The INI has a new website!

This is a legacy webpage. Please visit the new site to ensure you are seeing up to date information.

Skip to content

MOS Seminar List

for period 4 January to 1 July 2011

Wednesday 05 January
10:00-11:00 Hoffmann, N (Freie Universität Berlin)
  Augmented bundles - I Sem 1
11:30-12:30 Gómez, T (Universidad Complutense de Madrid)
  Principal bundles - I Sem 1
14:00-15:00 Doran, B (ETH Zürich)
  Geometric Invariant Theory - I Sem 1
15:30-16:30 Nitsure, N (Tata Institute of Fundamental Research)
  Deformation Theory : an introduction to the algebraic approach - I Sem 1
Thursday 06 January
10:00-11:00 Hoffmann, N (Freie Universität Berlin)
  Augmented bundles - II Sem 1
11:30-12:30 Gómez, T (Universidad Complutense de Madrid)
  Principal bundles - II Sem 1
14:00-15:00 Doran, B (ETH Zürich)
  Geometric Invariant Theory - II Sem 1
15:30-16:30 Nitsure, N (Tata Institute of Fundamental Research)
  Deformation Theory : an introduction to the algebraic approach - II Sem 1
Friday 07 January
10:00-11:00 Gothen, P (Universidade do Porto)
  Representations of surface groups and Higgs bundles - I Sem 1
11:30-12:30 Diaconescu, E (Rutgers)
  Moduli spaces and physics Sem 1
14:00-15:00 Doran, B (ETH Zürich)
  Geometric Invariant Theory - III Sem 1
15:30-16:30 Nitsure, N (Tata Institute of Fundamental Research)
  Deformation Theory : an introduction to the algebraic approach - III Sem 1
Monday 10 January
10:00-11:00 Doran, B (ETH Zürich)
  Geometric Invariant Theory - IV Meeting Room 2, CMS
11:30-12:30 Gothen, P (Universidade do Porto)
  Representations of surface groups and Higgs bundles - II Meeting Room 2, CMS
14:00-15:00 Huybrechts, D (Bonn)
  Introduction to derived categories and stability conditions - I Meeting Room 2, CMS
15:30-16:30 Alexeev, V (Georgia)
  Introduction to moduli of varieties - I: Generalities on moduli spaces of varieties Meeting Room 2, CMS
Tuesday 11 January
10:00-11:00 Behrend, K (British Columbia)
  Introduction to stacks - I Meeting Room 2, CMS
11:30-12:30 Gothen, P (Universidade do Porto)
  Representations of surface groups and Higgs bundles - III Meeting Room 2, CMS
14:00-15:00 Huybrechts, D (Bonn)
  Introduction to derived categories and stability conditions - II Meeting Room 2, CMS
15:30-16:30 Alexeev, V (Georgia)
  Introduction to moduli of varieties - II: Stable toric and semiabelic varieties Meeting Room 2, CMS
Wednesday 12 January
10:00-11:00 Behrend, K (British Columbia)
  Introduction to stacks - II Meeting Room 2, CMS
11:30-12:30 Reineke, M (Bergische Universität Wuppertal)
  Ringel-Hall algebras and applications to moduli - I Meeting Room 2, CMS
14:00-15:00 Huybrechts, D (Bonn)
  Introduction to derived categories and stability conditions - III Meeting Room 2, CMS
15:30-16:30 Alexeev, V (Georgia)
  Introduction to moduli of varieties - III: Weighted hyperplane arrangements Meeting Room 2, CMS
Thursday 13 January
10:00-11:00 Behrend, K (British Columbia)
  Introduction to stacks - III Meeting Room 2, CMS
11:30-12:30 Reineke, M (Bergische Universität Wuppertal)
  Ringel-Hall algebras and applications to moduli - II Meeting Room 2, CMS
