The INI has a new website!

This is a legacy webpage. Please visit the new site to ensure you are seeing up to date information.

UNIVERSITY OF CAMBRIDGE
Isaac Newton Institute for Mathematical Sciences

20 Clarkson Road, Cambridge, CB3 0EH, U.K.
Telephone: (1223) 335999 Fax: (1223) 330508
e-mail: info@newton.cam.ac.uk

SEMINAR LIST
(for period 17/07/2000 to 06/07/2001)

Monday 17 July

 09.20-09.25 K Moffatt

FBP

Welcome

 09.25-09.30 J Ockendon

FBP

Introduction

 09.30-10.45 P Lillford (Unilever)

FBP

Discussion on eating, drinking, etc

 11.45-13.00 P Fryer (Birmingham)

FBP

Discussion on chocolate and sticky food

 14.00-14.30 J Sethian (Berkeley)

FBP

Level set methods

 14.30-15.45 J Mitchell (Nottingham)

FBP

Discussion on bubbles in baked systems

 16.30-17.45 R Davies (Aberystwyth)

FBP

Discussion on gel extrusion in tubes and sheets, manufacture of chewy sweets, dough mixing and flaking in cereals manufacture

Tuesday 18 July

 09.30-11.00 E Tuck (Adelaide)

FBP

Gas layers in extrusion

 09.30-11.00 J Chapman (Oxford)

FBP

Thermomechanical effects and plastics

 09.30-11.00 J Ockendon (Oxford)

FBP

Bolus (GOB) formation

 11.45-12.45 P Sadd (RHM Technology Ltd)

FBP

Free boundary problems in RHM

 14.00-15.00 N Barton (CSIRO)

FBP

Extrusion and granular flow

 15.00-16.00 A Lacey (Heriot-Watt)

FBP

Differential scanning calorimetry

 15.00-16.00 J Hinch (Cambridge)

FBP

Growth of bubbles in sticky materials

 15.00-16.00 R Davies (Aberystwyth)

FBP

Two-phase squeeze films

 16.45- .

FBP

Continued Discussions

Wednesday 19 July

 09.30-11.00 E Tuck (Adelaide)

FBP

Fracture of porous media

 09.30-11.00 R Davies (Aberystwyth)

FBP

Rheologically complex fluids

 09.30-11.00 J Sethian, C Elliott (Berkeley and Sussex)

FBP

Level-set and other numerical methods

 11.30-13.00 A Fasano (Degli Studi de Firenze)

FBP

Presentation

 11.30-13.00 L Alvarez-Vazquez (Vigo)

FBP

Presentation

 14.00-15.00 W Rudnicki (Warsaw)

FBP

Presentation

 15.00-16.00 J Ockendon (Oxford)

FBP

Foams, sponges and crust formation

 15.00-16.00 J Hinch (Cambridge)

FBP

Sticky contacts

 16.45- .

FBP

Continued discussions

Thursday 20 July

 09.30-11.00 C Please (Southampton)

FBP

Chocolate extrusion: airgaps and iternal structure

 09.30-11.00 A Lacey (Heriot-Watt)

FBP

Crust, foam, sponge and phase changes

 12.00-13.00 R Davies (Aberystwyth)

FBP

Flaking and gel drawdown

 14.00-16.00 P Sadd, S Howison (RHM Technology Ltd and Oxford)

FBP

Coating

 14.00-16.00

FBP

Other (organic) discussion

Friday 21 July

 09.30-10.45

FBP

Wind up session of study groups

 11.45-13.00

FBP

Review sessions

Monday 24 July

 09.30-10.45 R Mattheij (TU Eindhoven)

FBP

Discussion on bottle manufacture

 11.45-13.00 P Howell (Nottingham)

FBP

Discussion on thin sheets

 14.00-14.45 D Gelder, D Martlew (Pilkington)

FBP

Discussion on the glass industry

 14.45-15.45 H Loch (Schott)

FBP

Discussion on the glass industry

 16.30-17.15 EJ Hinch (Cambridge)

FBP

Discussion on numerical methods

Tuesday 25 July

 09.30-10.45 J Hinch, J Ockendon (Cambridge and Oxford)

FBP

Flux/foam modelling

 09.30-10.45 J Harper (Victoria University, Wellington)

FBP

Refractory corrosion

 11.00-13.00 B Van der Linden, N Siedow (TU Eindhoven and Kaiserlautern)

FBP

Radiation problems

 14.00-15.45 J Hinch (Cambridge)

FBP

Numerical methods

 16.00-17.45 P Howell, D Gelder (Nottingham and Pilkington)

FBP

Fictive temperature

 16.00-17.45 R Mattheij (TU Eindhoven)

FBP

Radiatic problems

 18.00- .

FBP

Summing up of the day's activities

Wednesday 26 July

 09.30-10.45 C Please (Southampton)

FBP

Optimum inlet mould design

 09.30-10.45 D Gelder, J Ockendon (Pilkington and Oxford)

FBP

Toughened glass fracture

 11.30-13.00 P Howell (Nottingham)

FBP

Visco-elastic buckling

 11.30-13.00 N Barton, J Hinch (CSIRO and Cambridge)

FBP

Gob deformation

 14.00-15.00 Y Stokes (Adelaide)

FBP

Lens moulding

 15.00-16.00 D Martlew, H Tucker (Pilkington and Birmingham)

FBP

Condensation and weathering

 15.00-16.00 D Salazar, J Ockendon (TU Eindhoven and Oxford)

FBP

Windscreen sag and lift-off

 16.30-18.00 D Mattheij, J Harper (TU Eindhoven and Victoria University, We)

FBP

Stick-slip and rippling

 16.30-18.00 C Please (Southampton)

FBP

Foam mechanics

 18.00- .

FBP

Summing up of the day's activities

Thursday 27 July

 09.30-10.15 V Entov (Russian Academy of Sciences)

FBP

Multifibre drawing

 10.15-11.00 J Hinch (Cambridge)

FBP

St Gobain problems

 11.30-13.00 H Loch, U Lange (Schott)

FBP

Optimal stirrers

 14.00-15.30 J Hinch (Cambridge)

FBP

Visco-elastic buckling will be revisited

 16.00- . D Mattheij (TU Eindhoven)

FBP

Rippling/stick-slip will be revisited

Friday 28 July

 09.30-11.00

FBP

Wind up session of study groups

 11.15-12.30

FBP

Continuation of wind up session

Monday 31 July

 09.30-10.45 P Davidson (Cambridge)

FBP

Discussion on aluminium reduction

The geometry of unfoldings I
 09.45-10.45 CTC Wall (Liverpool)

SGT


Stratification theory and metric properties of analytic sets I
 11.15-12.15 A Parusinski (Angers)

SGT


 11.45-13.00 V Voller (Minnesota)

FBP

Discussion on microsegregation

 14.00-15.15 N Barton, N Stokes (CSIRO)

FBP

Discussion on casting, including high pressure die casting

The geometry of families of singular curves I
 14.00-15.00 GM Greuel, C Lossen (Kaiserslautern)

SGT


Equisingularity of complex sets and mappings I
 15.30-16.30 T Gaffney (Boston)

SGT


 16.30-17.45 H Engl (Linz)

FBP

Discussion on control of inverse problems

Tuesday 1 August

The geometry of unfoldings II
 09.00-10.00 CTC Wall (Liverpool)

SGT


 09.30-11.00 A Howe, S Rogers (Corus and Alcan International Ltd)

FBP

Solidification and microstructure in the steel and aluminium industries

Non-isolated singularities I
 10.30-11.30 D Siersma (Utrecht)

SGT


 11.30-13.00 J Etay, Y Fautrelle, A Sneyd (EPM-MADYLAM and Waikato)

FBP

MHD flows, instabilities, dome shaping

Newton talk: Kuo-Verdier regularities, normal cones, and continuous density
 11.45-12.30 D Trotman (Marseille)

SGT


 14.00-15.30 Z Djuric (Oxford)

FBP

Spray forming

 14.00-15.30 J Ockendon (Oxford)

FBP

Sloshing and ledges in aluminium reduction

 14.00-15.30 S Luckhaus (Leipzig)

FBP

Ternary allot solidification

Stratification theory and metric properties of analytic sets II
 14.00-15.00 A Parusinski (Angers)

SGT


Sandwiched triangles, stochastic matrices and the topology of the space of explanations
 15.30-16.30 D Mond (Warwick)

SGT


 15.45-18.00 Z Djuric (Oxford)

FBP

Spray forming

 15.45-18.00 J Ockendon (Oxford)

FBP

Sloshing and ledges in aluminium reduction

 15.45-18.00 S Luckhaus (Leipzig)

FBP

Ternary allot solidification

 18.00- .

FBP

Summing up of the day's activities

Wednesday 2 August

Equisingularity of complex sets and mappings II
 09.00-10.00 T Gaffney (Boston)

SGT


 09.30-10.45 L Katgerman, P Quintela, P Davidson (Delft, Santiago de Compostela and Cambri)

FBP

Aspects of aluminium casting

Non-isolated singularities II
 10.30-11.30 D Siersma (Utrecht)

SGT


 11.45-13.00 D Jenkins (CSIRO)

FBP

Coke ovens

Newton talk: Zariski-Lefschetz type theorems for non-generic pencils
 11.45-12.30 M Tibar (Lille)

SGT


 14.00-18.00 J Hinch, S Rogers (Cambridge and Alcan International Ltd)

FBP

Hot tearing

 14.00-18.00 P Davidson, V Voller (Cambridge and Minnesota)

FBP

Freckles

 14.00-18.00 J Ockendon, P Quintela, S Rogers (Oxford, Santiago de Compostela and Alcan)

FBP

Butt curl

The geometry of families of singular curves II
 14.00-15.00 G-M Greuel, C Lossen (Kaiserslautern)

SGT


Bifurcation and topology of meromorphic functions I
 15.30-16.30 I Luengo (Madrid)

SGT


 18.00- .

FBP

Summing up of the day's activities

Thursday 3 August

Non-linear sections of complete intersections I
 09.00-10.00 J Damon (Chapel Hill)

SGT


 09.30-11.00 A Lacey, A Movchan (Heriot-Watt and Liverpool)

FBP

Electrode damage and fracture

Hodge theoretic invariants of singularities I
 10.30-11.30 J Steenbrink (Nijmegen)

SGT


 11.30-13.00 V Voller (Minnesota)

FBP

Exudation and periodic segregation

Newton talk: Cohen-Macaulay modules over surface singularities
 11.45-12.30 Y Drozd (Kiev)

SGT


 14.00-15.30 N Barton, P Davidson (CSIRO and Cambridge)

FBP

Coherency, Davidson paradox

Guest lecture: The Poincare' series of a quasihomogeneous surface singularity
 14.00-15.00 W Ebeling (Hannover)

SGT


Bifurcation and topology of meromorphic functions II
 15.30-16.30 I Luengo (Madrid)

SGT


 16.00-17.00 K Parrott (Greenwich)

FBP

Level set methods

 17.00-18.00 W Engl (Linz)

FBP

Numerical modelling of hot rolling and other topics left over from Wednesday

Friday 4 August

Non-linear sections of complete intersections II
 09.00-10.00 J Damon (Chapel Hill)

SGT


 09.30-10.45

FBP

Wind up session

Topological invariants dual to singular sets I
 10.30-11.30 V Vassiliev (Steklov)

SGT


 11.00-12.00

FBP

More wind up and post mortem

Newton talk: The geometric minimal model of an analytic space
 11.45-12.30 S Ishii (Tokyo)

SGT


Hodge theoretic invariants of singularities II
 14.00-15.00 J Steenbrink (Nijmegen)

SGT


Guest lecture: Applications of global theory of singularities
 15.30-16.30 A Szu"cs (Budapest)

SGT


Monday 7 August

Singularities and non commutative geometry I
 09.00-10.00 JP Brasselet (CNRS)

