The INI has a new website!

This is a legacy webpage. Please visit the new site to ensure you are seeing up to date information.

Skip to content

NAG Seminar List

for period 19 July to 18 December 2009

Monday 27 July
10:00-11:00 Deligne, P (IAS)
  Counting l-adic representations, in the function field case Sem 1
11:30-12:30 Venjakob, O (Heidelberg)
  On the noncommutative Iwasawa Main Conjecture for CM-elliptic curves Sem 1
14:00-15:00 Szamuely, T (Renyi Institute)
  Grothendieck's Section Conjecture and zero-cycles on varieties Sem 1
15:30-16:30 Colmez, P (Paris)
  On the p-adic local Langlands correspondence for $GL_2({\bf Q}_p)$ Sem 1
Tuesday 28 July
10:00-11:00 Coates, J (Cambridge)
  Iwasawa theory of elliptic curves with complex multiplication Sem 1
11:30-12:30 Sharifi, R (Arizona)
  Reciprocity maps and Selmer groups Sem 1
14:00-15:00 Wickelgren, K (Stanford)
  Obstructions to homotopy sections of curves over number fields Sem 1
15:30-16:30 Taylor, R (Harvard)
  Potential automorphy of n dimensional Galois representations Sem 1
Wednesday 29 July
10:00-11:00 Pop, F (Penn)
  On the birational p-adic section conjecture Sem 1
11:30-12:30 Hain, R (Duke)
  On the section conjecture for universal curves over function fields Sem 1
Thursday 30 July
10:00-11:00 Emerton, M (Northwestern)
  p-adically completed cohomology and the p-adic Langlands program Sem 1
11:30-12:30 Saidi, M (Exeter)
  The cuspidalization of sections of arithmetic fundamental groups Sem 1
14:00-15:00 Bogomolov, F (NYU)
  The structure of Galois groups and birational algebraic geometry Sem 1
15:30-16:30 Burns, D (KCL)
  Annihilating Tate-Shafarevic groups Sem 1
Friday 31 July
10:00-11:00 Harbater, D (Penn)
  Patching and a local-global principle for curves (joint with Julia Hartmann and Daniel Krashen) Sem 1
11:30-12:30 Ciperiani, M (Columbia)
  Tate-Shafarevich groups over anticyclotomic Z p extensions Sem 1
14:00-15:00 Beilinson, A (Chicago)
  Epsilon-factors for the period determinants Sem 1
15:30-16:30 Kim, M (UCL)
  Galois theory and Diophantine geometry Sem 1
Monday 03 August
17:00-18:00 Deligne, P (Institute for Advanced Study, Princeton)
  Cohomology of algebraic varieties Sem 1
Tuesday 04 August
11:00-12:00 Pop, F (Pennsylvania)
  Anabelian geometry I Sem 1
14:00-15:00 Corry, S (Lawrence)
  The pro-$p$ Hom-form of the birational anabelian conjecture Sem 1
Wednesday 05 August
11:00-12:00 Pop, F (Pennsylvania)
  Anabelian geometry II Sem 1
Thursday 06 August
11:00-12:00 Pop, F (Pennsylvania)
  Anabelian geometry III Sem 1
Friday 07 August
11:00-12:00 Pop, F (Pennsylvania)
  Anabelian geometry IV Sem 1
Monday 10 August
14:30-15:30 Deligne, P (IAS)
  Multiple zeta values 1 Sem 1
16:00-17:00 Deligne, P (IAS)
  Multiple zeta values II Sem 1
Tuesday 11 August
11:00-12:00 Nakamura, H (Okayama)
  Anabelian geometry V Sem 1
14:00-15:00 Vdovina, A (Newcastle)
  Fundamental groups of CW-complexes from different points of view Sem 1
Wednesday 12 August
11:00-12:00 Nakamura, H (Okayama)
  Anabelian geometry VI Sem 1
14:00-15:00 Abrashkin, V (Durham)
  A local analog of the Grothendieck conjectures Sem 1
Thursday 13 August
11:00-12:00 Nakamura, H (Okayama)
  Anabelian geometry VII Sem 1
Friday 14 August
11:00-12:00 Nakamura, H (Okayama)
  Anabelian geometry VIII Sem 1
Monday 17 August
14:30-15:30 Deligne, P (IAS)
  Mulitple zeta values III Sem 2
16:00-17:00 Deligne, P (IAS)
  Multiple zeta values IV Sem 2
Tuesday 18 August
11:00-12:00 Saidi, M (Exeter)
  Anabelian geometry IX Sem 2
