workshop: Clay Mathematics Institute School on
Geometry and String Theory
Introduction to derived categories and McKay correspondence (I)

 14.00-15.30 J Gauntlett (QMUL)

Workshop: Clay Mathematics Institute School on
Geometry and String Theory
Branes, Calibrations and Supergravity

 16.00-17.00 V Batyrev (Tu"ebingen)

Workshop: Clay Mathematics Institute School on
Geometry and String Theory
Toric Mirror Symmetry

Tuesday 26 March

 09.30-11.00 J Gauntlett (QMUL)

Workshop: Clay Mathematics Institute School on
Geometry and String Theory
Branes, Calibrations and Supergravity

 11.30-13.00 G Gibbons (Cambridge)

Workshop: Clay Mathematics Institute School on
Geometry and String Theory
New Metrics with Special Holonomy

 14.00-15.30 M Gross (Warwick)

Workshop: Clay Mathematics Institute School on
Geometry and String Theory
Mirror Symmetry

 16.00-17.00 M Reid (Warwick)

Workshop: Clay Mathematics Institute School on
Geometry and String Theory
Introduction to derived categories and McKay correspondence (II)

Wednesday 27 March

 09.30-11.00 G Gibbons (Cambridge)

Workshop: Clay Mathematics Institute School on
Geometry and String Theory
New Metrics with Special Holonomy

 11.30-13.00 D Joyce (Oxford)

Workshop: Clay Mathematics Institute School on
Geometry and String Theory
Constructing compact manifolds with exceptional holonomy

 14.00-14.10 A Jaffe (Clay Mathematics Institute)

Workshop: Clay Mathematics Institute School on
Geometry and String Theory

 14.10-15.30 J Gauntlett (QMUL)

Workshop: Clay Mathematics Institute School on
Geometry and String Theory
Branes, Calibrations and Supergravity

 16.00-17.00 D Joyce (Oxford)

Workshop: Clay Mathematics Institute School on
Geometry and String Theory
Introduction to calibrated geometry

Thursday 28 March

 09.30-11.00 R Dijkgraaf (Amsterdam)

Workshop: Clay Mathematics Institute School on
Geometry and String Theory
Topological String Theory

 11.30-13.00 M Gross (Warwick)

Workshop: Clay Mathematics Institute School on
Geometry and String Theory
Mirror Symmetry

 14.00-15.30 M Reid (Warwick)

Workshop: Clay Mathematics Institute School on
Geometry and String Theory
Introduction to derived categories and McKay correspondence (III)

 16.00-17.00 G Gibbons (Cambridge)

Workshop: Clay Mathematics Institute School on
Geometry and String Theory
New Metrics with special Holonomy

Monday 1 April

 09.30-11.00 N Dorey (Swansea)

Workshop: Clay Mathematics Institute School on
Geometry and String Theory
Exact results in supersymmetric field theory Wolfson Court - Fletcher Molton Room

 11.30-13.00 C Bachas (ENS)

Workshop: Clay Mathematics Institute School on
Geometry and String Theory
Introduction to D-Branes and boundary CFT - I Wolfson Court - Fletcher Molton Room

 14.00-15.30 N Dorey (Swansea)

Workshop: Clay Mathematics Institute School on
Geometry and String Theory
Exact results in supersymmetric field theory

 16.00-17.00

Workshop: Clay Mathematics Institute School on
Geometry and String Theory
Poster Session Wolfson Court - Law Library

Tuesday 2 April

 09.30-11.00 R Dijkgraaf (Amsterdam)

Workshop: Clay Mathematics Institute School on
Geometry and String Theory
Topological string theory

 11.30-13.00 A Craw (Utah)

Workshop: Clay Mathematics Institute School on
Geometry and String Theory
The Picard group and the cohomology of G-Hilb

 14.00-15.30 B Szendroi (Warwick)

Workshop: Clay Mathematics Institute School on
Geometry and String Theory
Introduction to Homological Mirror Symmetry

 16.00-17.00 A Craw (Utah)

Workshop: Clay Mathematics Institute School on
Geometry and String Theory
Stringy Hodge numbers and the McKay correspondence

Wednesday 3 April

 09.30-11.00 R Dijkgraaf (Amsterdam)

Workshop: Clay Mathematics Institute School on
Geometry and String Theory
Topological string theory

 11.30-12.30 D Joyce (Oxford)

Workshop: Clay Mathematics Institute School on
Geometry and String Theory
Singularities of special Lagrangian submanifolds

 14.00-15.30 F Kirwan (Oxford)

Workshop: Clay Mathematics Institute School on
Geometry and String Theory
Moduli spaces of bundles over Riemann surfaces

 16.00-17.15 D Joyce (Oxford)

Workshop: Clay Mathematics Institute School on
Geometry and String Theory
Special Lagrangian fibrations and the SYZ conjecture

 20.00- .