SGT


Classification of map-germs, and their applications I
 10.30-11.30 JW Bruce (Liverpool)

SGT


Newton talk: The elliptic genus of a singular variety
 11.45-12.30 B Totaro (Cambridge)

SGT


Topological invariants dual to singular sets II
 14.00-15.00 V Vassiliev (Steklov)

SGT


Guest lecture: Variance of the spectral numbers and Frobenius manifolds
 15.30-16.30 C Hertling (Bonn)

SGT


Tuesday 8 August

Classification of map-germs, and their applications II
 09.00-10.00 JW Bruce (Liverpool)

SGT


Singularities of contact with flags & their vanishing topology I
 10.30-11.30 V Zakalyukin (Moscow SAI)

SGT


Newton talk: Moduli spaces for space curve singularities
 11.45-12.30 A Fru"hbis-Kru"ger (Kaiserslautern)

SGT


Guest lecture: Proof of gradient conjecture of R. Thom
 14.00-15.00 K Kurdyka (Chambery)

SGT


Contributed papers: Deforming Stanley-Reisner rings (Room 1)
 15.30-16.10 J Christophersen (Oslo)

SGT


Contributed papers: Thom-Sebastiani theorem for constructible sheaves (Room 2)
 15.30-16.10 J Schu"rmann (Hamburg)

SGT


Contributed papers: Local topology of maps C $^{2n}$ to C $^{3n}$ (Room 1)
 16.20-17.00 K Houston (Leeds)

SGT


Contributed papers: On a class of representations of the fundamental group of the complementary of a singular hypersurface (Room 2)
 16.20-17.00 O Neto (Lisboa)

SGT


Wednesday 9 August

Topological zeta functions and motivic integration I
 09.00-10.00 J Denef (Leuven)

SGT


Singularities and non commutative geometry II
 10.30-11.30 JP Brasselet (CNRS)

SGT


Newton talk: Newton filtration, graded algebras and ideals (Room 1)
 11.45-12.30 M Saia (Sao Carlos)

SGT


Newton talk: Singularity formulas for Smale invariants of homotopy spheres (Room 2)
 11.45-12.30 T Ekholm (Stanford)

SGT


Stokes sets and their relation to combinatorics, K-theory and some other fields I
 14.00-15.00 Y Baryshnikov (Eindhoven)

SGT


Demonstration of "SINGULAR"
 15.30-16.30 GM Greuel, A Fru"hbis-Kru"ger, C Lossen (Kaiserslautern)

SGT


Thursday 10 August

Singularities of contact with flags and their vanishing topology II
 09.00-10.00 V Zakalyukin (Moscow SAI)

SGT


Topological zeta functions and motivic integration II
 10.30-11.30 J Denef (Leuven)

SGT


Newton talk: Calculation of Thom polynomials for group actions
 11.45-12.30 R Rimanyi (Budapest)

SGT


Unitary reflection groups related to functions with cyclic symmetry
 14.00-15.00 V Goryunov (Liverpool)

SGT


 14.30-15.30 A Tsinober (Tel Aviv)

QVD

Self amplification of velocity derivitives in turbulent flows

Contributed papers: Real tangent cones and Nash spaces (Room 1)
 15.30-16.10 L Wilson (Hawaii)

SGT


Contributed papers: Moduli spaces of polynomial mappings in two variables up to right equivalence (Room 2)
 15.30-16.10 J De Bobadilla (Nijmegen)

SGT


Contributed papers: Monodromy of elliptic surfaces (Room 1)
 16.20-17.00 M Lo"nne (Hannover)

SGT


Contributed papers: Euler characteristic of the spaces of real meromorphic functions (Room 2)
 16.20-17.00 S Shadrin (Moscow)

SGT


Friday 11 August

Stokes sets and their relationship to combinatorics, K-theory and some other fields II
 09.00-10.00 Y Baryshnikov (Eindhoven)

SGT


Guest lecture: Simple singularities and complex reflections
 10.30-11.30 P Slodowy (Hamburg)

SGT


 11.30-12.30 A Gilbert (Exeter)

QVD

Vortices and magnetic field lines in classical fluids

Newton talk: Monodromy conjecture for some surface singularities
 11.45-12.30 A Melle (Madrid)

SGT


Problems session
 14.00-15.00

SGT


Guest lecture: Hodge structures at infinity and monodromy of polynomials
 15.30-16.30 A Dimca (Bordeaux)

SGT


Monday 14 August

Welcome by Dr Robert Hunt (Deputy Director)
 08.55-09.00

QVD


Introduction to superfluidity and turbulence
 09.00-10.00 C Barenghi (Newcastle)

QVD


Vortex reconnections in superfluid helium
 10.00-11.00 J Koplik (City College of New York)

QVD


 10.00-11.00 P Norbury (Adelaide)

SGT

Topological invariants of affine plane curves

Reconnections in MHD flows
 11.30-12.00 A Brandenburg (Nordita & Newcastle)

QVD


 11.30-12.30 M Tibar (Lille)

SGT

Models of fibers, $\gamma*$-sequences, equi-singularity and vanishing cycles

Nonlocality in fluid turbulence
 12.00-12.30 A Tsinober (Tel Aviv)

QVD


Superfluid vortex filaments
 14.00-15.00 D Samuels (Newcastle)

QVD


 14.00-16.00

SGT

Open discussions: Zeta functions, local and global, old and new results

Magnus force on a vortex and Aharonov-Bohm effect in superfluids
 15.00-15.30 E Sonin (Hebrew)

QVD


Longitudinal and transverse forces on vortices in two-fluid hydrodynamics
 15.30-16.00 DJ Thouless (Washington)

QVD


Energy exchange between the normal fluid and the superfluid
 16.30-17.00 O Idowu (Newcastle)

QVD


The geometry of magnetic and vortex reconnections
 17.20-17.40 G Hornig (Bochum)

QVD


Current sheet formation near an hyperbolic magnetic neutral line
 17.40-18.00 B Shivamoggi (Central Florida)

QVD


Tuesday 15 August

Experiments on superfluid turbulence
 09.00-10.00 RJ Donnelly (Oregon)

QVD


TBA
 10.00-10.30 PJR Tabeling (ENS Paris)

QVD


 10.00-11.00 H Hamm (Munster)

SGT

Absence of vanishing cycles

Experiments on quantized turbulence at Mk temperatures
 10.30-11.00 P McClintock (Lancaster)

QVD


The drag crisis on a sphere in flowing HeII
 11.30-12.00 SW Van Sciver (Florida)

QVD


 11.30-12.30 M Oka (Tokyo)

SGT

Fundamental group of tame torus sextics and some remarks

An oscillating microsphere in superfluid helium4 at mK temperature
 12.00-12.30 W Schoepe (Regensburg)

QVD


Grid generated turbulence
 14.00-14.30 J Niemela (Oregon)

QVD


 14.00-15.00 S Tyurina (Pedagogical Institute)

SGT

Kontsevich integral of toric knots

Intermittent switching between potential flow and turbulence in superfluid helium at mK temperatures
 14.30-15.00 M Niemetz (Regensburg)

QVD


Applications of superfluid helium in large scale superconducting systems
 15.00-16.00 SW Van Sciver (Florida)

QVD


 15.15-16.15

SGT

Open discussions: Geometric vanishing cycles at infinity and related Picard-Lefschetz formulas

The generation and detection of turbulence in superfluid 3He
 16.30-17.00 S Fisher (Lancaster)

QVD


3D superfluids made of sub monolayer He films
 17.00-17.30 M Kubota (Tokyo)

QVD


Stability of helium II flow
 17.30-18.00 SP Godfrey (Newcastle)

QVD


Wednesday 16 August

An introduction to the theory of superfluid turbulence
 09.00-10.00 WF Vinen (Birmingham)

QVD


Vortex tangle dynamics without mutual friction in superfluid helium4
 10.00-10.30 M Tsubota (Osaka)

QVD


 10.00-11.00 C Gorzel (Munster)

SGT

Le numbers and singularities at infinity

Turbulence in a system of quantum vortices
 10.30-11.00 D Kivotides (Newcastle)

QVD


The experimental evidence for vortex nucleation and vortex pinning and collapse in superfluid helium4
 11.30-12.30 E Varaquaux (Paris-Sud)

QVD


 11.30-12.30 S Gusein-Zade (Moscow)

SGT

Integration with respect to the Euler characteristic over the space of functions and the Alexander polynomial of a plane curve singularity

What DC flow tells us about vortex nucleation
 14.00-14.30 RE Packard (Berkeley)

QVD


From vortex reconnection to quantum turbulence
 14.30-15.00 T Lipniacki (Warsaw)

QVD


Using the HVBK model to investigate the Couette flow of helium II
 15.00-15.30 KL Henderson (University of the West of England)

QVD


Modified HVBK model
 15.30-16.00 D Holm (Los Alamos)

QVD


Stochastic dynamics of vortex loops
 16.30-17.10 S Nemirowskii (Novosibirsk)

QVD


Applications of Gaussian model of the vortex tangle in the superfluid turbulent HeII
 17.10-17.30 S Nemirowskii (Novosibirsk)

QVD


Interpretation of the Oregon grid experiment
 17.30-18.00 L Skrbek (Oregon)

QVD


Thursday 17 August

The NLSE model of superfluid helium
 09.00-10.00 PH Roberts (UCLA)

QVD


Vortex nucleation and critical speed for a flow passing around a disk in the NLSE
 10.00-10.30 LPS Rica (LPS & ENS Paris)

QVD


 10.00-11.00 A Campillo (Vailladolid)

SGT

The singular scheme of foliations on the projective plane

Vortex structures in dilute quantum fluids
 10.30-11.00 C Adams (Durham)

QVD


Subcritical dissipation in three dimensional superflows
 11.30-12.00 C Huepe (Chicago)

QVD


 11.30-12.30 P Cassou-Nogues (Bordeaux)

SGT

A$_{k}$-singularities for curves of a given degree

Vortices in nonlocal condensate model of superfluid helium
 12.00-12.30 N Berloff (UCLA)

QVD


Hidden symmetry of trapped Bose-Einstein condensates: results and a mystery
 14.00-14.30 L Pitaevskii (Trento)

QVD


 14.00-16.00

SGT

Open discussions: Problems and conjectures on polynomial and meromorphic maps

Spin up and vortex creation in a rotating cylinder
 14.30-15.00 V Steinberg (Weizmann)

QVD


Tropic and linking measures for vortex tangles
 15.00-15.30 R Ricca (UCL)

QVD


The Kibble mechanism vortex lines as models of cosmic strings
 15.30-16.00 P McClintock (Lancaster)

QVD


Dynamics of superfluid phase transition and superfluid turbulence in two and three dimensions
 16.30-17.00 G Williams (UCLA)

QVD


An eddy viscosity model of the dissipative voltage steps in quantum Hall breakdown
 17.00-17.30 L Eaves (Nottingham)

QVD


Friday 18 August

Rotating Bose Einstein condensates
 09.00-10.00 S Stringari (Trento)

QVD


 09.00-12.00

SGT

SGT Seminar

Stability of a vortex in a rotating trapped Bose condensate
 10.00-10.30 AL Fetter (Stanford)

QVD


Vortex foramtion and motion in trapped Bose Einstein
 10.30-11.00 C Adams (Durham)

QVD


Quantized vorticity in 3He superfluids: structure and dynamics
 11.30-12.30 M Krusius (Helsinki)

QVD


Bose condensation and superfluidity in low density helium systems
 14.00-14.30 J Reppy (Cornell)

QVD


Weak turbulence theory for the NLSE and GP equations
 14.30-15.00 S Nazarenko (Warwick)

QVD


Kinetics of strongly nonequilibrium Bose Einstein condensation
 15.00-15.30 B Svistunov (Kurchatov Institute)