14:00-15:00 Huybrechts, D (Bonn)
  Introduction to derived categories and stability conditions - IV Meeting Room 2, CMS
15:30-16:30 Alexeev, V (Georgia)
  Introduction to moduli of varieties - IV: Surfaces of general type related to abelian varieties and hyperplane arrangements Meeting Room 2, CMS
Friday 14 January
10:00-11:00 Behrend, K (British Columbia)
  Introduction to stacks - IV Meeting Room 2, CMS
11:30-12:30 Reineke, M (Bergische Universität Wuppertal)
  Ringel-Hall algebras and applications to moduli - III Meeting Room 2, CMS
14:00-15:00 Huybrechts, D (Bonn)
  Introduction to derived categories and stability conditions - V Meeting Room 2, CMS
15:30-16:30 Alexeev, V (Georgia)
  Introduction to moduli of varieties - V: Surfaces of general type: the general case Meeting Room 2, CMS
Tuesday 18 January
11:30-12:30 Logvinenko, T (Warwick)
  Derived McKay correspondence in dimensions 4 and above Sem 1
Thursday 20 January
14:00-15:00 Sanchez Gomez, D (Salamanca)
  Stable spectral bundles on K3 fibered 3-folds Sem 1
15:30-16:30 Lopez Martin, C (Salamanca)
  Relative Fourier-Mukai transforms for Weierstrass fibrations, abelian schemes and Fano fibrations Sem 1
Tuesday 25 January
10:00-11:00 Pratoussevitch, A (Liverpool)
  Moduli Spaces of Gorenstein Quasi-Homogenous Surface Singularities Sem 1
11:30-12:30 Kiem, YH (Seoul National University)
  Kirwan blow-ups and moduli spaces Sem 1
Thursday 27 January
14:00-15:00 Garcia-Fernandez, M (Aarhus Universitet)
  Coupled Equations, cscK metrics and geodesic stability Sem 1
15:30-16:30 Behrend, KB (University of British Columbia)
  On the Calculus underlying Donaldson-Thomas theory Sem 1
Tuesday 01 February
10:00-11:00 Hoffmann, N (Freie Universität Berlin)
  Poincare families and line bundles on moduli stacks of G-bundles Sem 1
11:00-12:30 Baranovsky, V (University of California, Irvine)
  A compactification for the moduli stack of bundles on a surface Sem 1
Thursday 03 February
14:00-15:00 Giansiracusa, JH (University of Bath)
  Cell decompositions of moduli spaces and generalisations Sem 1
15:30-16:30 Logares, M (ICMAT)
  Hodge polynomials of the moduli space of SL (2,C) - character varieties Sem 1
Tuesday 08 February
11:30-12:30 Izadi, E (Georgia)
  Counter-examples of high Clifford index to Prym-Torelli Sem 1
Thursday 10 February
14:00-15:00 Hulek, K (University of Hannover)
  The locus of intermediate Jabobians of cubic threefolds Sem 1
15:30-16:30 Mata Gutierrez, O (CIMAT)
  (k,l)-stability Sem 1
Tuesday 15 February
10:00-11:00 Balaji, V (Chennai Mathematical Institute)
  Parahoric bundles and parabolic bundles Sem 1
11:30-12:30 Serman, O (Université des Sciences et Technologies de Lille  )
  On the singularities of moduli spaces of principal bundles Sem 1
Thursday 17 February
14:00-15:00 Tao, T (University of California, Los Angeles)
  The polynomial method in combinatorial incidence geometry Sem 1
15:30-16:30 Nitsure, N (Tata Institute of Fundamental Research)
  Schematic Harder Narasimhan stratification Sem 1
Tuesday 22 February
10:00-11:00 Guichard, O (Paris-Sud 11 )