14:00-15:00 Abrashkin, V (Durham)
  A local analog of the Grothendieck conjectures Sem 2
Wednesday 19 August
11:00-12:00 Saidi, M (Exeter)
  Anabelian geometry X Sem 2
Thursday 20 August
11:00-12:00 Saidi, M (Exeter)
  Anabelian geometry XI Sem 2
14:30-15:30 Jannsen, U (Regensburg)
  Canonical embedded resolution of singularities for two-dimensional schemes Sem 2
Friday 21 August
11:00-12:00 Saidi, M (Exeter)
  Anabelian geometry XII Sem 2
14:30-15:30 Deligne, P (IAS)
  Multiple zeta values V Sem 2
16:00-17:00 Deligne, P (IAS)
  Multiple zeta values VI Sem 2
16:00-18:00 Kakde, M (UCL)
  Discussion session DS
Monday 24 August
10:00-11:00 Colliot-Thélène, JL (Paris-Sud 11 )
  Local-global principle for zero-cycles of degree one and integral Tate conjecture for 1-cycles Sem 1
11:30-12:30 Kim, M (UCL)
  Galois Theory and Diophantine geometry 2 Sem 1
14:00-15:00 Furusho, H (Nagoya)
  Double shuffle relation for associators Sem 1
15:30-16:30 Voloch, F (Texas at Austin)
  Local-Global principles for affine curves Sem 1
Tuesday 25 August
09:30-10:30 Abrashkin, V (Durham)
  A local analog of the Grothendieck conjecture for higher local fields Sem 1
11:00-12:00 Nakamura, H (Okayama)
  Computing functional equations of l-adic polylogarithmic characters on Galois group Sem 1
14:00-15:00 Iovita, A (Concordia)
  On comparison isomorphisms for smooth formal schemes Sem 1
15:30-16:30 Holschbach, A (Pennsylvania)
  A Chebotarev-type density theorem for divisors on algebraic varieties Sem 1
Wednesday 26 August
10:00-11:00 Pop, F (Pennsylvania)
  Recovering function fields from their decomposition graphs Sem 1
11:30-12:30 Ellenberg, J (Wisconsin-Madison)
  Random braids, finite extensions of global fields, stable cohomology, and variations on Cohen-Lenstra Sem 1
Thursday 27 August
09:30-10:30 Tamagawa, A (Kyoto)
  Torsion of abelian schemes and rational points on moduli spaces (joint work with Anna Cadoret) Sem 1
11:00-12:00 Stix, J (Heidelberg)
  Brauer-Manin obstructions for sections of the fundamental group Sem 1
14:00-15:00 Hoshi, Y (Kyoto)
  On the combinatorial cuspidalizations and the faithfulness of the outer Galois representations of hyperbolic curves Sem 1
15:30-16:30 Saidi, M (Exeter)
  The anabelian geometry of hyperbolic curves over finite fields Sem 1
Friday 28 August
09:30-10:30 Poonen, B (MIT)
  Néron-Severi groups under specialization Sem 1
11:00-12:00 Koenigsmann, J (Oxford)
  The Birational Anabelian Sem 1
14:00-15:00 Cadoret, A (Bordeaux 1)
  A uniform open image theorem for $\ell$-adic representations (joint work with Akio Tamagawa - R.I.M.S.) Sem 1
15:30-16:30 Matsumoto, M (Hiroshima)
  Differences between Galois representations in automorphism and outer-automorphism groups of the fundamental group of curves Sem 1
Tuesday 01 September
11:00-12:00 Schneider, P
  The algebraic theory of p-adic Lie groups I Sem 1
Wednesday 02 September
11:00-12:00 Schneider, P
  The algebraic theory of p-adic Lie groups II Sem 1
Thursday 03 September
11:00-12:00 Schneider, P
  The algebraic theory of p-adic Lie groups III Sem 1
Monday 07 September
11:00-12:00 Breuil, C (IHES)
  On the p-adic Langlands programme for GL2(F) I: Construction of representation of GL(2)F over bar F p Sem 1
Tuesday 08 September
10:00-11:00 Schneider, P
  The algebraic theory of p-adic Lie groups IV Sem 1
11:30-12:30 Breuil, C (IHES)
  On the p-adic Langlands programme for GL(2) F II: (phi, Gamma)-modules over barmathbb F p and tensor induction Sem 1
Wednesday 09 September
10:00-11:00 Schneider, P