QVD


Quantum nucleation of phase slips in Bose-Einstein condensates
 15.30-16.00 HB Buchler (ETH Zu"rich)

QVD


Vortices in metastable He4 films
 16.30-17.00 R Blossey (Essen)

QVD


Atomic Bose condensate with a spin structure: the use of Bloch state
 17.00-17.30 H Kuratsuji (Kusatsu)

QVD


Close
 17.30-17.35 RJ Donnelly (Oregon)

QVD


Monday 21 August

 14.00-15.00 A Tsinober (Tel Aviv)

QVD

Superfluid versus "ordinary" turbulence

Tuesday 22 August

 10.00-11.00 Y Pomeau (ASCI, Orsay)

QVD

Vortices in quantum systems, lessons from the first principles

 11.30-12.30 L Pismen (Technion)

QVD

Vortex nucleation and the NLSE model

 14.00-15.00 M Polyak (Tel Aviv)

SGT

Configuration spaces and degrees of mappings

 15.15-16.30

SGT

Programme Discussion with the Semester Participants

Wednesday 23 August

 10.00-11.00 J Niemela (Oregon)

QVD

Ultra high turbulent convection

 12.00-13.00 B Svistunov (Kurchatov Institute)

QVD

Scenario of decay of superfluid turbulence at T=0

 14.00-15.00 V Matveev (IHES)

SGT

Topology and singularities of geodesically equivalent metrics

Thursday 24 August

 14.00-15.00 P Giblin (Liverpool)

SGT

The geometry of the medial axis

 15.15-16.15 S Natanzon (Independent University, Moscow)

SGT

tba

Tuesday 29 August

 14.00-15.00 H Hamm (Muenster)

SGT

On embedded Morse theory for real and complex analytic spaces

 15.15-16.15 S Anisov (Instituto Superior Tecnico)

SGT

Towards lower bounds for S. Matveev complexity of 3-manifolds

Thursday 31 August

 14.00-15.00 V Sedykh (Gubkin University)

SGT

On vertices of a submanifold in Euclidean space

 15.15-16.15 M Polyak (Tel-Aviv)

SGT

Finite type invariants of 3-manifolds

Tuesday 5 September

 14.00-15.00 K Houston (Leeds)

SGT

Classification and topology of map-germs C$^{n}$ \mapsto C$^{p}$ (n$<$p) of corank 1 and A$_{e}$ codimension 1

 16.30-17.30

GTF

Discussion Meeting

Wednesday 6 September

 11.30-12.30 S Friedlander (Illinois)

GTF

Linear and nonlinear instability for ideal fluids

 14.30-15.30 S Kida (NIFS)

GTF

Geometric structure of turbulent flow fields

Thursday 7 September

 14.00-15.00 I Bogaevsky (Independent University, Moscow)

SGT

Lagrange mappings of the open Whitney umbrella

Monday 11 September

Opening
 09.20-09.30

GTF


Classical knot theory (1)
 09.30-10.30 C Weber (Geneva)

GTF


Differential geometry of curves and surfaces (1)
 11.00-12.00 R Langevin (Bourgogne)

GTF


An introduction to topological fluid mechanics: the legacy of Kelvin and Tait (1)
 14.00-15.00 R Ricca (UCL)

GTF


Topology and 2D fluid motions: chaotic stirring (1)
 15.30-16.30 PL Boyland (Florida)

GTF


Tuesday 12 September

Introduction to geometry of fluid flows and dynamical systems (1)
 09.30-10.30 T Kambe (Tokyo)

GTF


Geometric structures and manifolds (1)
 11.00-12.00 G Misiolek (Notre Dame)

GTF


Classical knot theory (2)
 14.00-15.00 C Weber (Geneva)

GTF


 14.00-15.00 G Ishikawa (Sapporo)

SGT

Versality theorem for non-linear subspaces of map-germs

Differential geometry of curves and surfaces (2)
 15.30-16.30 R Langevin (Bourgogne)

GTF


Wednesday 13 September

Fluid invariants and magnetic relaxation (1)
 09.30-10.30 HK Moffatt (Newton Institute)

GTF


Introduction to knot theory and its applications (1)
 11.00-12.00 L Kauffman (Illinois at Chicago)

GTF


Topological magnetohydrodynamics: applications of magnetic helicity (1)
 14.00-15.00 M Berger (UCL)

GTF


Geometric structures and manifolds (2)
 15.30-16.30 G Misiolek (Notre Dame)

GTF


 16.40-17.40 S Kida (NIFS, Japan)

GTF

Special Seminar The geometry of ``elementary vortices" in turbulence

Thursday 14 September

Topology and 2D fluid motions: vortex dynamics (2)
 09.30-10.30 P Boyland (Florida)

GTF


Introduction to knot theory and its applications (2)
 11.00-12.00 L Kauffman (Illinois at Chicago)

GTF


An introduction to topological fluid mechanics: from magnetic knots to complex systems (2)
 14.00-15.00 R Ricca (UCL)

GTF


 14.00-16.30

SGT

SGT Seminar

Introduction to geometry of fluid flows: and dynamical systems (2)
 15.30-16.30 T Kambe (Tokyo)

GTF


 16.40-17.40 P Boyland (Florida)

GTF

Special Seminar Covering spaces and differential forms

Friday 15 September

Topological methods in hydrodynamics (1)
 09.30-10.30 B Khesin (Toronto)

GTF


Fluid dynamical systems exactly reducible to a finite system of ODEs (1)
 11.00-12.00 H Aref (Illinois at Urbana-Champaign)

GTF


Global geometry of the group of volume preserving diffeomorphisms (1)
 14.00-15.00 A Shnirelman (Tel Aviv)

GTF


Topological magnetohydrodynamics: applications of braid theory (2)
 15.30-16.30 M Berger (UCL)

GTF


Monday 18 September

Fluid invariants and magnetic relaxation (2)
 09.30-10.30 HK Moffatt (Newton Institute)

GTF


Fluid dynamical systems exactly reducible to a finite system of ODEs (2)
 11.00-12.00 H Aref (Illinois at Urbana-Champaign)

GTF


Global geometry of the group of volume preserving diffeomorphisms (2)
 14.00-15.00 A Shnirelman (Tel Aviv)

GTF


Topological aspects of fast dynamos (1)
 15.30-16.30 S Childress (Courant Institute)

GTF


Tuesday 19 September

Fluid dynamics from A to B (1)
 09.30-10.30 E Spiegel (Columbia)

GTF


Introduction to Arnold stability theory (1)
 11.00-12.00 V Vladimirov (Hong Kong)

GTF


A history of the hydrodynamic blow-up problem (1)
 14.00-15.00 R Pelz (Rutgers)

GTF


 14.00-15.00 L Dung-Trang (Marseille)

SGT

Blowing-up surface singularities

Euler singularities from the Lagrangian viewpoint: some early efforts (2)
 15.00-16.00 S Childress (Courant Institute)

GTF


Poster Session
 16.30-17.30

GTF


Wednesday 20 September

Topological methods in hydrodynamics (2)
 09.30-10.30 B Khesin (Toronto)

GTF


Introduction to Arnold stability theory (2)
 11.00-12.00 V Vladimirov (Hong Kong)

GTF


The geometry of reconnection (1)
 14.00-15.00 G Hornig (Bochum)

GTF


Are ``all" ideal fluid flows unstable?
 15.30-16.30 S Friedlander (Illinois-Chicago)

GTF


 16.40-17.40 S Dobrokhotov (Russian Acad. Sciences)

GTF

Special Seminar Hugoniot-Maslov chains, solitary vortices and typhons' trajectories

 17.00-18.00 TBA

GTF

Special Seminar

Thursday 21 September

Topology and the CH problem
 09.30-10.30 A Ruzmaikin (JPL, Pasadena)

GTF


Geometry of singularities for the multi-dimensional Burgers equation (1)
 11.00-12.00 U Frisch (Nice)

GTF


 14.00-15.00 M Zhitomirskii (Technion)

SGT

Integral curves in contact 3-space and their Cartau prolongations

 15.30-18.00

SGT

SGT Seminar

 15.30-16.30 B Dubrovin (Trieste)

SGT

Introduction to Frobenius manifolds

Friday 22 September

Fluid dynamics from A to B (2)
 09.30-10.30 E Spiegel (Columbia)

GTF


Geometry of singularities for the multi-dimensional Burgers equation (2)
 11.00-12.00 U Frisch (Nice)

GTF


The geometry of reconnection (2)
 14.00-15.00 G Hornig (Bochum)

GTF


 14.00-15.00 M Van Manen (Utrecht)

SGT

Legendrian properties of conflict sets

A history of the hydrodynamic blow-up problem (2)
 15.00-16.00 R Pelz (Rutgers)

GTF


 15.30-17.00 B Dubrovin (Trieste)

SGT

Lectures on Frobenius manifolds

Round Table discussion
 16.30-17.30

GTF


Closing
 17.30-17.40

GTF


Monday 25 September

 09.30-09.45 Welcome

SGT


Fuchsian inequalities on a compact Kohler manifold
 09.45-10.30 A Bolibroukh (Moscow)

SGT


Singularities in contact geometry
 11.00-11.45 M Chaperon (Paris-7)

SGT


Equivalence problem in non-holonomic Riemannian geometry
 11.50-12.35 B Kruglikov (Tromsoe, Norway)

SGT


Linear systems: normal forms and unfoldings
 14.00-14.45 I Hoveijn (Warwick)

SGT


Analytic linearizability of resonant vector fields
 14.50-15.35 JB Goncalves (Porto)

SGT


Steady-state branching in reversible equivariant vector fields
 16.00-16.45 P-L Buono (Warwick)

SGT


Hamilton - Jacobi equation and minimizers for Random Lagrangian systems
 16.50-17.35 R Iturriaga, K Khanin (Cambridge)

SGT


Tuesday 26 September

Isoenergetical structure of an integrable 3 d.o.f. system near its singular leaves
 09.00-09.45 L Lerman (Nizhny-Novgorod)

SGT


Singularities of the Liouville foliation for geodesically equivalent metrics
 09.50-10.35 V Matveev (Cambridge & Chelyabinsk)

SGT


Singularity theory and monodromy
 11.00-11.45 R Cushman (Utrecht)

SGT


A stratification of the momentum map
 11.50-12.35 J Montaldi (INLN)

SGT


Normal forms of singularities of relative minima and parametric optimization
 14.00-14.45 A Davydov (Vladimir)

SGT


The zoology of spheres, caustics and wave fronts in subriemannian geometry
 14.50-15.35 JP Gauthier (Dijon)

SGT


 15.00-16.00 L Kauffman (Illinois)

GTF

Tutorial on knot theory

Cartan prolongation, Legendre curves, Gursat flags and related problems
 16.00-16.45 M Zhitomirskii (Haifa)

SGT


Singularities of stability boundaries of linear Hamiltonian systems
 16.50-17.35 A Mailybaev, A Seyranian (Moscow)

SGT


Special Seminar A continuation of Professor Dubrovin's lectures on Frobenius manifolds
 18.00-19.00 B Dubrovin (SISSA)

SGT


Wednesday 27 September

Characteristic classes of Lagrangian singularities
 09.00-09.45 M Kazarian (Moscow)

SGT


Constraints on Legendre knots that come from Lagrangian intersections
 09.50-10.35 E Ferrand (Grenoble)

SGT


Arnold's 4-cusp conjecture and decomposition of fronts
 11.00-11.45 Y Chekanov, P Pushkar (Moscow)

SGT


Contact directional fields and Legendrian singularities in the global geometry of submanifolds
 11.50-12.35 MC Romero-Fuster (Valencia)

SGT


Strong stability in nonlinear wave equations near the fundamental linear mode
 14.00-14.45 NN Nekhoroshev (Moscow)

SGT


 14.45-15.30 V Zeitlin (Paris-6)

