The INI has a new website!

This is a legacy webpage. Please visit the new site to ensure you are seeing up to date information.

Skip to content

AMM Seminar List

for period 22 August to 21 December 2012

Wednesday 22 August
13:30-14:30 Piggott, M (Imperial College London)
  Modelling geophysical fluid dynamics with anisotropic adaptive mesh methods Sem 1
14:30-15:00 Steppeler, J (Deutscher Wetterdienst (DWD))
  Variable resolution and uniform second and third Order approximation order Sem 1
15:30-16:30 Giraldo, F (Naval Postgraduate School)
  Development of the Nonhydrostatic Unified Model of the Atmosphere (NUMA): a unified model for both local-area modeling and global modeling Sem 1
16:30-17:00 Taylor, M (Sandia National Laboratories)
  Variable resolution experiments using CAM's spectral finite element dynamical core Sem 1
Thursday 23 August
09:00-10:00 Behrens, J (Universität Hamburg)
  Reviewing a roadmap for adaptive atmospheric modeling Sem 1
10:00-10:30 Lucas, D (University of Bristol)
  A highly adaptive three dimensional hybrid vortex method for inviscid flows Sem 1
11:00-11:30 Piccolo, C (Met Office)
  Adaptive mesh method in the Met Office variational data assimilation system Sem 1
11:30-12:30 Beck, T (Karlsruhe Institute of Technology (KIT))
  Adaptive Numerical Simulation of Idealized Cyclones Sem 1
13:30-14:00 Müller, A (Naval Postgraduate School)
  Are adaptive simulations more accurate than uniform simulations? Sem 1
15:30-16:30 Holm, D (Imperial College London)
  Parameterizing interaction of disparate scales: selective decay by Casimir dissipation in fluids Sem 1
16:30-17:00 Michoski, C (University of Texas at Austin)
  Adaptive multiscale discontinuous Galerkin methods for multiphase morphodynamics Sem 1
Friday 24 August
09:00-10:00 Ainsworth, M (Brown University)
  A Framework for the Development of Computable Error Bounds for Finite Element Approximations Sem 1
10:00-10:30 Hill, J (Imperial College London)
  Adapting to life: Ocean ecosystem modelling using an unstructured and adaptive mesh ocean model Sem 1
11:00-11:30 Li, Y (Chinese Academy of Sciences)
  A new approach to implement sigma coordinate in a numerical model Sem 1
11:30-12:30 Klöfkorn, R (Universität Stuttgart)
  Discontinuous Galerkin Methods for Adaptive Atmospheric Flow Sem 1
13:30-14:30 Budd, C (University of Bath)
  Monge ampere based moving mesh methods with applications to numerical weather prediction Sem 1
14:30-15:00 Bader, M (Technische Universität München)
  Parallelization and Software Concepts for Tsunami Simulation on Dynamically Adaptive Triangular Grids Sem 1
15:30-16:00 Côté, J (UQAM - Université du Québec à Montréal)
  Unified Multiscale Operational Weather Forecasting at the Canadian Meteorological Centre Sem 1
16:00-16:30 Cotter, C (Imperial College London)
  Finite element exterior calculus framework for geophysical fluid dynamics Sem 1
Tuesday 28 August
10:30-11:00 Klöfkorn, R (Universität Stuttgart)
  Discussion on Adaptive DG Methods for Flow Problems Sem 1
Wednesday 29 August
10:00-10:30 Yamazaki, H (University of Cambridge)
  Nonhydrostatic atmospheric cut cell model on a block-structured Cartesian mesh Sem 1
10:30-11:00 Hallberg, R (NOAA - National Oceanic & Atmospheric Administration, US)
  Resolution-dependent self-scaling physical parameterizations and numerical closures Sem 1
Thursday 30 August
10:00-11:00 Adcroft, A (Princeton University)
  Resolution independent topography: from cut cells to thin walls and porous barriers Sem 1
Friday 31 August
10:00-11:00 Steppeler, J (Deutscher Wetterdienst (DWD))