  The algebraic theory of p-adic Lie groups V Sem 1
11:30-12:30 Breuil, C (IHES)
  On the p-adic Langlands programme for GL(2)F III: Qp-locally analytic representations of GL(2)F and crystalline representations Sem 1
Thursday 10 September
10:00-11:00 Schneider, P
  The algebraic theory of p-adic Lie groups VI Sem 1
11:30-12:30 Breuil, C (IHES)
  On the p-adic Langlands programme for GL(2)F IV: The Hodge filtration and speculation on extra components Sem 1
Tuesday 15 September
10:00-11:00 Schneider, P (Munster)
  The algebraic theory of p-adic Lie groups VII Sem 1
11:30-12:30 Coates, J
  Iwasawa theory of elliptic curves over p-adic Lie extensions of dimension greater than 1 - I Sem 1
Wednesday 16 September
10:00-11:00 Schneider, P
  The algebraic theory of p-adic Lie groups VIII Sem 1
11:30-12:30 Ramdorai, S (Tata Institute )
  Iwasawa theory of elliptic curves over p-adic Lie extensions of dimension greater than 1 - II Sem 1
Thursday 17 September
10:00-11:00 Schneider, P
  The algebraic theory of p-adic Lie groups IX Sem 1
11:30-12:30 Ramdorai, S (Tata Institute)
  Iwasawa theory of elliptic curves over p-adic Lie extensions of dimension greater than 1 - III Sem 1
Monday 21 September
11:00-12:00 Coates, J
  Iwasawa theory of elliptic curves over p-adic Lie extensions of dimension greater than 1 - IV Sem 1
Tuesday 22 September
11:00-12:00 Schneider, P (Munster)
  The algebraic theory of p-adic Lie groups X Sem 1
Wednesday 23 September
11:00-12:00 Schneider, P (Munster)
  The algebraic theory of p-adic Lie groups XI Sem 1
Thursday 24 September
11:00-12:00 Schneider, P (Munster)
  The algebraic theory of p-adic Lie groups XII Sem 1
Monday 05 October
14:00-15:00 Kim, M (UCL)
  Motivic fundamental groups and diophantine geometry - I Sem 1
15:30-16:30 Kim, M (UCL)
  Motivic fundamental groups and diophantine geometry - II Sem 1
Tuesday 06 October
11:00-12:00 Schneps, L (Université Pierre et Marie Curie)
  Relations between multi-zeta values and Grothendieck-Teichmueller theory Sem 1
Wednesday 07 October
14:00-15:00 Kim, M (UCL)
  Motivic fundamental groups and diophantine geometry - III Sem 1
15:30-16:30 Kim, M (UCL)
  Motivic fundamental groups and diophantine geometry - IV Sem 1
Monday 12 October
14:00-15:00 Kim, M (UCL)
  Motivic fundamental groups and diophantine geometry - V Sem 1
15:30-16:30 Kim, M (UCL)
  Motivic fundamental groups and diophantine geometry - VI Sem 1
Friday 16 October
14:00-15:00 Kim, M (UCL)
  Motivic fundamental groups and diophantine geometry - VII Sem 1
15:30-16:30 Kim, M (UCL)
  Motivic fundamental groups and diophantine geometry - VIII Sem 1
Thursday 29 October
14:00-16:00 Loeffler, D (Cambridge)
  P-ADIC analysis DS
Friday 30 October
11:00-12:00 Berger, T (Cambridge)
  Modularity of Galois representations Sem 1
13:45-14:45 Diamond, F (King's College, London)
  Modularity lifting theorems Sem 1
15:15-16:15 Buzzard, K (Imperial College, London)
  Potential modularity of residual representations Sem 1
16:30-17:30 Manoharmayum, J (Sheffield)
  L-functions and applications Sem 1
Thursday 05 November
14:00-15:00 Shahshahani, M (IPM)
  Constructing dessin d'enfants on curves Sem 1
Monday 09 November
14:00-15:30 Kakde, M (University College London)
  The main conjectures of Iwasawa theory I Sem 1
16:00-17:00 Kakde, M (University College London)
  The main conjectures of Iwasawa theory II Sem 1
Monday 16 November
14:00-15:30 Kakde, M (University College London)
  The main conjectures of Iwasawa theory III Sem 1