Workshop: Clay Mathematics Institute School on
Geometry and String Theory
Conference Dinner - Magdalene College Pre dinner drinks from 19.30 - Benson Hall

Thursday 4 April

 09.30-11.00 B Szendroi (Warwick)

Workshop: Clay Mathematics Institute School on
Geometry and String Theory
Derived Equivalences in Homological Mirror Symmetry

 11.30-13.00 C Bachas (ENS)

Workshop: Clay Mathematics Institute School on
Geometry and String Theory
Introduction to D-Branes and boundary CFT - II

 14.00-15.30 F Kirwan (Oxford)

Workshop: Clay Mathematics Institute School on
Geometry and String Theory
The Yang-Mills stratification revisited

 16.00-17.00 N Dorey (Swansea)

Workshop: Clay Mathematics Institute School on
Geometry and String Theory
Exact results in supersymmetric field theory

Friday 5 April

 09.30-11.00 N Dorey (Swansea)

Workshop: Clay Mathematics Institute School on
Geometry and String Theory
Exact results in supersymmetric field theory

 11.30-13.00 S Donaldson (Imperial)

Workshop: Clay Mathematics Institute School on
Geometry and String Theory
Standard conjectures in Kahler geometry

 14.00-15.30 R Donagi (Pennsylvania)

Workshop: Clay Mathematics Institute School on
Geometry and String Theory
Principal bundles on elliptic fibrations

 16.00-17.00 V Batyrev (Tuebingen)

Workshop: Clay Mathematics Institute School on
Geometry and String Theory
Testing toric mirror symmetry

Monday 8 April

 09.30-11.00 R Donagi (Pennsylvania)

Workshop: Clay Mathematics Institute School on
Geometry and String Theory
Heterotic/F-Theory duality

 11.30-13.00 M Douglas (Rutgers & IHES)

Workshop: Clay Mathematics Institute School on
Geometry and String Theory
D-Branes, orbifolds and derived categories

 14.00-15.30 B Acharya (Rutgers)

Workshop: Clay Mathematics Institute School on
Geometry and String Theory
M theory, G2-holonomy singularities and four dimensional physics

Tuesday 9 April

 09.30-11.00 B Acharya (Rutgers)

Workshop: Clay Mathematics Institute School on
Geometry and String Theory
M theory, G2-holonomy singularities and four dimensional physics

 11.30-13.00 S Barannikov (CNRS, Ecole Normale Superieure)

Workshop: Clay Mathematics Institute School on
Geometry and String Theory
Introduction to quantum periods - I

 14.00-15.30 A Kapustin (CALTECH)

Workshop: Clay Mathematics Institute School on
Geometry and String Theory
Mirror symmetry and A-Branes

 14.00-15.30 TBA

Workshop: Clay Mathematics Institute School on
Geometry and String Theory

 16.00-17.00 R Dijkgraaf (Amsterdam)

Workshop: Clay Mathematics Institute School on
Geometry and String Theory
Topological string theory

Wednesday 10 April

 09.30-11.00 M Douglas (Rutgers & IHES)

Workshop: Clay Mathematics Institute School on
Geometry and String Theory
D-Branes, orbifolds and derived categories

 11.30-13.00 N Hitchin (Oxford)

Workshop: Clay Mathematics Institute School on
Geometry and String Theory
Invariant functionals

 14.00-15.30 M Mustata (Clay Mathematics Institute)

Workshop: Clay Mathematics Institute School on
Geometry and String Theory
Introduction to motivic integration

 16.00-17.00 B Acharya (Rutgers)

Workshop: Clay Mathematics Institute School on
Geometry and String Theory
M theory, G2-holonomy singularities and four dimensional physics

Thursday 11 April

 09.30-11.00 B Acharya (Rutgers)

Workshop: Clay Mathematics Institute School on
Geometry and String Theory
M theory, G2-holonomy singularities and four dimensional physics

 11.30-13.00 N Hitchin (Oxford)

Workshop: Clay Mathematics Institute School on
Geometry and String Theory
Cohomogeneity one metrics

 14.00-15.30 N Hitchin (Oxford)