  Moduli of Symplectic Maximal Representations Sem 1
11:30-12:30 Balaji, V
  Stable bundles and holonomy groups of smooth projective varieties. Sem 1
Thursday 24 February
14:00-15:00 Pauly, C (Montpellier 2)
  On the monodromy of the Hitchin connection. Sem 1
15:30-16:30 Speight, M (Leeds)
  The $L^2$ geometry of vortex moduli spaces Sem 1
Tuesday 01 March
10:00-11:00 Szenes, A (Genève)
  Calculating Thom polynomials Sem 1
11:30-12:30 Oliveira, A (Trás-os-Montes and Alto Douro )
  Higgs bundles for the non-compact dual of the unitary group Sem 1
Thursday 03 March
14:00-15:00 Goertz , U (Duisberg/Essen)
  Moduli spaces of abelian varieties with Iwahori level structure Sem 1
15:30-16:30 Simpson, C (Nice)
  Moduli of local systems on Deligne-Mumford stacks Sem 1
Tuesday 08 March
10:00-11:00 Ho, NK (National Tsing-Hua )
  Morse theory and the moduli space of flat connections over a nonorientable surface Sem 1
11:30-12:30 Schaffhauser, F (Los Andes, Bogota)
  Moduli of real and quaternionic bundles over a curve Sem 1
Thursday 10 March
14:00-15:00 Heinloth, J (Amsterdam)
  Introduction to a motivic point of view on the cohomology of moduli spaces of bundles on curves Sem 1
15:30-16:30 Pantev, T (Pennsylvania)
  A set up for the cathegorical Langlands Correspondence Sem 1
Friday 11 March
14:00-15:00 Hitchin, N (Oxford)
  Poisson modules Sem 1
15:15-16:15 Thomas, RPW (Imperial)
  Nodal curves old and new Sem 1
Monday 14 March
10:00-11:00 Bradlow, S (Illinois at Urbana-Champaign)
  Higgs bundles and surface group representations in non-compact real groups Satellite
11:30-12:30 Mundet i Riera, I (Barcelona)
  Generalizations of parabolic bundles related to Higgs bundles Satellite
15:00-16:00 Labourie, F (Paris-Sud 11)
  An Algebra of Observables for Cross Ratios Satellite
16:30-17:30 Florentino, C (Técnica de Lisboa)
  Topology and singularities of free group character varieties Satellite
Tuesday 15 March
10:00-11:00 Diaconescu, E (Rutgers)
  BPS states, Donaldson-Thomas invariants, and Hitchin pairs Satellite
11:30-12:30 Pantev, T (Pennsylvania)
  Self-duality of of reducible GL(n) Hitchin fibers Satellite
15:00-16:00 Heinloth, J (Amsterdam)
  On the motives of moduli spaces of Higgs bundles Satellite
16:30-17:30 Wentworth, R (Maryland)
  Topology of some representation varieties of surface groups Satellite
Wednesday 16 March
10:00-11:00 Guichard, O (Paris-Sud 11)
  Domains of Discontinuity for Anosov Representations and Generalized Teichmüller Spaces Satellite
11:30-12:30 Toledo, D (Utah)
  Convexity Properties of Energy on Teichmüller Space Satellite
15:00-16:00 Klingler, B (Institut de mathématiques de Jussieu)
  Local rigidity for complex hyperbolic lattices Satellite
16:30-17:30 Eyssidieux, P (CNRS)
  Linear coverings of complex projective manifolds Satellite
Thursday 17 March
10:00-11:00 Iozzi, A (ETH Zürich)
  Surfaces and bounded cohomology Satellite
11:30-12:30 Burger, M (ETH Zürich)
  Causal representations of surface groups Satellite
15:00-16:00 Andersen, JE (Aarhus)
  Asymptotics in TQFT Satellite
16:30-17:30 Choi, S, Choi, K (Korea Advanced Institute of Science and Technology)