16:00-17:00 Kakde, M (University College London)
  The main conjectures of Iwasawa theory IV Sem 1
Wednesday 18 November
14:00-15:00 Kakde, M (University College London)
  The main conjectures of Iwasawa theory V Sem 1
16:00-17:00 Kakde, M (University College London)
  The main conjectures of Iwasawa theory VI Sem 1
Thursday 19 November
11:00-12:00 Lochak, P (Paris 6)
  Topological methods in Grothendieck-Teichmueller theory Sem 1
Monday 23 November
14:00-15:00 Wojtkowiak, Z
  Periods of Tate motives, examples, Galois side Sem 1
Wednesday 25 November
14:00-15:00 Blasius, D (California, Los Angeles)
  Work of Chenevier and Chenevier-Clozel Sem 1
Thursday 26 November
14:00-15:00 Blasius, D (California, Los Angeles)
  Work of Chenevier and Cheniever-Clozel II Sem 2
16:00-17:00 Hachimori, Y (Tokyo University of Science)
  Euler characteristics of fine Selmer groups Sem 2
Monday 30 November
14:00-15:00 Kim, BD (Wellington)
  Iwasawa theory for supersingular primes: for a larger class of abelian varieties and multi-variable Iwasawa theory Sem 1
Wednesday 02 December
11:00-12:00 Antei, M (Lille)
  On the abelian fundamental group scheme of a family of varieties Sem 1
14:00-15:00 Wiles, A (Princeton)
  Bigness and modularity lifting Sem 1
Thursday 03 December
14:00-16:00 Loeffler, D (Cambridge)
  P-adic analysis Sem 2
Friday 04 December
11:00-12:00 Popescu, C (UCSD)
  The Galois module structure of p-adic realisations of Picard 1-motives and applications Sem 1
Monday 14 December
10:00-11:00 Henniart, G (Paris-Sud 11 )
  Simple cuspidals and the local Langlands correspondence for GL(n) Sem 1
11:30-12:30 Ardakov, K (Nottingham)
  Iwasawa algebras and enveloping algebras Sem 1
14:00-15:00 Witte, M (Regensburg)
  A Noncommutative Iwasawa Main Conjecture for Varieties over Finite Fields Sem 1
15:30-16:30 Nakamura, H (Okayama)
  Arithmetic invariants of Eisenstein type arising from fundamental groups of once punctured elliptic curves Sem 1
Tuesday 15 December
10:00-11:00 Jannsen, U (Regensburg)
  Weights and Hasse principles for higher-dimensional fields Sem 1
11:30-12:30 Clozel, L (Paris-Sud 11 )
  Arthur's theory of automorphic forms on classical groups (a survey) Sem 1
14:00-15:00 Dokchitser, V (Cambridge)
  Parity of ranks of elliptic curves I Sem 1
15:30-16:30 Rössler, D (Paris-Sud 11)
  Conjectures on the logarithmic derivatives of Artin L-functions Sem 1
Wednesday 16 December
09:00-10:00 Pop, F (Pennsylvania )
  On the pro-l abelian-by-central I/OM Sem 1
10:15-11:15 Kakde, M (UCL)
  K 1 of some noncommutative p adic group rings Sem 1
11:45-12:45 Kim, M (UCL)
  Diophantine geometry and Galois theory 9 Sem 1
Thursday 17 December
10:00-11:00 Stix, J (Heidelberg)
  On the p-adic section conjecture Sem 1
11:30-12:30 Rodriguez-Villegas, F (Texas at Austin)
  On the mixed Hodge polynomials of character varieties of Riemann surfaces Sem 1
14:00-15:00 Popescu, C (UC, San Diego)
  The Galois module structure of p-adic realisations of Picard 1-motives and applications Sem 1
15:30-16:30 Flicker, Y (Ohio State)
  Counting local systems with local principal unipotent monodromy Sem 1
Friday 18 December
09:00-10:00 Esnault, H (Duisburg-Essen)
  Relation between the \'etale and the algebraic fundamental groups Sem 1
10:15-11:15 Burns, D (KCL)
  Congruences between derivatives of Artin L-functions Sem 1
11:45-12:45 Dokchitser, T (Cambridge)
  Parity of ranks of elliptic curves II Sem 1
Other Seminars
Seminars in the University
National and International Scientific Research Meetings

Back to top ∧