Workshop: Clay Mathematics Institute School on
Geometry and String Theory
Generalised Calabi-Yau manifolds

 16.00-17.00 S Gukov (Harvard)

Workshop: Clay Mathematics Institute School on
Geometry and String Theory
Duality and Fibrations on G$\_$2 Manifolds

Friday 12 April

 09.30-11.00 G Moore (Rutgers)

Workshop: Clay Mathematics Institute School on
Geometry and String Theory
K-Theory - I

 11.30-13.00 S Gukov (Harvard)

Workshop: Clay Mathematics Institute School on
Geometry and String Theory
Fluxes, Superpotential, and Calibrated Geometry

 14.00-15.30 M Douglas (Rutgers & IHES)

Workshop: Clay Mathematics Institute School on
Geometry and String Theory
D-Branes, orbifolds and derived categories

 16.00-17.00 S Barannikov (CNRS, Ecole Normale Superieure)

Workshop: Clay Mathematics Institute School on
Geometry and String Theory
Introduction to quantum periods - II

Monday 15 April

 09.30-11.00 G Moore (Rutgers)

Workshop: Clay Mathematics Institute School on
Geometry and String Theory
K-Theory - II

 11.30-13.00 A Kovalev (Cambridge)

Workshop: Clay Mathematics Institute School on
Geometry and String Theory
From Fano 3-folds to compact G$\_$2-manifolds

 14.00-15.30 S Sethi (Chicago)

Workshop: Clay Mathematics Institute School on
Geometry and String Theory
String/M compactifications and duality

 16.00-17.00 I Dolgachev (Michigan)

Workshop: Clay Mathematics Institute School on
Geometry and String Theory
Hermitian symmetric domains and Calabi-Yau manifolds

Tuesday 16 April

 09.30-11.00 G Moore (Rutgers)

Workshop: Clay Mathematics Institute School on
Geometry and String Theory
Non supersymmetric orbifolds - I

 11.30-13.00 D Kaledin (Steklov Institute)

Workshop: Clay Mathematics Institute School on
Geometry and String Theory
McKay correspondence for symplectic singularities

 14.00-15.30 S Sethi (Chicago)

Workshop: Clay Mathematics Institute School on
Geometry and String Theory
String/M compactification and duality

 16.00-17.00 J Sawon (Oxford)

Workshop: Clay Mathematics Institute School on
Geometry and String Theory
Rozaansky-Witten invariants and extended TQFT

Wednesday 17 April

 09.30-11.00 S Sethi (Chicago)

Workshop: Clay Mathematics Institute School on
Geometry and String Theory
String / M compactification and duality

 11.30-13.00 A Ishii (Kyoto)

Workshop: Clay Mathematics Institute School on
Geometry and String Theory
Representations of the McKay quiver and variation of GIT quotients

 14.00-15.30 PMH Wilson (Cambridge)

Workshop: Clay Mathematics Institute School on
Geometry and String Theory
Large Complex Structure limits of K3 surfaces

 16.00-17.00 TBA

Workshop: Clay Mathematics Institute School on
Geometry and String Theory
TBA

Thursday 18 April

 09.30-11.00 S Sethi (Chicago)

Workshop: Clay Mathematics Institute School on
Geometry and String Theory
String / M compactification and duality

 11.30-13.00 G Moore (Rutgers)

Workshop: Clay Mathematics Institute School on
Geometry and String Theory
A time dependent background in string theory

 14.00-15.30 M Verbitsky (Moscow)

Workshop: Clay Mathematics Institute School on
Geometry and String Theory
Stability of Fourier-Mukai transform

 16.00-17.00 TBA

Workshop: Clay Mathematics Institute School on
Geometry and String Theory
TBA

Friday 19 April

 09.30-11.00 R Myers (Perimeter Institute)

Workshop: Clay Mathematics Institute School on
Geometry and String Theory
TBA

 11.30-13.00 RP Thomas (Imperial)

Workshop: Clay Mathematics Institute School on
Geometry and String Theory
Aspects of mirror symmetry

 14.00-15.30 RP Thomas (Imperial)

Workshop: Clay Mathematics Institute School on
Geometry and String Theory
Aspects of mirror symmetry

 16.00-17.00 V Nikulin (Liverpool)

Workshop: Clay Mathematics Institute School on
Geometry and String Theory
On hyperbolic Kac--Moody algebras of Borcherds type and applications

Tuesday 23 April

 14.15-15.30 P Yi (KIAS)

MTH

D-brane probes and closed string tachyons in flux brane backgrounds

Thursday 25 April

 14.15-15.30 D Tong (MIT)