GTF

Nonlinear geostrophic adjustment, fronts and frontogenesis

On the Hamiltonian structure of reversible normal forms
 14.50-15.35 J Lamb (Imperial)

SGT


Geometric aspects of resonance tongues in Hill's equation with periodic and quasi-periodic forcing
 16.00-16.45 H Broer (Groningen)

SGT


The inverted pendulum: a singularity theory approach
 16.50-17.35 M Van Noort (Groningen)

SGT


Thursday 28 September

Persistence of extremal relative equilibria in symmetric Hamiltonian systems
 09.00-09.45 T Tokieda (Montreal)

SGT


Bifurcation of Hamiltonian relative equilibria
 09.50-10.35 M Roberts (Warwick)

SGT


Stability of Hamiltonian relative equilibria
 11.00-11.50 C Wulff (Berlin)

SGT


Semi-quantum description of formation and rearrangements of molecular energy bands
 11.50-12.35 B Zhilinskii (Littoral)

SGT


Versality of Legendrian and Grassmannian fronts
 14.00-14.45 G Ishikawa (Sapporo)

SGT


Vertical points of symplectic relations
 14.50-15.35 S Janeczko (Warsaw)

SGT


Developable surfaces and Legendre line congruence
 16.00-16.45 S Izumiya (Sapporo)

SGT


Relationship between the discriminant curve and other bifurcation diagrams
 16.50-17.35 P Simon, H Farkas, E Hild (Budapest)

SGT


Friday 29 September

Some invariants of admissible homotopies of space curves
 09.00-09.45 V Sedykh (Moscow)

SGT


Bifurcations of the inflections of solutions of implicit differential equations
 09.50-10.35 R Uribe-Vargas (Paris-7)

SGT


Propagation of linear waves in 2- and 3-dimensional spaces
 11.00-11.45 I Bogaevski (Moscow)

SGT


Computation of Morse spectrum of dynamical systems
 11.50-12.35 G Osipenko (St Petersburg)

SGT


 14.00-15.00 R Pasmanter (KNMI)

GTF

The search for a metric in compressible flows

Special Seminar A continuation of Professor Dubrovin's lectures on Frobenius manifolds
 15.30-17.00 B Dubrovin (SISSA)

SGT


Monday 2 October

 14.00-15.00 A Gilbert (Exeter)

GTF

Spiral windup in two-dimensional vortices

Tuesday 3 October

 14.00-15.00 D Chillingworth (Southampton)

SGT

Geometry and dynamics for a nematic liquid crystal in a shear flow

 15.00-16.00 P Boyland (Florida)

GTF

TBA

 15.30-17.00 B Dubrovin (SISSA)

SGT

A continuation of Professor Dubrovin's lectures on Frobenius manifolds

Wednesday 4 October

 14.30-15.30 P Davidson (Cambridge)

GTF

Angular momentum, turbulence, and the Geodynamo

 15.30-17.00 B Dubrovin (SISSA)

SGT

A continuation of Professor Dubrovin's lectures on Frobenius manifolds

Thursday 5 October

 11.00-12.00 M Iima (Hokkaido)

GTF

A model of flapping flight in 2D using a discrete vortex method

 11.00-12.30 B Dubrovin (SISSA)

SGT

A continuation of Professor Dubrovin's lectures on Frobenius manifolds

Monday 9 October

 14.00-15.00 S Cowley (Cambridge)

GTF

Vortex sheet and boundary layer singularities

Tuesday 10 October

 11.00-12.00 L Kauffman (Illinois)

GTF

Tutorial on knot theory (cont)

 15.30-17.00 B Dubrovin (SISSA)

SGT

A continuation of Professor Dubrovin's lectures on Frobenius manifolds

Wednesday 11 October

 14.30-15.30 J Mestel (Imperial)

GTF

Helical flows applied to haemodynamics

 15.30-17.00 B Dubrovin (SISSA)

SGT

A continuation of Professor Dubrovin's lectures on Frobenius manifolds

Thursday 12 October

Ideal knots and physical knots
 10.00-11.00 A Stasiak (Lausanne)

GTF


Field theory realizations of knots and links
 11.00-12.00 A Niemi (Uppsala)

GTF


Knotted phase singularities in motionless media
 12.00-13.00 A Winfree (Arizona)

GTF


Electromagnetic knots
 14.00-15.00 A Fernandez-Ranada (Complutense)

GTF


Global curvature, thickness, ideal shapes and self-contact
 15.00-16.00 J Maddocks (EPFL)

GTF


Knots in DNA
 16.30-17.30 DW Sumners (Florida State)

GTF


Friday 13 October

Can you tie a knot with 1ft of 1in (or 12cm of 1cm) rope?
 09.30-10.30 R Kusner (Amherst)

GTF


Symbiologic, rational knots and DNA
 11.00-12.00 L Kauffman (Chicago)

GTF


On energy of knots
 14.00-15.00 J O'Hara (Tokyo Metropolitan)

GTF


A history of Kelvin's vortex knots
 15.00-16.00 R Ricca (UCL)

GTF


Physical knots: radiating tubes, occlusion, ropelength, and the n-body problem
 16.30-17.30 G Buck (Saint Anselm College)

GTF


Round table discussion
 17.30-18.30

GTF


Tuesday 17 October

 14.00-15.30 C Hertling (Bonn)

SGT

Frobenius manifolds and singularities

 15.00-16.00 P Boyland (Florida)

GTF

Tutorial on differential geometry

 16.00-17.00 D Van Straten (Mainz)

SGT

Curves on surface singularities

Wednesday 18 October

 14.00-15.00 E Kuznetsov (Landau)

GTF

Breaking of vortex lines - a new mechanism of collapse in hydrodynamics

Thursday 19 October

 14.00-15.00 S Shnirelman (Tel-Aviv)

GTF

Weak solutions of the incompressible Euler equations

 14.00-15.30 C Hertling (Bonn)

SGT

Frobenius manifolds and singularities

Monday 23 October

Welcome
 09.45-10.00

SGT


F-Manifolds and Coxeter groups
 10.00-11.00 C Hertling (Bonn)

SGT


Relative Lefshetz action and Gromov-Witten invariants
 11.30-12.30 A Takahashi (Kyoto)

SGT


Deformations of the root systems and WDVV equations
 14.00-15.00 A Veselov (Loughborough)

SGT


Grassman like varieties and mirror symmetry
 15.30-16.30 D Van Straten (Mainz)

SGT


Topological field theory in integrable systems
 17.00-18.00 B Dubrovin (Trieste)

SGT


 18.00-19.00 Wine Reception

SGT


Tuesday 24 October

Frobenius manifolds and moduli spaces for singularities
 10.00-11.00 C Hertling (Bonn)

SGT


Feynman diagrams and degrees of maps
 11.30-12.30 M Polyak (Tel-Aviv)

SGT


 14.00-15.00 A Shnirelman (Tel-Aviv)

GTF

Weak solutions of incompressible Euler equations II

Flat invariants for elliptic Lie algebras
 14.00-15.00 K Saito (Kyoto)

SGT


Loop groups, bundles over elliptic curves and elliptic singularities
 15.30-16.30 P Slodowy (Hamburg)

SGT


Witten conjecture and the string solution of Gelfand-Dickey hierarchy
 17.00-18.00 S Natanzon (Bonn)

SGT


Wednesday 25 October

Exotic quantum field theories from singularities
 10.00-11.00 D Morrison (Duke)

SGT


Symmetries of Painleve' equations, Okamoto-Painleve' pairs and rational double points
 11.30-12.30 M-H Saito (Kobe)

SGT


 14.00-15.00 G Misiolek (Nortre-Dame)

GTF

The Cauchy problem for an integrable shallow water equation

Large complex structure limits of K3 surfaces
 14.00-15.00 P Wilson (Cambridge)

SGT


Automorphic forms as invariants
 15.30-16.30 V Gritsenko (Lille)

SGT


Thursday 26 October

Topological and Lagrangian torus fibrations
 10.00-11.00 M Gross (Warwick)

SGT


Semi-infinite variations of Hodge structures and WDVV equations
 11.30-12.30 S Barannikov (Paris)

SGT


 12.00-13.00 P Boyland (Florida)

GTF

Tutorial on differential geometry III

Quantum periods and mirror symmetry in higher dimensions
 14.00-15.00 S Barannikov (Paris)

SGT


Mirror symmetry, Langlands duality and the Hitchin system
 15.30-16.30 M Thaddeus (New York)

SGT


Rational surfaces with many nodes
 17.00-18.00 I Dolgachev (Ann Arbor)

SGT


Friday 27 October

A new perspective on Calabi-Yau geometry
 10.00-11.00 D Morrison (Duke)

SGT


Exotic quantum field theories from branes
 11.30-12.30 D Morrison (Duke)

SGT


Locally symmetric arrangements in locally symmetric varieties and their occurrence in algebraic geometry
 14.00-15.00 E Looijenga (Utrecht)

SGT


About classification of Lorentzian Kac-Moody algebras of the rank three
 15.30-16.30 V Nikulin (Liverpool)

SGT


Monday 30 October

 14.00-15.00 SC Cowley (Imperial)

GTF

A tutorial on current sheets

Tuesday 31 October

 14.00-15.00 R Ghrist (GATECH)

GTF

Contact topology and Beltrami fields

 14.00-15.30 VA Vassiliev (Steklov Math Inst)

SGT

Ramified integrals

 16.00-17.30 B Shapiro (Stockholm)

SGT

Hurwitz spaces and Hodge integrals

Wednesday 1 November

 14.00-15.00 C Barenghi (Newcastle)

GTF

Vortex knots and tangles

 14.00-15.30 VA Vassiliev (Steklov Math Inst)

SGT

Ramified integrals

Thursday 2 November

 11.00-12.30 R Ghrist (GATECH)

GTF

Tutorial on differential geometry IV

 14.00-15.30 VA Vassiliev (Steklov Math Inst)

SGT

Ramified integrals

Friday 3 November

 11.00-12.00 Y Ponti (Nice)

GTF

Dynamo action in flows driven by shear and convection

 16.00-17.30 B Shapiro (Stockholm)

SGT

Hurwitz spaces and Hodge integrals

Monday 6 November

 14.00-15.30 K Khanin (Hewlett Packard Senior Research Fellow)

GTF

Multi-dimensional Burgers equation and dynamical systems

Tuesday 7 November

 11.00-12.30 Y Brenier (CNRS Nice)

GTF

Approximate geodesics on groups of volume preserving maps

 14.00-15.30 M Brons (Denmark)

GTF

Stagnation points in point vortex flow and the topology of vortex breakdown

 14.00-15.30 VA Vassiliev (Steklov Math Inst)

SGT

Ramified integrals

Wednesday 8 November

 14.00-15.30 H Aref (Illinois)

GTF

Vortex statics

 14.00-15.30 VA Vassiliev (Steklov Math Inst)

SGT

Ramified integrals

 16.00-17.30 N Nekrasov (IHES)

SGT

Non-commutative instantons and Hilbert schemes

Thursday 9 November

 11.00-12.30 R Ghrist (GATECH)

GTF

Tutorial on differential geometry V

 14.00-15.30 VA Vassiliev (Steklov Math Inst)

SGT

Ramified integrals

Friday 10 November

 11.00-12.30 K Bajer (Warsaw)

GTF

The influence of a vortex on magnetic fields and passive scalars

Monday 13 November

 14.00-15.30 R Ghrist (GATECH)

GTF

Tutorial on Morse theory

Friday 17 November

 15.00-16.00 T Lipniacki (IFTR, Warsaw)

GTF

Vortex motion in superfluids

Monday 20 November

Opening
 09.30-09.40 C Sparrow (Cambridge)

GTF


Orbit invariants in hydrodynamical systems
 09.40-10.25 B Khesin (Toronto)

GTF


Geometrical aspects of dynamical systems: a vortex filament and KdV system
 10.25-10.40 T Kambe (Tokyo)

GTF


Topological shocks in BRIMS
 10.40-11.10 K Khanin (Hewlett-Packard Senior Research Fellow)

GTF


One-dimensional rotating shallow water equations: geometry, exact solutions and singularities
 11.30-12.15 V Zeitlin (Paris VI)

GTF


Infinite dimensional regular Lie groups and equations on them
 14.00-14.45 P Michor (E. Schroedinger Inst.)