  Deforming convex real projective 3-orbifolds Satellite
Friday 18 March
10:00-11:00 Boalch, P (ENS)
  Irregular connections, Dynkin diagrams and fission Satellite
11:30-12:30 Simpson, C (Nice Sophia Antipolis)
  Fibrations on the moduli of parabolic connections on P^1 minus 4 points Satellite
Thursday 24 March
14:00-15:00 Ortega, A (Humboldt)
  Prym varieties of triple coverings Sem 2
15:30-16:30 Farkas, G (Humboldt)
  Koszul cohomology and higher rank vector bundles on curves Sem 2
Monday 04 April
14:00-15:00 Bayer, A (Connecticut)
  Bridgeland stability conditions on threefolds and birational geometry Sem 1
Tuesday 05 April
11:30-12:30 Smith, I (Cambridge)
  Quadratic differentials as stability conditions Sem 1
16:30-17:30 Pixton, A
  The stable pairs theory of local curves with stationary descendents Sem 1
Wednesday 06 April
11:30-12:30 Segal, E
  The Pfaffian-Grassmannian correspondence via Landau-Ginzburg models Sem 1
16:30-17:30 Davison , B (Oxford)
  The motivic Donaldson-Thomas invariants of fat points Sem 1
Thursday 07 April
11:30-12:30 Ploog, D (Leibniz)
  Postnikov stability for complexes Sem 1
16:30-17:30 Logvinenko, T (Warwick)
  Relative spherical objects and spherical fibrations Sem 1
Friday 08 April
11:30-12:30 Katzarkov, L
  Spectra and Gaps as cohomological theory Sem 1
14:00-15:00 Katzarkov, L
  Homological Mirror Symmetry, Gaps and Spectra Sem 1
Monday 11 April
11:30-12:30 Cautis, S (Columbia, NY)
  Categorified Heisenberg actions on Hilbert schemes Sem 1
15:00-16:00 Nakajima, H (Kyoto)
  Quiver varieties and tensor products Sem 1
16:30-17:30 Hanany, A (Imperial College London)
  Trivertices and a corresponding class of hyperKahler spaces Sem 1
Tuesday 12 April
10:00-11:00 Toda, Y (Tokyo)
  Stable pairs on local K3 surfaces. Sem 1
11:30-12:30 Pandharipande, R (Princeton)
  Why descendents? Sem 1
15:00-16:00 Mukai, S (Kyoto)
  K3 surfaces of genus 17 Sem 1
16:30-17:30 Bondal, A (Steklov Institute in Moscow & IPMU (Japan) )
  Minuscule varieties and their degenerations Sem 1
Wednesday 13 April
10:00-11:00 Horja, P (Oklahoma State)
  Categorical Matrix Factorizations Sem 1
11:30-12:30 Iritani, H (Kyoto)
  Landau-Ginzburg/Calabi-Yau correspondence, analytic continuation and global mirror symmetry Sem 1
15:00-16:00 Kuznetsov, A (RAS)
  Exceptional collections on Grassmannians of classical groups Sem 1
16:30-17:30 Zaslow, E (Northwestern)
  Ribbon Graphs and Mirror Symmetry Sem 1
Thursday 14 April
10:00-11:00 Dimofte, T (Princeton)
  S-duality and mirror symmetry in Chern-Simons theory Sem 1
11:30-12:30 Diaconescu, DE (Rutgers)
  BPS states, Donaldson-Thomas invariants and Hitchin pairs Sem 1
15:00-16:00 Shende, V (Princeton)
  Hilbert schemes of singular plane curves and HOMFLY homology of their links Sem 1
16:30-17:30 Joyce, D (Oxford)
  D-manifolds, a new theory of derived differential geometry Sem 1
Friday 15 April
09:30-10:30 Soibelman, I (Kansas State)
  Integrable systems, Mirror Symmetry and Donaldson-Thomas invariants Sem 1
11:00-12:00 Bryan, J (British Columbia)