  High Order Polygonal Grids and Cut Cells (Polynomial degree 2 or 3) Sem 1
Monday 03 September
14:00-14:30 Gross, M (Met Office)
  Non-linear trajectories with simultaneous space integration and auto-regressive predictors in Semi-Lagrangian integration: a discussion session Sem 2
Tuesday 04 September
14:00-15:00 Skamarock, WC, Adcroft, A (National Center for Atmospheric Research & Princeton University)
  Transport Schemes: a discussion session Sem 2
Wednesday 05 September
10:00-11:00 Wingate, B (Los Alamos National Laboratory)
  Some remarks about new computing architectures and a proposed alternative way to address time splitting for ocean models Sem 2
13:00-14:00 Cotter, C (Imperial College London)
  Mixed Finite Elements: a discussion session Sem 2
Thursday 06 September
13:30-14:30 Weller, H (University of Reading)
  Accuracy and efficiency comparisons at the Newton Institute and beyond: a discussion session Sem 2
Friday 07 September
09:30-10:00 Gross, M (Met Office)
  Non-linear trajectories with simultaneous space integration and auto-regressive predictors in Semi-Lagrangian integration Sem 2
10:00-11:00 Subburathnam, J (Centre for Development of Advanced Computing, (C-DAC), India)
  Cauchy-Riemann differential equations of the spherical geometry Sem 2
Monday 10 September
10:00-10:30 Giraldo, FX (Naval Postgraduate School)
  Part I: Iterative Solvers and Preconditioners for solving large sparse linear systems Sem 2
10:30-11:00 Fischer, P (Argonne National Laboratory)
  Part II: Iterative Solvers and Preconditioners for solving large sparse linear systems Sem 2
14:00-15:00 Scheichl, R, Mueller, E (University of Bath)
  Scalable multilevel iterative solvers for elliptic problems: a discussion session Sem 2
Tuesday 11 September
10:00-11:00 Popinet, S (National Institute of Water & Atmospheric Research (NIWA))
  Quadtree-adaptive discretisations of the shallow-water equations Sem 2
13:30-14:30 Elsen, K (Leibniz Institute for Tropospheric Research, Leipzig)
  Logarithmic reconstruction on unstructured grids Sem 2
Wednesday 12 September
10:00-11:00 McGregor, J (CSIRO Marine and Atmospheric Research (CMAR))
  The reversibly-staggered CCAM and VCAM models Sem 2
Thursday 13 September
10:00-11:00 Ham, D (Imperial College London)
  Multilayer abstractions for PDEs Sem 2
14:00-15:00 Steppeler, J (Deutscher Wetterdienst (DWD))
  To what extent can order of accuracy improve forecast skill? A discussion session Sem 2
Monday 17 September
10:30-11:00 Lock, SJ (University of Leeds)
  Numerical analyses of Runge-Kutta IMEX schemes for use in atmospheric models Sem 2
13:30-14:00 Williams, P (University of Reading)
  The leapfrog is dead. Long live the leapfrog! Sem 2
Tuesday 18 September
10:00-10:30 Durran, D (University of Washington, USA)
  IMEX methods for fast-wave slow-wave problems Sem 2
10:30-11:00 Giraldo, F (Naval Postgraduate School)
  Which type of time-integrators will make dynamic grid adaptivity feasible? Sem 2
13:30-14:00 Weller, H (University of Reading)
  Runge-Kutta IMEX schemes for HEVI and semi-implicit simulations Sem 2
14:00-15:00 Durran, D, Giraldo, F, Weller, H (Washington University, Naval Postgraduate School & Reading University)
  IMEX: a discussion session Sem 2
Wednesday 19 September
10:00-10:30 Côté, J (UQAM - Université du Québec à Montréal)
  Time-Parallel Algorithms for Weather Prediction and Climate Simulation Sem 2
Thursday 20 September
10:00-10:30 Nair, R (National Center for Atmospheric Research, USA)
  A High-Order Unstaggered Finite-Volume Approach for Atmospheric Numerical Modeling Sem 2
Friday 21 September