MTH

NS5-branes, T-duality and worldsheet instantons

 14.30-15.30 J McKernan (Santa Barbara)

HDG

The CCS conjecture: renamed, revised and revisited

 16.30-17.30 HA Verrill (Hannover)

HDG

A pencil of Calabi-Yau threefolds coming from the A$_4$ root lattice

Friday 26 April

 16.30-17.30 HA Verrill (Hannover)

Institute Closure Day

Tuesday 30 April

 14.15-15.30 N Lambert (Rutgers)

MTH

de Sitter space in (stringy) supergravity

 16.15-17.15 C Schoen (Max-Planck)

HDG

The singular cohomology of certain 3-folds I

Thursday 2 May

 11.00-12.30 S Kachru (Stanford)

MTH

New phenomena in string compactifications with flux

 14.15-15.30 E Silverstein (Stanford)

MTH

Clean time-dependent string backgrounds from bubble baths

 17.00-18.00 G Brown (Warwick)

HDG

Graded rings and Hilbert series in Magma II: the big K3 database

Friday 3 May

 14.30-15.30 C Schoen (Max-Planck)

HDG

The singular cohomology of certain 3-folds II

Tuesday 7 May

 14.15-15.15 C Pope (Texas)

MTH

An M-theory unification of the deformed and resolved conifolds

Wednesday 8 May

 16.15-17.15 C Ingalls (New Brunswick)

HDG

Non-commutative surfaces 1

Thursday 9 May

 14.15-15.15 M Gunaydin (Penn)

MTH

The spectra of PP-wave limits of M/Superstring theory compactified over spheres and holography

 16.00-17.00 MW Gross (Warwick)

HDG

Degenerations of Calabi-Yau varieties I

Friday 10 May

 14.30-15.30 G Brown (Warwick)

HDG

Graded rings and Hilbert series in Magma III

 16.00-17.00 C Ingalls (New Brunswick)

HDG

Non-commutative surfaces 2

Tuesday 14 May

 14.15-15.15 P Aspinwall (Duke)

MTH

D-brane stability and monodromy

Thursday 16 May

 11.30-12.30 P Aspinwall (Duke)

MTH

Introduction to derived categories for physicists

 14.15-15.15 M Cvetic (Pennsyvania)

MTH

Standard model and GUT's from orientifolds and $G_2$ holonomy

 14.30-15.30 J Sawon (Oxford)

HDG

Twisted Fourier-Mukai transforms for irreducible holomorphic symplectic manifolds

 16.00-17.00 MW Gross (Warwick)

HDG

Degenerations of Calabi-Yau varieties II

Friday 17 May

 14.30-15.30 J Kolla'r (Princeton)

HDG

Rationally connected varieties over finite fields

 16.00-17.00 C Ingalls (Kyoto)

HDG

Noncommutative surfaces III

Monday 20 May

 17.00-18.00 R Dijkgraaf (Amsterdam)

INS

Complex geometry and M-Theory

Tuesday 21 May

 14.15-15.15 A Peet (Toronto)

MTH

S-branes

Thursday 23 May

 14.15-15.15 W Taylor (MIT)

MTH

Branes and vacua in open string field theory

Friday 24 May

 14.30-15.30 P Newstead (Liverpool)

HDG

Deformations of Picard bundles

 16.00-17.00 MW Gross (Warwick)

HDG

Degenerations of Calabi-Yau III

Monday 27 May

 17.00-18.00 M Reid (Warwick)

INS

Update on 3-folds

Tuesday 28 May

 14.15-15.15 D Freedman (MIT)

MTH

Perturbative gauge theory and string interactions

Thursday 30 May

 14.15-15.15 A Dabholkar (Tata)

MTH

Tachyon condensation and black hole entropy

 14.30-15.30 G Megyesi (UMIST)

HDG

Real enumerative geometry

 16.00-17.00 V Shokurov (John Hopkins)

HDG

TBA

Friday 31 May

 14.00-15.30 V Iskovskikh (Steklov)

HDG

Smooth super-rigid hypersurfaces according to Pukhlikov

Wednesday 5 June

 14.15-15.15 K Skenderis (Princeton)

MTH

Brane in AdS and pp-wave spacetimes

Thursday 6 June

 14.15-15.15 A Hanany (MIT)

MTH

Toric duality, Seiberg duality and Picard-Lefshetz transformations

 16.00-17.00 S Popescu (SUNY)

HDG

Exterior algebra methods for syzygies

Friday 7 June

 14.30-15.30 E Gasparim (New Mexico)