  On the motivic class of the commuting variety and related problems Sem 1
13:00-14:00 Nagao, K (Kyoto)
  Wall-crossing of the motivic Donaldson-Thomas invariants Sem 1
14:30-15:30 Szendroi, B (Oxford)
  Motivic Donaldson-Thomas theory of the conifold Sem 1
Thursday 21 April
14:00-15:00 Lange, H (Erlangen)
  Generalisation of the tetragonal construction Sem 1
15:30-16:30 Osserman, B
  Special determinants in higher-rank Brill-Noether theory Sem 1
Thursday 28 April
14:00-15:00 Voisin, C (Jussieu)
  Abel-Jacobi map, integral Hodge classes and decomposition of the diagonal Sem 1
15:30-16:30 Lehn, M (Mainz)
  On symplectic hypersurfaces Sem 1
Thursday 05 May
11:00-12:00 Lieblich, M (Washington)
  Moduli in derived categories Sem 1
13:45-14:45 Marian, A (Illinois at Chicago)
  Moduli of sheaves and strange duality Sem 1
15:15-16:15 Toda, Y (IPMU, Japan)
  Curve counting invariants on Calabi-Yau 3-folds Sem 1
16:30-17:30 Heinloth, J (Amsterdam)
  Moduli space of bundles and Kloosterman sums Sem 1
Thursday 12 May
10:30-11:30 Totaro, B (DPMMS, Cambridge)
  Partially positive line bundles Sem 1
15:30-16:30 Woolf, J (Liverpool)
  Metric properties of spaces of stability conditions Sem 1
Tuesday 24 May
10:00-11:00 Biquard, O (Universite Paris 6)
  A new approach for the Toledo invariant Sem 1
11:30-12:30 Yu, J (ETH Zurich)
  Vector bundles on the algebraic 5-sphere and punctured affine 3-space Sem 1
15:30-16:30 Cheltsov, I (Edinburgh)
  On simple finite subgroups in the Cremona group of rank 3 Sem 1
Thursday 26 May
11:00-12:00 Balaji, V (Chennai Mathematical Institute)
  Algebraic approach to tensor product theorems Sem 1
13:45-14:45 Ramanan, S (Chennai)
  Representations of the fundamental group and geometric loci of bundles Sem 1
15:15-16:15 Schmitt, A (Free University of Berlin)
  On the modular interpretation of the Nagaraj-Seshadri locus Sem 1
16:30-17:30 Newstead, P (Liverpool)
  New results in higher rank Brill-Noether theory Sem 1
Tuesday 31 May
10:00-11:00 Biswas, I (TIFR)
  Orthogonal and symplectic parabolic bundles Sem 1
11:30-12:30 Bertram, A (Utah)
  Birational models of the Hilbert scheme of points on $P^2$ are moduli of Bridgeland-stable complexes Sem 1
Thursday 02 June
14:00-15:00 Bruzzo, U (SISSA)
  Uhlenbeck-Donaldson compactification for framed sheaves Sem 1
15:30-16:30 Shepherd-Barron, N (DPMMS)
  Stable Schottky relations Sem 1
Monday 06 June
15:30-16:30 Keel, S (Texas)
  Mirror symmetry for affine Calabi-Yaus Sem 1
Tuesday 07 June
10:00-11:00 Keel, S (Texas)
  Towards a geometric compactification of moduli of polarized K3 surfaces Sem 1
11:30-12:30 Weist, T (Wuppertal)
  Localization in quiver moduli spaces and the Refined GW/Kronecker correspondence Sem 1
Thursday 09 June
14:00-15:00 Bhosle, U (TIFR)
  Vector bundles and coherent systems on nodal curves Sem 1
15:30-16:30 Mistretta, E (Padova)
  Linear stability and stability of dual span bundles Sem 1
Monday 13 June
17:00-18:00 Narasimhan, MS (Tata Institute & Indian Institute of Science)
  Stability and its ramifications Sem 1
Tuesday 14 June
10:00-11:00 Alvarez-Consul, L (ICMAT)