GTF


Some recent results on the Cauchy problem for the Camassa-Holm equation
 14.45-15.30 G Misiolek (Notre Dame)

GTF


 15.00-16.30 V Nikulin (Liverpool)

SGT

On the classification of hyperbolic root systems

Kinetic theory in cosmology
 15.45-16.30 E Spiegel (Columbia)

GTF


Tuesday 21 November

Riemannian approach to Hamiltonian chaos and applications to statistical mechanics
 09.30-10.15 M Pettini (Firenze)

GTF


Three-dimensional motion of a vortex filament and its relation to an integrable hierarchy
 10.15-11.00 Y Fukumoto (Kyushu)

GTF


On the motion of fluids with surface tension
 11.30-12.15 D Ebin (SUNY)

GTF


Dynamical stability and the topology of 2D fluid mixing
 14.00-14.45 P Boyland (Florida)

GTF


Relaxation of chaotic fields - current sheets and vortex sheets
 14.45-15.30 K Bajer (Warsaw)

GTF


Variational and multisymplectic integration
 16.00-16.45 J Marsden (Caltech)

GTF


Asymptotic potential theory for slender tubes, intrinsic kinematics and minimal surfaces
 16.45-17.30 R Ricca (UCL)

GTF


Wednesday 22 November

 11.00-12.00 D Holm (Los Alamos)

GTF

"Modelling fluids with the Euler-Poncare' approach I"

 14.00-15.30 C Vizman (Timisoara)

GTF

Superconductivity equation as geodesic equation; stability

 14.00-15.30 V Nikulin (Liverpool)

SGT

Dynamics of the automorphism group of a K3 surface

Thursday 23 November

 11.00-12.00 I Klapper (Montana)

GTF

Formation of isolated singularities in ideal MHD

 14.00-15.00 D Holm (Los Alamos)

GTF

"Modelling fluids with the Euler-Poncare' approach II"

 14.00-15.00 S Izumiya (Hokkaido)

SGT

Singularities of hyperbolic Gauss maps

Friday 24 November

Deformations of simplicial complexes
 10.00-11.00 K Altman (Berlin)

SGT


The symmetric product of spaces and multi symmetric polynomials
 11.15-12.15 V Buchstaber (Moscow)

SGT


A'Campo-Gusein-Zade diagrams as partially ordered sets
 14.00-15.00 G Ilyuta (Moscow)

SGT


Progress on real stratified spaces
 15.15-16.15 D Trotman (Marseille)

SGT


Equisingularity of families of equidimensional spaces: first steps
 16.45-17.45 T Gaffney (Boston)

SGT


Saturday 25 November

The dimension of the mu-constant stratum of a plane curve singularity
 10.00-11.00 Th.de Jong (Saarbruecken)

SGT


Braid monodromy invariants of generic coverings of the plane
 11.15-12.15 V Kulikov (Moscow)

SGT


Eilenberg-Moore-Anderson spectral sequence as a banal application of the discriminant topology
 14.00-15.00 V Vassiliev (Moscow)

SGT


On non degenerate singularities of real mappings
 15.30-16.30 E Rees (Edinburgh)

SGT


Monday 27 November

 15.00-16.00 R Uribe-vargas (Paris 7)

GTF

On some interesting aspects in"Perestroikas" of space curves

Tuesday 28 November

 11.00-12.00 I Mezic (Harvard)

GTF

Ergodic theory in fluid mechanics

Wednesday 29 November

 11.00-12.00 R Hide (Imperial)

GTF

Vortex charge, potential vorticity, helicity and superhelicity and their counterparts in electrodynamics

 14.00-15.00 D Holm (Los Alamos)

GTF

Modelling fluids with the Euler-Poincare' approach III

 16.00-17.00 J Bobadilla (Madrid)

SGT

On the topology of singularities with critical locus of dimension 3

Thursday 30 November

 11.00-12.00 D Holm (Los Alamos)

GTF

Modelling fluids with the Euler-Poincare' approach IV

 14.00-15.00 V Delgado (Valladolid)

SGT

Alexander polnomial and Poincare' series for reduced plane curve singularities

Friday 1 December

 11.00-12.00 X He

GTF

A class of Leray's self-similar solutions

 14.00-15.00 K Suzuki (Tokyo)

GTF

Riemannian geometry of fluid dynamical systems and instability analysis

Monday 4 December

 14.00-15.00 S Yoshizawa (Science Univ Tokyo)

GTF

Dual differential geometry on the Gaussian distributions and principal component flows

Tuesday 5 December

 11.00-12.00 I Mezic (Harvard)

GTF

Chaotic advection in 3-d flows

 14.00-15.30 A Merkov (Moscow)

SGT

Vassiliev-type invariants of ornaments

 16.00-17.00 L Feher (Budapest)

SGT

Thom polynomials for quivers

Wednesday 6 December

 14.00-15.00 P Drazin (Bristol)

GTF

Summing power series for fluid mechanical and other problems

Thursday 7 December

 14.00-15.00 M Oberlack (Darmstadt)

GTF

Is turbulence a symmetric or a chaotic state?

Friday 8 December

 11.00-12.00 A Provenzale (Torino)

GTF

Transport by coherent vortices

Monday 11 December

 11.00-13.00 T Tokieda (Montreal)

GTF

Topology in 5 days

 11.15-12.15 I Itenberg (Rennes)

SGT

Combinatorial patchworking of maximal real algebraic varieties

 14.00-15.00 D Dritchel (St Andrews)

GTF

Geophysical vortices and turbulence I

 14.00-15.00 A Losev (Moscow)

SGT

Commutativity & associativity equations versus factorizable maps to cohomologies of special moduli spaces ($L_n$ and $\bar{M}_{O,n}$ resp)

 15.30-16.30 A Losev (Moscow)

SGT

Hodge-like construction of factorizable map to cohomologies of $L_n$

Tuesday 12 December

 10.00-11.00 P Kolgushkin (Moscow)

SGT

Simple singularities of multigerms of curves

 11.00-13.00 T Tokieda (Montreal)

GTF

Topology in 5 days

 11.15-12.15 A Esterov (Moscow)

SGT

Betty number densities of lower values sets of quasiperiodic functions

 14.00-15.00 D Crowdy (Imperial)

GTF

Construction of multipolar equilibria of the 2d Euler equation

 14.00-15.00 A Losev (Moscow)

SGT

K Saito's theory of the primitive form as a reflection of the Hodge- like construction

 15.30-16.30 O Piltant (CMAT)

SGT

Pencils of plane curves ``at infinity", cones of curves and Mordell- Weil groups

Wednesday 13 December

 11.00-13.00 T Tokieda (Montreal)

GTF

Topology in 5 days

 14.00-15.00 D Dritchel (St Andrews)

GTF

Geophysical vortices and turbulence II

Thursday 14 December

 10.00-11.00 A Bortakovskiy, V Zakalyukin (Moscow)

SGT

Singularities in optimal synthesis

 11.00-13.00 T Tokieda (Montreal)

GTF

Topology in 5 days

 11.15-12.15 P Pushkar (Toronto)

SGT

Relative Morse inequalities

 14.00-15.00 G Vekstein (UMIST)

GTF

Magnetic relaxation via reconnection in a highly conducting fluid

 14.00-15.00 T Ohmoto (Kagoshima)

GTF

Vassiliev-type invariants of stable maps from a surface into 2-plane

 15.15-16.15 A Campillo (Valladolid)

SGT

Towards a theory of Puiseaux exponents for higher dimensional singularities

Friday 15 December

 09.00-10.00 K Yamaguchi (Sapporo)

SGT

Geometry of higher order differential equations of finite type associated with symmetric spaces

 10.10-11.10 F Aicardi (Trieste)

SGT

Classification of families of equidistants from ellipsoids

 11.00-13.00 T Tokieda (Montreal)

GTF

Topology in 5 days

 11.30-12.30 B Teissier (Paris)

SGT

Toric geometry and valuations

 14.00-15.00 N Nawri (Maryland)

GTF

On the origin of helical flow structures

 14.00-15.00 I Kashuba (Sao Paulo)

SGT

Cohen-Macaulay modules over cusp singularities

 15.15-16.15 S Anisov (Newton Institute)

SGT

Towards lower bounds for Matveev complexity

Monday 18 December

 11.00-12.00 D Rapaport (Buenos Aires)

GTF

Stochastic differential geometry approach to the Navioer-Stokes and kinematic dynamo equations

 14.00-15.00 A Kholodenko (Clemson)

GTF

Applications of Nielsen-Thurston's theory to statics and dynamics of 2d liquid crystalline solutions

Tuesday 19 December

 14.00-15.00 P Duck (Manchester)

GTF

Transient growth (and breakdown) in three-dimensional boundary layers

Wednesday 20 December

 14.00-15.00 T Mullin (Manchester)

GTF

Multicellular states in a rotating flow

Monday 8 January

History of the Macdonald polynomials
 09.30-11.30 IG Macdonald

SFM


1) Plethystic notation: Macdonald polynomials revisited 2) Combinatorics of Macdonald polynomials
 13.30-15.30 A Garsia (UCSD)

SFM


A introduction to Lie algebra homology
 15.45-17.15 P Hanlon (Michigan)

SFM


Tuesday 9 January

Root systems and orthogonal polynomials
 09.30-11.30 IG Macdonald

SFM


Shift operator methods I
 13.30-15.30 E Opdam (Netherlands)

SFM


The strong Macdonald conjectures
 15.45-17.15 P Hanlon (Michigan)

SFM


Wednesday 10 January

Double affine Hecke algebras
 09.30-10.30 IG Macdonald

SFM


Computational methods with symmetric functions
 10.45-12.45 JR Stembridge (Michigan)

SFM


Thursday 11 January

Shift operator methods II & Spectral theory of Hecke algebras I
 09.30-11.30 E Opdam (Netherlands)

SFM


Rigged configurations and the q,t-Kostka matrix
 13.30-14.30 JR Stembridge (Michigan)

SFM


Lie algebra homology and the Macdonald polynomials
 14.30-15.15 P Hanlon (Michigan)

SFM


Lie algebra homology and the Macdonald polynomials
 15.30-16.15 P Hanlon (Michigan)

SFM


The Garsia-Haiman modules and their representation theoretical & symmetric function theoretical aspects
 16.15-17.45 A Garsia (UCSD)

SFM


Conference Dinner - Emmanuel College (Gardner Room)
 19.30- . (menu.html)

SFM


Friday 12 January

Spectral theory of Hecke algebras II
 09.30-10.30 E Opdam (Netherlands)

SFM


A proof of the strong Macdonald conjecture
 10.45-12.15 C Teleman (Cambridge)

SFM


Diagonal actions & Macdonald polynomials: science fiction or conjectures?
 13.30-15.30 A Garsia (UCSD)

SFM


Goals for the INI programme
 15.45-16.45 P Hanlon, IG Macdonald, A Morris

SFM


Wednesday 17 January

 14.00-15.30 J Morse (Pennsylvania)

SFM

Refining the symmetric function space and the Macdonald positivity conjecture

Thursday 18 January

 14.00-15.30 A Schilling (MIT)

SFM

Crystal basis and generalised Kostka polynominals

 15.30-17.00 S Perkins (UMIST)

SFM

Bad upward elements in Coxeter groups

Friday 19 January

 14.00-15.30 RJ Douglas (Aberystwyth)

NPD

Polar decomposition of vector-valued functions and applications

Wednesday 24 January

 11.00-12.30 S Salsa (Milan)

NPD

An area - Dirichlet minimisation problem

 14.00-15.30 JF van Diejen (Chile)

SFM

Multiple hypergeometric sums related to non-reduced root systems

Thursday 25 January

 14.00-15.30 A Cox (City)

SFM

Determining decomposition numbers for distant Weyl modules

 15.30-17.00 C Wensley (Bangor)

SFM

(q, t) - operations in $\beta$-rings?