10:00-11:00 Popinet, S (National Institute of Water & Atmospheric Research (NIWA), NZ)
  Suggestions for adaptive test cases: a discussion session Sem 2
13:30-14:00 Durran, D (University of Washington, USA)
  Does the energy that drives hurricanes also heat your beer? Sem 2
Monday 24 September
10:30-10:55 John Thuburn, (University of Exeter)
  Mimetic Semi-implicit Solution of the Shallow Water Equations on Hexagonal-Icosahedral and Cubed-Sphere Grids Sem 1
10:55-11:20 Thomas Dubos, (École Polytechnique)
  Variational derivation of energy-conserving finite-difference schemes for geophysical fluid equations Sem 1
11:20-11:45 Colin Cotter, (Imperial College London)
  Finite element exterior calculus framework for geophysical fluid dynamics Sem 1
11:45-12:10 Stefan Vater, (Freie Universität Berlin)
  A multilevel time integrator for computing longwave shallow water flows at low Froude numbers Sem 1
14:00-14:25 Sergey Danilov, (Alfred-Wegener-Institut für Polar- und Meeresforschung (AWI))
  Multiscale ocean simulations with FESOM Sem 1
14:25-14:50 Jürgen Steppeler, (Deutscher Wetterdienst (DWD))
  Uniformly third Order conserving Schems on Polygonal Grids Sem 1
14:50-15:15 Ramachandran Nair, (National Center for Atmospheric Research)
  A Semi-Lagrangian Discontinuous Galerkin (SLDG) Conservative Transport Scheme on the Cubed-Sphere Sem 1
15:45-16:10 Jean-Pierre Croisille, (Université de Lorraine)
  Compact finite difference schemes on the Cubed-Sphere Sem 1
16:10-16:35 Nicholas Kevlahan, (McMaster University)
  A conservative adaptive wavelet method for the shallow water equations on staggered grids Sem 1
16:35-17:00 Tae-Jin Oh, (Korea Institute of Atmospheric Prediction Systems (KIAPS))
  Dynamical Core Developments at KIAPS Sem 1
Tuesday 25 September
09:00-09:25 Sarvesh Kumar Dubey, (Indian Institute of Technology)
  Slope-limited transport schemes using icosahedral hexagonal grid Sem 1
09:25-09:50 Oswald Knoth, (Leibniz Institute for Tropospheric Research, Leipzig)
  Numerical Solution of the Advection Equation on Unstructured Spherical Grids with Logarithmic Reconstruction Sem 1
09:50-10:15 Janakiraman Subburathnam, (Centre for Development of Advanced Computing, (C-DAC))
  Linear advection characteristics of a variable resolution global spectral method on the sphere Sem 1
10:15-10:40 Kara Peterson, (Sandia National Laboratories)
  Optimization-based Conservative Transport on the Sphere Sem 1
11:10-11:35 Colin Zarzycki, (University of Michigan)
  Improving tropical cyclone representation in general circulation models through the use of variable resolution Sem 1
11:35-12:00 Phillip Colella, (Lawrence Berkeley National Laboratory)
  Adaptive High-order Finite Volume Discretizations on Spherical Thin Shells Sem 1
12:00-12:25 Jonathan Lambrechts, (Université Catholique de Louvain )
  Generation of Provably Correct Curvilinear Meshes Sem 1
14:00-14:25 Donna Calhoun, (Boise State University)
  A logically Cartesian, adaptively refined two-patch sphere grid for modeling transport in the atmosphere Sem 1
14:25-14:50 Andreas Müller, (Naval Postgraduate School)
  Accuracy of adaptive discontinuous Galerkin simulations Sem 1
14:50-15:15 Giovanni Tumolo, (Abdus Salam International Centre for Theoretical Physics)
  A semi-implicit, semi-Lagrangian, p-adaptive Discontinuous Galerkin method for the rotating shallow water equations Sem 1
15:45-16:10 Peter Bosler, (University of Michigan)
  Particle methods for geophysical flow on the sphere Sem 1
16:10-16:35 John Boyd, (University of Michigan)
  Progress in Radial Basis Function Methods: Adaptive Vortex-RBF Methods for the Sphere and Other Advances Sem 1