  Coupled equations for Kähler metrics and Yang-Mills connections Sem 1
11:30-12:30 Grzegorczyk, I (CSUCI)
  Bundles of rank 2 with 4 sections on curves Sem 1
Thursday 16 June
14:00-15:00 Oprea, D (UCSD)
  Virtual classes, Quot schemes and stable quotients Sem 1
15:30-16:30 Ott, A (ETH)
  Bounded cohomology and Higgs bundles Sem 1
Friday 17 June
14:00-15:00 Gross, M (UCSD)
  Logarithmic Gromov-Witten invariants Sem 1
Tuesday 21 June
11:30-12:30 Thaddeus, M (Columbia)
  Extensions of Grothendieck's theorem on principal bundles over the projective line Sem 2
Thursday 23 June
14:00-15:00 Maciocia, A (Edinburgh)
  Further Examples of Bridgeland Stable Moduli Spaces Sem 2
15:30-16:30 Donaldson, S (Imperial)
  b-stability and blow-ups Sem 1
Monday 27 June
10:00-11:00 Hausel, T (Oxford)
  Arithmetic and physics of Higgs moduli spaces Sem 1
11:30-12:30 Kirwan, F (Oxford)
  Hyperkahler implosion Sem 1
14:00-14:30 Mandini, A (Técnica de Lisboa)
  Hyperpolygons and moduli spaces of parabolic Higgs bundles Sem 1
14:40-15:10 Rubio, R (Oxford)
  Higgs bundles and Hermitian symmetric spaces Sem 1
15:20-15:50 Martens, J (Aarhus )
  Compactifications of reductive groups as moduli stacks of bundles Sem 1
16:30-17:30 Goettsche, L (ICTP)
  Refined curve counting on algebraic surfaces Sem 1
Tuesday 28 June
10:00-11:00 Belkale, P (North Carolina)
  Geometric unitarity of the KZ/Hitchin connection on conformal blocks in genus 0 Sem 1
11:30-12:30 Teixidor i Bigas, M (Tufts)
  Brill-Noether theory for vector bundles with fixed determinant Sem 1
14:00-14:30 Maican, M (IMRA)
  Moduli of plane sheaves supported on curves of low multiplicity Sem 1
14:40-15:10 Schaffhauser, FMR (Los Andes)
  Topology of moduli spaces of vector bundles on a real algebraic curve Sem 1
15:20-15:50 Iena, O (SISSA)
  Universal plane curve and moduli spaces of 1-dimensional coherent sheaves Sem 1
16:30-17:30 Farkas, G (Humboldt)
  Rank two Brill-Noether theory and the birational geometry of the moduli space of curves Sem 1
Wednesday 29 June
10:00-11:00 Manton, N (Cambridge)
  Vortices on Riemann Surfaces Sem 1
11:30-12:30 Hurtubise, J (McGill)
  Monopoles on the product of a surface and the circle Sem 1
Thursday 30 June
10:00-11:00 Donaldson, S (Imperial)
  Kahler-Einstein metrics and Geometric Invariant Theory Sem 1
11:30-12:30 Bayer, A (Connecticut)
  Stability conditions for the local projective plane Sem 1
14:00-14:30 Bolognesi, M (Rennes 1)
  Derived categories and rationality of conic bundles Sem 1
14:40-15:10 Khalid, M (St. Patrick's College Drumcondra)
  Derived equivalences of Azumaya algebras on K3 surfaces Sem 1
15:20-15:50 Logares, M (ICMAT)
  Deligne-Hodge polynomials for SL(2,C)-character varieties of genus 1 and 2. Sem 1
16:30-17:30 Yoshioka, K (Kobe)
  Bridgeland stability conditions and Fourier-Mukai transforms Sem 1
Friday 01 July
10:00-11:00 Goldman, W (Maryland)
  Moduli spaces of locally homogeneous geometric structures Sem 1
11:30-12:30 Hitchin, NJ (Oxford)
  Higgs bundles and quaternionic geometry Sem 1
Other Seminars
Seminars in the University
National and International Scientific Research Meetings

Back to top ∧