Friday 26 January

 14.00-15.30 PI Plotnikov (Lavrentyev Institute)

NPD

Quasisteady phase field model and gradient flows of marginal functions

Wednesday 31 January

 11.00-12.30 J Toland (Bath)

NPD

Periodic Bernoulli free-boundry problems in the plane

 14.00-15.30 JF van Diejen (Chile)

SFM

Integrable systems on CP(n) and Macdonald polynomials

Thursday 1 February

 14.00-15.30 M Rosas (USB)

SFM

The algebra of MacMahon symmetric functions

 15.30-17.00 A Ram (Wisconsin)

SFM

24 definitions of Kostka-Foulkes polynomials

Friday 2 February

 14.00-15.30 L Caffarelli (Texas, Austin)

NPD

Monotonicity properties of optimal transportation and the correlation inequalities

Tuesday 6 February

 11.00-12.30 Y Suhov (Cambridge)

NPD

Convergence to equilibrium for hyperbolic equations and related problems

Thursday 8 February

 11.00-12.30 VA Galakionov (Bath)

NPD

Existence and blow-up for higher-order semilinear parabolic equations via majorizing order-preserving operators

Friday 9 February

 14.00-15.30 C Beck (QMW)

NPD

Large coupling limit of a class of nonlinear self-interacting field equations

Tuesday 13 February

 11.30-13.00 D Labutin (ETH Zentrum)

NPD

Potential-theoretic estimates for semi-linear elliptic equations

Wednesday 14 February

 14.00-15.30 S Kumar (UNC)

SFM

Homology of certain truncated Lie algebras

Thursday 15 February

 14.00-15.30 J Olsson (Copenhagen)

SFM

Glaisher's bijection

 16.00-17.30 N Ivochkina (St Petersburg)

NPD

Remarks on expanding and shrinking flows

Friday 16 February

 14.00-15.30 DMA Stuart (Cambridge)

NPD

Geodesic motion and the Einstein-semi-linear-wave system

Tuesday 20 February

 11.30-13.00 MA Ragusa (Catania)

NPD

On a class of operators of Kolmogorov-Fokker-Planck type

Thursday 22 February

 14.00-16.00 VB Kuznetsov, E Sklyanin (Leeds, Steklov)

SFM

Separation of variables in Jack and Macdonald polynomials

Friday 23 February

 14.00-15.30 BH Andrews (Australian National)

NPD

New results on evolution of surfaces

Tuesday 27 February

 11.30-13.00 H-D Cao (Texas A&M)

NPD

Ricci flow on Ka"hler manifolds

 14.00-15.30 E Vallejo (UNAM)

SFM

Kronecker products and an RSK-correspondence for 3-dimensional groups

Thursday 1 March

 14.00-15.30 B Sagan (Michigan)

SFM

A new notion of transitivity for groups

Friday 2 March

 14.00-15.30 C Dafermos (Oxford)

NPD

Hyperbolic conservation laws in several space dimensions with applications to elastodynamics

Tuesday 6 March

 11.30-13.00 P Guan (McMaster)

NPD

Analysis on the curvature of hypersurfaces, old and new problems

Wednesday 7 March

 16.30-18.00 B Totaro (Cambridge)

SFM

Towards a Schubert calculus for complex reflection groups

Thursday 8 March

 16.00-17.30 S Koike (Rome)

NPD

On the limits of minimizers of a variational problem

Friday 9 March

 11.30-13.00 JR Stembridge (Michigan)

SFM

Combinatorial models for Weyl characters, II: practice

 14.00-15.30 K Smoczyk (MPI)

NPD

Variations of Lagrangian sub-manifolds

Tuesday 13 March

 14.00-15.30 N Ivochkina (St Petersburg)

SFM

Ga"rdings theory of hyperbolic polynomials and its applications in NPDE

Wednesday 14 March

 14.00-15.30 A Piatnitski (Warwick)

NPD

Singularly perturbed elliptic operators with oscillating coefficients and related problems

Thursday 15 March

 14.00-15.30 O Chalyk (Loughborough)

SFM

Macdonald polynomials and algebraic integrability

 16.00-17.30 C Sinestrari (Rome)

NPD

Asymptotic profile of singularities for mean convex surfaces evolving by mean curvature flow

 16.00-17.00 E Vallejo (UNAM)

SFM

A correspondence between 3-dimensional matrices and triples of tableaux

Friday 16 March

 14.00-15.30 X Wang (ANU Canberra)

NPD

On the mass transportation problem

Tuesday 20 March

 11.30-13.00 C-S Lin (Chung-Cheng)

NPD

Locating the peaks of solutions to Elliptic Neumann problems via the maximum principle

Thursday 22 March

 14.00-15.30 M Roesler (Goethingen)

SFM

Orthogonal and biorthogonal polynomials related with rational Dunkl operators

 16.00-17.30 B Guan (Tennessee)

NPD

Convex hypersurfaces with prescribed curvature

Monday 26 March

Local mean value and monotonicity formulas for mean curvature flow
 10.00-11.00 K Ecker (Monash)

NPD


Backward and forward problems of blow-up in nonlinear parabolic equations
 11.30-12.30 V Galaktionov (Bath)

NPD


Mass transfer and Monge Ampere equations
 14.00-15.00 L Caffarelli (Austin)

NPD


On degenerate fully nonlinear equations
 16.00-17.00 N Ivochkina (St Petersburg)

NPD


Tuesday 27 March

Singular behaviours in mean curvature flow
 10.00-11.00 J Velazquez (Madrid)

NPD


Minimal hypersurfaces and mean curvature flow with $L^2$ curvature bounds
 11.30-12.30 T Ilmanen (ETHZ)

NPD


Deformation of Pseudoconvex Hypersurfaces
 14.00-15.00 W Klingenberg (Humboldt)

NPD


Wednesday 28 March

Curvature flows
 10.00-11.00 M Struwe (ETHZ)

NPD


Aleksandrov reflection and expanding curvature flows of Euclidean convex hypersurfaces
 11.30-12.30 B Chow (UCSD)

NPD


Deformation of symplectic diffeomorphisms to isometries under mean curvature flow
 14.00-14.25 M-T Wang (Stanford)

NPD


Angle theorems for the Langrangian mean curvature flow
 14.30-14.55 K Smoczyk (MPI Leipzig)

NPD


A family of curvature flows on surfaces with boundary
 15.30-15.55 S Brendle (Tu"bingen)

NPD


The deformation of $C^0$ Riemannian metrics in the direction of their Ricci curvature
 16.00-16.25 M Simon (Freiburg)

NPD


Thursday 29 March

Higher regularity for inverse mean curvature flow
 10.00-11.00 G Huisken (Tu"bingen)

NPD


On type II singularities of the Ka"hler-Ricci flow
 11.30-12.30 H-D Cao (Texas A&M)

NPD


Evolution equations clinic
 14.00-15.00

NPD


 14.00-15.30 G Murphy (London)

SFM

Decomposition numbers and Jantzen-Schaper coefficients for two part partitions

Evolution equations clinic (continued)
 15.30-16.30

NPD


 16.00-17.30 R Green (Lancaster)

SFM

321-avoiding permutations in affine Weyl groups

Friday 30 March

Reverse bubbling and nonuniqueness in the harmonic map flow
 10.00-11.00 P Topping (Warwick)

NPD


A sufficient condition for the Christoffel-Minkowski problem
 11.30-11.55 X-N Ma (Bar-Ilan)

NPD


Christoffel-Minkowski problems, continued: the flow approach
 12.00-12.25 BH Andrews (ANU)

NPD


Monday 2 April

Nonconvex fully nonlinear elliptic equations: $C^{2,\alpha}$ regularity for some Bellman-Isaacs equations
 10.00-11.00 X Cabre' (Barcelona)

NPD


On expansions of hypersurfaces
 11.30-12.30 F Tomi (Heidelberg)

NPD


Interior estimates for solutions of $k$-curvature equations
 14.00-15.00 J Urbas (ANU)

NPD


Special Seminar: Braids, Flows and Magnetic Equilibria
 16.30-17.30 A Schnirelman (Tel Aviv)

NPD


Tuesday 3 April

New results for locally convex hypersurfaces in Euclidean space
 10.00-11.00 X Wang (ANU)

NPD


Quadratic tilt-excess decay and strong maximum principle for varifolds
 11.30-12.30 R Schaetzle (ETHZ)

NPD


Pattern Formation in Fast Reaction Slow Diffusion Equations with Convex Nonlinearities that are Inhomogeneous in the Domain
 14.00-15.00 J Norbury (Oxford)

NPD


 14.00-15.30 M Olshanetsky (ITEP, Moscow)

SFM

Difference Bessel-Jackson operators on a family of non-commutative Lobachevsky space

The complex Monge-Ampe`re operator
 16.00-17.00 U Cegrell (Umea)

NPD


Wednesday 4 April

Non-existence for second order fully nonlinear elliptic equations
 10.00-11.00 P Delanoe" (Nice)

NPD


Some asymptotic problems for degenerate parabolic Hamilton-Jacobi-Bellman equations
 11.30-12.30 M Bardi (Padova)

NPD


Regularity for solutions of the Levi curvature equation
 14.00-15.00 G Citti (Bologna)

NPD


The Dirichlet problem for Lorentzian curvature equations
 16.00-16.30 P Bayard (Nice)

NPD


Thursday 5 April

Extensions to a theorem of Jorgens, Calabi and Pogorelov
 10.00-11.00 YY Li (Rutgers)

NPD


Geometric evolution equations for fluids and plasmas
 11.30-12.30 Y Brenier (CNRS Nice / Paris 6)

NPD


Nonlinear equations clinic
 14.00-15.00

NPD


 14.00-15.30 S Ariki (Tokyo)

SFM

On representation types of the Hecke algebra of type B

Nonlinear equations clinic (continued)
 15.30-16.30

NPD


 16.00-17.30 C Dunkl (Virginia)

SFM

Complex reflection groups of type B and non-symmetric Jack polynomials

Friday 6 April

Kaehler Ricci flow in Kaehler-Einstein manifolds
 10.00-11.00 X Chen (Princeton)

NPD


On a conjecture of Chern-Levine-Nirenberg regarding the invariant norm
 11.30-12.30 P-F Guan (McMasters)

NPD


Monday 9 April

Compatibility, Hadamard's jump condition, and microstructure
 09.30-10.20 JM Ball (Oxford)

NPD


Deformations with finitely many gradients
 10.50-11.40 D Preiss (University College London)

NPD


The coupling techniques and the turbulent limit for randomly forced dissipative PDEs
 11.40-12.30 S Kuksin (Heriot-Watt)

NPD


Nonlinear Schro"dinger equations on compact surfaces
 14.00-14.50 P Gerard (Orsay)

NPD


Derivation of higher-order and non-local effects for multiple scale solid media via homogenization theory
 14.50-15.40 V Smyshlyaev (Bath)

NPD


Scaling limits of quantum dynamics
 16.10-17.00 L Erdo"s (Georgia Institute of Technology)

NPD


Tuesday 10 April

Multiscale analysis in micromagnetics
 09.30-10.20 F Otto (Bonn)

NPD


Variational singular peturbations problems with two scales
 10.50-11.40 G Alberti (University of Pisa)

NPD


Repulsion estimates for almost-harmonic discs
 11.40-12.30 P Topping (Warwick)