HDG

Two applications of instanton numbers

 15.00-16.00 P Di Vecchia (Nordita)

MTH

W=1 and N=2 refer Yang-Mills theories from wrapped branes

 16.00-17.00 M Andreatta (Trento)

HDG

Lifting extremal rays from ample sections

Monday 10 June

 17.00-18.00 K Wendland (North Carolina)

INS

A hiker's view of K3: geometric aspects of conformal field theory

Tuesday 11 June

 14.15-15.15 C Bachas (ENS)

MTH

Anti de Sitter branes and holography

Wednesday 12 June

 16.00-17.00 N Tziolas (Warwick)

HDG

Threefold divisorial contractions that contract a divisor onto a curve

Thursday 13 June

 14.15-15.15 B Julia (ENS-CNRS)

MTH

Borcherds dualities in supergravities

 14.30-15.30 G Sankaran (Bath)

HDG

Divisors on moduli of abelian fourfolds: the scenic route

 16.00-17.00 T Luo (UTA)

HDG

Differential forms on varieties of general type

Friday 14 June

 14.30-15.30 F Zucconi (Udine)

HDG

Adjunction techniques and the regulator after Collino

 16.00-17.00 V Nikulin (Liverpool)

HDG

On a classical correspondence between K3 surfaces

Tuesday 18 June

 14.15-15.15 N Warner (USC)

MTH

N=1 holographic R.G fixed points and their Penrose limits

 14.50-15.50 S Keel (UTexas, Austin)

HDG

Oort's conjecture for the moduli space of abelian varieties

 16.00-17.00 A Mavlyutov (MPI Bonn)

HDG

Deformations of Calabi-Yau hypersurfaces

Wednesday 19 June

 14.30-15.30 G Farkas (Michigan)

HDG

The Mori cones of moduli spaces of pointed curves

 16.00-17.00 K O'Grady (Rome la Sapienza)

HDG

Degenerations of holomorphic symplectic varieties

Thursday 20 June

 14.15-15.15 T Banks (Rutgers)

MTH

de Sitter space and supersymmetry breaking

 14.30-15.30 R Lazarsfeld (Michigan)

HDG

Asymptotic invariants of base-loci and in vitro linear series

 16.00-17.00 V Flynn (Liverpool)

HDG

Covering collections of curves and visibility of Sha

Friday 21 June

 14.30-15.30 B Feix (Cambridge)

HDG

Hyperka"hler metrics on cotangent bundles of Ka"hler manifolds

 16.00-17.00 A Libgober (UIC)

HDG

Elliptic genera of orbifolds

Monday 24 June

 09.50-10.00

HDG

Workshop: HDG EuroConference
Welcome by Director

 10.00-11.00 Y Kawamata (Tokyo)

HDG

Workshop: HDG EuroConference
Minimal models and derived categories

 11.30-12.30 T Bridgeland (Edinburgh)

HDG

Workshop: HDG EuroConference
$\pi$-stability and t-structures on K3 surfaces

 14.00-15.00 A Caldararu (UMass)

HDG

Workshop: HDG EuroConference
On an example of Vafa and Witten, or how to get rid of discrete torsion

 15.30-16.30 C Voisin (Paris 6, Jussieu)

HDG

Workshop: HDG EuroConference
The generic Green conjecture for curves of even genus on a K3 surface

 16.30-17.30 K Wendland (North Carolina)

HDG

Workshop: HDG EuroConference
Aspects of mirror symmetry on K3 surfaces

Tuesday 25 June

 09.00-10.00 R Lazarsfeld (Michigan)

HDG

Workshop: HDG EuroConference
Some local applications of multiplier ideals

 10.00-11.00 P Hacking (Michigan)

HDG

Workshop: HDG EuroConference
Compact moduli of plane curves

 11.30-12.30 M Brion (Grenoble)

HDG

Workshop: HDG EuroConference
Stable reductive varieties (joint with Valery Alexeev)

 14.00-15.00 B Siebert (Bochum)

HDG

Workshop: HDG EuroConference
Affine manifolds and mirror symmetry

 15.30-16.30 F Campana (Nancy)

HDG

Workshop: HDG EuroConference
Special varieties and classification theory

 15.30-16.30 H Ooguri (CALTECH)

MTH

Worldsheet derivation of a large $N$ duality

Wednesday 26 June

 09.00-10.00 B Fantechi (Udine)