NPD


Recent results in the mathematical understanding of the crystalline phase
 14.00-14.50 C Le Bris (Ecole Nationale des Ponts et Chausse'es)

NPD


 14.00-15.30 A Zelevinsky (Northeastern)

SFM

An introduction to cluster algebras

Exponential averaging for parabolic and elliptic systems
 14.50-15.40 K Matthies (Oxford / FU Berlin)

NPD


 16.00-17.30 A Lascoux (Marne-la-Vallee)

SFM

Yang-Baxter relations and Macdonald polynomials

Lagrangian minimizers and topological shocks in Burgers turbulence
 16.10-17.00 K Khanin (Isaac Newton Institute)

NPD


Wednesday 11 April

Effective bulk energy functions for atomistic systems
 09.30-10.00 F Theil (Warwick)

NPD


Local minimizers of nonconvex problems and regularity of the boundary
 10.00-10.30 A Forclaz (Oxford)

NPD


On full asymptotic expansion of the solutions of nonlinear periodic rapidly oscillating problems
 10.50-11.20 K Cherednichenko (Bath)

NPD


Conditions for equality of relaxations in the calculus of variations
 11.20-11.50 K Zhang (Sussex)

NPD


Tuesday 17 April

Jack polynomials and the calculation of correlation functions in many body systems I
 10.00-11.00 P Forrester (Melbourne)

SFM


Deformed Virasoro algebras and related topics I
 11.30-12.30 H Awata (Nagoya)

SFM


Spherical harmonics of type B and generalized binomial coefficients
 14.00-15.00 C Dunkl (Virginia)

SFM


A Ramanujan formula for spherical Fourier series
 15.00-16.00 J Faraut (Marie Curie)

SFM


Deforming Noumi-Yamada's realization of Weyl group as rational transformations
 16.30-17.30 K Hasegawa (Tohoku)

SFM


Dinner
 19.00- .

SFM


Wednesday 18 April

Jack polynomials and the calculation of correlation functions in many body systems II
 10.00-11.00 P Forrester (Melbourne)

SFM


Deformed Virasoro algebras and related topics II
 11.30-12.30 S Odake (Shinshu)

SFM


 14.00-15.30 U Cegrell (Umea)

NPD

Convergence of Monge-Ampe're measures

The moduli space of rational elliptic surfaces
 14.00-15.00 G Heckman (Nijmegen)

SFM


Vertex representations and McKay correspondence
 15.00-16.00 N Jing (North Carolina)

SFM


On separation of variables for Schur polynomials
 16.30-17.30 V Kuznetsov (Leeds)

SFM


A representation theoretic approach to partial Cauchy-Littlewood identities
 17.30-18.30 E Rains (ATT)

SFM


Dinner
 19.00- .

SFM


Thursday 19 April

Multicomponent Painleve type equations and classical integrable many-body systems
 10.00-11.00 M Olshanetsky (Moscow)

SFM


Deformed Virasoro algebras and related topics III
 11.30-12.30 J Shiraishi (Tokyo)

SFM


Difference equations compatible with the Knizhnik-Zamolodchikov differential equations
 14.00-15.00 V Tarasov (Steklov)

SFM


The Hankel behaviour of the Askey-Wilson function transform
 15.00-16.00 J Stokman (Amsterdam)

SFM


Dunkl operators for complex reflection groups and applications
 16.30-17.30 E Opdam (Amsterdam)

SFM


Generalized saturation conjecture
 17.30-18.30 T Kirillov (Nagoya)

SFM


Friday 20 April

Elliptic Selberg integrals and applications
 10.00-11.00 J-F Van Diejen (Chile)

SFM


Physical combinatorics
 11.30-12.30 T Miwa (Kyoto)

SFM


A Cauchy formula for the Macdonald-Koornwinder polynomials and its applications
 14.00-15.00 K Mimachi (Tokyo)

SFM


Opdam's Jacobi functions as limit cases of Macdonald polynomials
 15.00-16.00 T Koornwinder (Amsterdam)

SFM


Harish-Chandra asymptotics for Macdonald polynomials
 16.30-17.30 S Ruijsenaars (CWI)

SFM


Dinner
 19.00- .

SFM


Tuesday 24 April

 11.30-13.00 U Onn (Technion)

SFM

On interpolation between some real and p-adic Hecke algebras

 14.00-15.30 J-L Loday (Strasbourg)

SFM

A duality between standard simplices and Stasheff polytopes

 16.00-17.30 M Haiman (UCSD)

SFM

An introduction to Hilbert schemes and the $n!$ conjecture I

Thursday 26 April

 14.00-15.30 I Grojnowski (Cambridge)

SFM

The Hodge theorem and Ramanujan sums

 16.00-17.30 M Haiman (UCSD)

SFM

An introduction to Hilbert schemes and the $n!$ conjecture II

Thursday 3 May

 14.00-15.30 RP Stanley (MIT)

SFM

Locally rank-symmetric posets and local actions of the symmetric group

Friday 4 May

 14.00-15.30 P Guan (McMaster)

NPD

A form of Alexandrov-Fenchel inequality

Tuesday 8 May

 14.00-15.30 C Bessenrodt (Magdeburg)

SFM

Prime power degrees and zeros of characters

 16.00-17.30 P Markowich (Vienna)

NPD

TBA

 16.00-17.30 M Nazarov (York)

SFM

On the Frobenius rank of a skew Young diagram

Thursday 10 May

 11.30-13.00 J-F Rodrigues (Lisbon)

NPD

Reaction-diffusion: from (some) systems to nonlocal equations

 14.00-15.30 KS Chou (Hong Kong)

NPD

On the curve shortening problem by surface diffusion

 14.00-15.30 SungSoon Kim (Paris)

SFM

Blocks of cyclotomic Hecke algebras

 16.00-17.30 G Heckman (Nijmegen)

SFM

The moduli space of quartic curves

Tuesday 15 May

 14.00-15.30 J-Y Thibon (Marne-la-Vallee)

SFM

Non-commutative symmetric functions with two parameters

 16.00-17.30 S Fomin (Michigan)

SFM

The Laurent phenomenon

Thursday 17 May

 14.00-15.30 A Aftalion (Paris)

NPD

Multiple solutions for a problem with infinite boundary data

Tuesday 22 May

 10.00-11.00 C Teleman (Cambridge)

SFM

Proof of the strong Macdonald conjecture:the details I LECTURE ROOM 5, CENTRE FOR MATHEMATICAL SCIENCE

 11.30-12.30 C Teleman (Cambridge)

SFM

Proof of the strong Macdonald conjecture:the details II LECTURE ROOM 5, CENTRE FOR MATHEMATICAL SCIENCE

Wednesday 23 May

 14.00-15.30 G Sweers (Delft)

NPD

Anti eigenvalues for non-cooperative systems

Thursday 24 May

 14.00-15.30 K Rietsch (Cambridge)

SFM

Totally positive Toeplitz matrices and quantum cohomology of partial flag varieties

 16.00-17.30 J.F Thomsen (Aarhus)

SFM

Frobenius splitting of Hilbert schemes of points on surfaces

Friday 25 May

 16.00-17.30 N Ghoussoub (PIMS and Vancouver)

NPD

TBA

Tuesday 29 May

 14.00-15.30 E.N Dancer (Sydney)

NPD

Real analyticity and nonlinear problems

 14.00-15.30 S Sahi (Rutgers)

SFM

Jack polynominals

 16.00-17.30 T Koornwinder (Amsterdam)

SFM

Special functions associated with the quantum dynamical Yang-Baxter equation

Thursday 31 May

 14.00-15.30 B Leclerc (Caen)

SFM

Combinatorial formulae for certain Kazhdan-Lusztig polynomials of affine type A

 16.00-17.30 A Sergeev (Balakouo)

SFM

Homogeneous superspaces and some super analogues of symmetric functions

Saturday 2 June

Kostka-Foulkes polynomials and root systems
 14.30-15.30 A Ram (Wisconsin)

SFM


Based rings and IC bases
 16.30-17.20 R Green (Lancaster)

SFM


On standard bases for Specht type modules of GL (n,q)
 17.30-18.20 R Dipper (Stuttgart)

SFM


Sunday 3 June

From GL (n,q) to l-adic and intersection cohomology and back
 09.10-10.00 GI Lehrer (Sydney)

SFM


Remarks on Green functions
 10.10-11.00 B Srinivasan (Illinois)

SFM


Some symmetric functions associated to flag manifolds in characteristic p
 11.30-12.20 S Donkin (QMW)

SFM


The blob algebra in positive characteristic
 15.00-15.50 A Cox (City)

SFM


Schur's doctoral dissertation
 16.30-17.20 J.A Green

SFM


Schur functions
 17.30-18.30 IG Macdonald (QMW)

SFM


Monday 4 June

Representation theory of double covers of symmetric groups and affine algebras
 09.10-10.00 A Kleshchev (Oregon)

SFM


Macaulay inverse systems in combinatorics
 10.10-11.00 M Haiman (USCD)

SFM


Sylvester's formulars for Euclidean division and Schur multi functions
 11.30-12.20 PM Pragacz (MPI Bonn)

SFM


Schur algebras and decomposition numbers
 15.00-15.50 K Erdmann (Oxford)

SFM


Dynamics of coherent structures in extended continuous and discrete hamiltonian systems
 16.30-18.00 M Weinstein (Bell's Laboratories)

NPD


On Kronecker products of characters of the symmetric groups and related groups
 16.30-17.20 C Bessenrodt (Magdeburg)

SFM


Schur, Specht and Polya
 17.30-18.20 A Kerber (Bayreuth)

SFM


Tuesday 5 June

Relating GLn-representations in different degrees
 09.10-10.00 A Henke (Weizmann)

SFM


Finite symmetric groups and infinite dimensional Lie algebras
 10.10-11.00 J-Y Thibon (Marne-la-Vallee)

SFM


Left cells in certain Coxeter groups
 11.30-12.20 J Shi (East China)

SFM


Central characters
 14.30-15.20 GD James (Imperial)

SFM


Thursday 7 June

 14.00-15.30 S Sahi (Rutgers)

SFM

Addition, multiplication and quantization

Friday 8 June

 14.00-15.30 C Gui (British Columbia and Connecticut)

NPD

Bubbling solutions to a critical Neumann problem: boundary versus interior

Tuesday 12 June

 11.30-12.30 H-D Cao (Texas A & M)

NPD

The geometry of Ka"hler-Ricci solitons

 14.00-15.30 A Klimyk (Kiev)

SFM

The q-deformed algebra U$_q$(so(n)) related to the Macdonald symmetric polynomials: structure, representations and q-harnomic polynomials

 15.45-17.00 M Wachs (Miami)

SFM

Representations of the symmetric group on the homology of matching complexes

Wednesday 13 June

 14.00-15.30 B Buffoni (Epfl Lausanne)

NPD

Dual free boundary problems for water waves

Thursday 14 June

 14.00-15.30 G Zhang (Chalmers)

SFM

Invariant polynomials on Jordan algebras and their Segal-Bargmann spherical transforms

 16.00-16.50 Morgen Bills (Michigan)

SFM

Some conjectures and results for non-semisimple Brauer algebras

 17.00-17.50 T Nakajima (Meikai)

SFM

Schur Q-functions and twisted affine Lie algebras

Friday 15 June

 14.00-15.30 I M Sigal (Toronto)

NPD

Symmetry breaking solutions of the Ginzburg-Landau equation

Monday 18 June

 14.00-15.30 S Kumar (N.Carolina)

SFM

On graded characters of Demazure modules - some questions

Tuesday 19 June

 14.00-15.30 A Ram (Wisconsin)

SFM

Schur-Weyl duality and decomposition numbers

 16.00-17.30 S Robinson (N.Carolina)

SFM

Eqivariant Schubert calculus

Wednesday 20 June

 14.00-15.30 P.W Bates (Brigham Young)

NPD

Spectral calculations via Llyapunov-Schmidt reduction and the Morse index of spike solutions.

Thursday 21 June

 14.00-15.30 N Manton (DAMPT, Cambridge)

NPD

Moduli spaces of gauge vortices Geometry and Physics

Friday 22 June

 14.00-15.30 Juncheng Wei (Chinese University of Hong-Kong)

NPD

Uniqueness of multiple spikes for singularly perturbed Neumann problems in a ball via the method of moving plane

Monday 25 June

On the existence of optimal maps in Monge-Kantorovich mass transport problem
 09.15-10.00 L Ambrosio (SNS, Pisa)

NPD


Symmetric functions and orthogonal polynomials: problems and prospects I
 09.30-10.30 IG Macdonald

SFM


Connecting topological Hopf singularities
 10.15-11.00 RM Hardt (Rice)

NPD


Symmetric functions and Fock space representations of quantum affine algebras I
 11.15-12.15 B Leclerc (Caen)

SFM


Uniqueness and a priori estimate for a fully non-linear equation
 11.30-12.15 A Chang (Princeton)

NPD


New directions for the onset problem in superconductivity: corners and junctions
 14.00-14.45 P Sternberg (Indiana)

NPD


Weyl group approach to nonlinear integrable systems I
 14.30-15.30 M Noumi (Kobe)

SFM


Gamma limit and compactness results for the Ginzburg-Landau functional
 15.00-15.45 HM Soner (KOC, Istanbul)

NPD


On a singular perturbation problem involving the distance to a curve
 16.15-17.00 I Shafrir (Technion, Haifa)

NPD


Polynomial functions on the set of Young diagrams and Kerov's central limit theorem I
 16.15-17.15 G Olshanski (Russian Academy of Sciences)

SFM


Tuesday 26 June

Variational problems with logarithmic singularities: vortices, random matrices, and conformal geometry
 09.15-10.00 M Kiessling (Rutgers)

NPD


Symmetric functions and orthogonal polynomials: problems and prospects II
 09.30-10.30 IG Macdonald

SFM


Singularities of minimal submanifolds
 10.15-11.00 LM Simon (Stanford)

NPD


Symmetric functions and Fock space representations of quantum affine algebras II
 11.15-12.15 B Leclerc (Caen)

SFM


An evolution of the minimal surface with Plateau boundary condition
 11.30-12.15 K-C Chang (Peking)

NPD


Vortex filament dynamics for the Gross-Pitaevsky equation
 14.00-14.45 R Jerrard (Max Planck, Leipzig)

NPD


Weyl group approach to nonlinear integrable systems II
 14.30-15.30 M Noumi (Kobe)

SFM


Dynamics of vortices and solitons
 15.00-15.45 M Sigal (Toronto)

NPD


Localised solutions of equations of ferromagnetism
 16.15-17.00 S Gustafson (NYU)

NPD


Polynomial functions on the set of Young diagrams and Kerov's central limit theorem II
 16.15-17.15 G Olshanski (Russian Academy of Sciences)

SFM


Wednesday 27 June

Giant vortices in mesoscopic superconductors
 09.15-10.00 K Mallick (CEA, Saclay)

NPD


Symmetric functions and orthogonal polynomials: problems and prospects III
 09.30-10.30 IG Macdonald

SFM


The onset of superconductivity in semi-infinite strips and long rectangles
 10.15-11.00 Y Almog (Technion, Haifa)

NPD


Symmetric functions and Fock space representations of quantum affine algebras III
 11.15-12.15 B Leclerc (Caen)

SFM


Isolated vortices for a layered superconductor in a parallel field
 11.30-12.15 S Alama (McMaster)

NPD


On the shape of the vortex lattice for layered superconductors in a parallel field
 14.00-14.45 L Bronsard (McMaster)

NPD


On the rational Dunkl-Cherednik algebra
 14.30-15.30 E Opdam (Amsterdam)

SFM


Uniqueness of solutions of the Ginzburg-Landau equation
 15.00-15.45 P Mironescu (Paris-Sud, Ossay)

NPD


Vortex energy and vortex bending for rotating Bose Einstein condensates
 16.15-17.00 A Aftalion (Paris VI & CNRS)

NPD


Eigenvalues and Schubert calculus I
 16.15-17.15 W Fulton (Michigan)

SFM


Thursday 28 June

Existence for a fully nonlinear equation and application
 09.15-10.00 P Yang (Princeton)

NPD


Weyl group approach to nonlinear integrable systems III
 09.30-10.30 M Noumi (Kobe)

SFM


Bending of plates: a 2D curvature functional as Gamma-limit of 3D nonlinear elasticity theory
 10.15-11.00 G Friesecke (Warwick)

NPD


Polynomial functions on the set of Young diagrams and Kerov's central limit theorem III
 11.15-12.15 G Olshanski (Russian Academy of Sciences)

SFM


Robust four phase merging in capillarity theory
 11.30-12.15 Y Pomeau (ENS, Paris)

NPD


Ellipticity and compactness for solutions to the Ginzburg-Landau equation
 14.00-14.45 G Orlandi (Verona)

NPD


Spectral theory of affine Hecke algebras I
 14.30-15.30 E Opdam (Amsterdam)

SFM


Vorticity of Ginzburg-Landau minimizers near the first critical field
 15.00-15.45 E Sandier (Tours)

NPD


High kappa limit of solutions of the Ginzburg-Landau equations with magnetic field
 16.15-17.00 S Serfaty (ENS, Cachan & CNRS)

NPD


Eigenvalues and Schubert calculus II
 16.15-17.15 W Fulton (Michigan)

SFM


Newton's problem of the body of minimal resistance
 17.00-17.45 M Comte (Paris VI)

NPD


Friday 29 June

Plateau's problem: currents in metric spaces
 09.15-10.00 B Kirchheim (Leipzig)

NPD


Spectral theory of affine Hecke algebras II
 09.30-10.30 E Opdam (Amsterdam)

SFM


Some remarks on the Jacobians of S$^k$-valued maps
 10.15-11.00 G Alberti (University of Pisa)

NPD


Eigenvalues and Schubert calculus III
 11.15-12.15 W Fulton (Michigan)

SFM


Elliptic problems in Chern-Simons vortex theory
 11.30-12.15 G Tarantello (Rome 2)

NPD


Character theory of the group of infinite matrices over a finite field
 14.30-15.30 A Vershik (St Petersburg)

SFM


Monday 2 July

Macdonald polynomials and the geometry of Hilbert schemes I
 09.30-10.30 M Haiman (UC, San Diego)

SFM


Existence and multiplicity results for some nonlinear Schrodinger equations with potentials
 10.00-11.00 A Ambrosetti (SISSA)

NPD


Generalising the Littlewood-Richardson rule
 11.15-12.15 A Zelevinsky (Northeastern)

SFM


Concentration phenomena on elliptic equations near the critical exponent
 11.30-12.30 M Del Pino (Chile)

NPD


Nonlinear Schrodinger equations with steep potential well
 14.00-15.00 T Bartsch (Giessen)

NPD


Our mathematical work with Sergei Kerov
 14.00-15.00 A Vershik (St Petersburg)

SFM


Palais-Smale sequence relative to the Trudinger-Moser inequality
 15.30-16.30 T Suzuki (Osaka)

NPD


Kerov's work on the Markov moment problem
 15.45-16.45 P Diaconis (Stanford)

SFM


Remembering Sergei Kerov
 17.00- .

SFM


Tuesday 3 July

Macdonald polynomials and the geometry of Hilbert schemes II
 09.30-10.30 M Haiman (UC, San Diego)

SFM


Existence and non-existence results for permanent currents via Ginzburg-Landau theory
 10.00-11.00 P Sternberg (Indiana)

NPD


Canonical bases and total positivity
 11.15-12.15 A Zelevinsky (Northeastern)

SFM


Critical global asymptotics in higher-order semilinear heat equations
 11.30-12.30 V Galaktionov (Bath)

NPD


Singular solutions to a nonlinear elliptic boundary value problem originating from corrosion modeling
 14.00-15.00 M Vogelius (Rutgers)

NPD


The Laplacian method I
 14.30-15.30 P Hanlon (Michigan)

SFM


Coarsening in two space dimensions
 15.30-16.30 N Alikakos (Athens)

NPD


Symmetric functions and random partitions I
 16.15-17.15 A Okounkov (UC, Berkeley)

SFM


Wednesday 4 July

Macdonald polynomials and the geometry of Hilbert schemes III
 09.30-10.30 M Haiman (UC, San Diego)

SFM


Pulsating travelling fronts for reaction-diffusion equations
 10.00-11.00 H Berestycki (Paris VI)

NPD


Introduction to cluster algebras
 11.15-12.15 A Zelevinsky (Northeastern)

SFM


De Giorgi conjecture
 11.30-12.30 C Gui (Connecticut)

NPD


An elliptic Neumann problem with critical nonlinearity in three dimensional domains
 14.00-15.00 O Rey (CNRS)

NPD


Prinicipal bundles, representation theory, and spectral problems for semisimple groups I
 14.30-15.30 A Klyachko (Bilkent)

SFM


On the profile of the changing sign mountain pass solutions for an elliptic problem
 15.30-16.30 S Yan (Sydney)

NPD


Symmetric functions and random partitions II
 16.15-17.15 A Okounkov (UC, Berkeley)

SFM


Multi-bump ground states of the Gierer-Meinhardt system in $R^2$
 16.40-17.30 M Kowalczyk (Carnegie-Mellon)

NPD


Thursday 5 July

The Laplacian method II
 09.30-10.30 P Hanlon (Michigan)

SFM


Extremal functions for a mean field equation in two dimension
 10.00-11.00 C-S Lin (Chung-Cheng)

NPD


Principal bundles, representation theory, and spectral problems for semisimple groups II
 11.15-12.15 A Klyachko (Bilkent)

SFM


Peaks and multipeaks for NLS: a variational approach
 11.30-12.30 P Felmer (Chile)

NPD


Exact multiplicity results for the nonlinear Schrodinger equation
 14.00-15.00 M Grossi (Rome)

NPD


Applications of symmetric function theory to random matrix theory
 14.30-15.30 P Diaconis (Stanford)

SFM


A non-linear elliptic equation with rapidly oscillating boundary conditions
 15.30-16.30 J Davila (Rutgers)

NPD


Symmetric functions and random partitions III
 16.15-17.15 A Okounkov (UC, Berkeley)

SFM


Singular limit of a reaction-diffusion system with resource-consumer interaction
 16.30-17.30 D Hilhorst (CNRS)

NPD


Friday 6 July

The Laplacian method III
 09.30-10.30 P Hanlon (Michigan)

SFM


Stability of multiple spike solutions
 10.00-11.00 J Wei (Chinese University of Hong Kong)

NPD


Principal bundles, representation theory, and spectral problems for semisimple groups III
 11.15-12.15 A Klyachko (Bilkent)

SFM


Topological degree for a mean field equation
 11.30-12.30 C-C Chen (Taiwan)

NPD


An asymptotically linear problem on $R^N$ autonomous at infinity
 14.00-15.00 L Jeanjean (Marne-la-Vallee)

NPD


Applications of symmetric function theory to Szego's theorem
 14.30-15.30 P Diaconis (Stanford)

SFM


Non radial ground states for the Henon equation
 15.30-16.30 M Willem (Catholique de Louvain)

NPD


 FBP indicates a Free Boundary Problems in Industry seminar
SGT indicates a Singularity Theory seminar
QVD indicates a Quantised Vortex Dynamics and Superfluid Turbulence seminar
GTF indicates a Geometry and Topology of Fluid Flows seminar
SFM indicates a Symmetric Functions and Macdonald Polynomials seminar
NPD indicates a Nonlinear Partial Differential Equations seminar
 


Statistical Appendix 2000-01