HDG

Workshop: HDG EuroConference
Orbifold cohomology and orbifold Chow ring

 10.00-11.00 F Loeser (ENS, Paris)

HDG

Workshop: HDG EuroConference
Birational geometry of degenerations and Serre's invariant

 11.30-12.30 B van Geemen (Pavia)

HDG

Workshop: HDG EuroConference
Quaternionic Prym varieties and Hodge classes

 14.00-15.00 C Maclean (Paris)

HDG

Workshop: HDG EuroConference
The Noether-Lefschetz locus -- a second order invariant

Thursday 27 June

 09.00-10.00 M Mella (Ferrara)

HDG

Workshop: HDG EuroConference
The importance of being Q-factorial

 10.00-11.00 J Kolla'r (Princeton)

HDG

Workshop: HDG EuroConference
Rationally connected varieties

 11.30-12.30 F Ambro (Cambridge)

HDG

Workshop: HDG EuroConference
On Shokurov's pl-flips

 14.00-15.00 M Reid (Warwick)

HDG

Workshop: HDG EuroConference
Unprojections

 14.15-15.15 A Sen (H-Chandra)

MTH

Tachyon dynamics

 15.30-16.30 Z Ran (UC Riverside)

HDG

Workshop: HDG EuroConference
Generic projections

 16.30-17.30 NI Shepherd-Barron (Cambridge)

HDG

Workshop: HDG EuroConference
Smoothness of slightly ramified deformations via tangent lifting

Friday 28 June

 10.00-11.00 F Schreyer (Saarbru"cken)

HDG

Workshop: HDG EuroConference
Real forms of $V_{22}$ Fano 3-folds

 11.30-12.30 G Farkas (Michigan)

HDG

Workshop: HDG EuroConference
Stable bundles, difference varieties and divisors on moduli spaces of curves

 14.00-15.00 M Popa (Harvard)

HDG

Workshop: HDG EuroConference
Regularity on abelian varieties

 15.30-16.30 S Mukai (RIMS)

HDG

Workshop: HDG EuroConference
Invariant ring and birational geometry related with the Verlinde formula

Saturday 29 June

 14.00-16.00 K Poskitt

INS

Workshop: Part of the 10th anniversary celebrations of the
Isaac Newton Institute
Newton's Apple and other interesting maths! (Ticket Only) For further information, please ring Sara Wilkinson on 01223 335983

Monday 1 July

 14.30-15.30 T Yasuda (Tokyo)

HDG

Twisted jet and orbifold cohomology

Wednesday 3 July

 14.15-15.15 NA Nekrasov (IHES)

MTH

Seiberg-Witten prepotential from instanton counting

Thursday 4 July

 14.15-15.15 G Horowitz (UCSB)

MTH

Colliding Kaluza-Klein bubbles

 14.30-15.30 B Totaro (Cambridge)

HDG

When is every coherent sheaf a quotient of some vector bundle? (a positive result for orbifolds)

Friday 5 July

 16.00-17.00 A Degeratu (Duke)

HDG

The topology of crepant resolutions of Calabi-Yau orbifolds

Saturday 6 July

 11.00-12.00 J Barrow

INS

Workshop: Part of the 10th anniversary celebrations of the
Isaac Newton Institute
Our universe and others (Ticket Only) For further information, please ring Sara Wilkinson on 01223 335983

Tuesday 9 July

 14.15-15.15 S Giddings (UCSB)

MTH

Black hole formation at high energies

 16.00-17.00 C van Enckevort (Mainz)

HDG

D-brane categories on higher dimensional tori

Wednesday 10 July

 14.15-15.15 J Maldacena (Harvard)

MTH

Introduction to pp-waves

Thursday 11 July

 14.30-15.30 D Ryder (Warwick)

HDG

Elliptic and K3 fibrations birational to Fano 3-fold hypersurfaces I

 16.30-17.30 J Maldacena (Harvard)

MTH

Introduction to pp-waves

Friday 12 July

 14.30-15.30 D Ryder (Warwick)

HDG

Elliptic and K3 fibrations birational to Fano 3-fold hypersurfaces II


MUC indicates a Managing Uncertainty seminar
ITS indicates a Integrable Systems seminar
SWW indicates a Surface Water Waves seminar
ICB indicates a From Individual to Collective Behaviour in Biological Systems seminar
INS indicates an Institute Seminar
MTH indicates a M-Theory seminar
HDG indicates a Higher Dimensional Complex Geometry seminar

Mustapha Amrani
Copyright © 1996 Isaac Newton Institute.
Updated at 16:13 on 1 October 2002