16:35-17:00 Michal Kopera, (Naval Postgraduate School)
  Adaptive mesh refinement for discontinuous Galerkin method on quadrilateral non-conforming grid Sem 1
17:00-17:25 Evaggelos Kritsikis, (Laboratoire des Sciences du Climat et l'Environnement (LSCE))
  Second-order conservative remapping between unstructured spherical meshes Sem 1
Wednesday 26 September
09:00-09:25 Yiyuan Li, (Chinese Academy of Sciences)
  The orthogonal curvilinear terrain-following coordinate for atmospheric models Sem 1
09:25-09:50 Takeshi Enomoto, (Kyoto University)
  Reexamination of non-hydrostatic formulations using the hydrostatic-pressure based co-ordinates Sem 1
09:50-10:15 Margarida Moragues, (Barcelona Supercomputing Center (BSC-CNS))
  A Variational Multiscale Stabilized Finite Element Method to solve the Euler Equations for Nonhydrostatic Stratified Benchmarks Sem 1
10:15-10:40 Hiroe Yamazaki, (University of Cambridge)
  2D and 3D simulations of a nonhydrostatic atmospheric model on a block-structured Cartesian mesh Sem 1
11:10-11:35 Colm Clancy, (Environment Canada)
  Semi-implicit predictor-corrector methods for atmospheric models Sem 1
11:35-12:00 Peter Lynch, (University College Dublin)
  Laplace transform integration and the slow equations Sem 1
12:00-12:25 Kevin Viner, (Naval Research Laboratory)
  A stable treatment of conservative thermodynamic variables for semi-implicit semi-Lagrangian dynamical cores Sem 1
12:25-12:50 Matthew Norman, (Oak Ridge National Laboratory)
  Multi-Moment ADER-Taylor Methods for Systems of Conservation Laws with Source Terms in One Dimension Sem 1
Thursday 27 September
09:00-09:25 Todd Ringler, (Los Alamos National Laboratory)
  A Multi-Resolution Modeling Approach for Global Ocean Modeling Sem 1
09:25-09:50 Jared Whitehead, (Los Alamos National Laboratory)
  Potential Vorticity: A Diagnostic Tool for General Circulation Models Sem 1
09:50-10:15 Peter Lauritzen, (National Center for Atmospheric Research)
  A standard test case suite for two-dimensional linear transport on the sphere Sem 1
10:15-10:40 Mike Cullen, (Met Office)
  Evaluating numerical methods by using asymptotic limit solutions Sem 1
11:10-11:35 Paul Ullrich, (University of California, Davis)
  MCore: Towards a Multi-Resolution Non-Hydrostatic Finite-Volume Dynamical Core Sem 1
11:35-12:00 Jin Lee, (National Oceanic and Atmosphere Administration)
  A Three-Dimensional Finite-Volume Nonhydrostatic Icosahedral Modle (NIM) Sem 1
12:00-12:25 Xingliang Li, (China Meteorological Administration)
  A multi-moment constrained finite volume model for non-hydrostatic atmospheric dynamics Sem 1
13:35-14:00 James Kent, (University of Michigan)
  DCMIP 2012: Tracer Transport Tests in Dynamical Cores Sem 1
14:00-14:25 Sasa Gabersek, (Naval Research Laboratory)
  Numerical Simulations with a Three-Dimensional Spectral Element Model Sem 1
14:25-14:50 Celal Konor, (Colorado State University)
  Design of a dynamical core based on the nonhydrostatic unified system of equations Sem 1
14:50-15:15 Almut Gassmann, (Leibniz-Institut für Atmosphärenphysik, Kühlungsborn)
  ICON-IAP: A non-hydrostatic global model designed for energetic consistency Sem 1
15:45-16:10 Nils Wedi, (European Centre for Medium-Range Weather Forecasts (ECMWF))
  Global, non-hydrostatic, cloud-permitting, medium-range forecasts using the spectral transform method: progress and challenges Sem 1
16:10-16:35 Michail Diamantakis, (European Centre for Medium-Range Weather Forecasts (ECMWF))
  Evaluation of mass fixing schemes for the ECMWF Integrated Forecasting System (IFS) Sem 1
16:35-17:00 Michael Baldauf, (Deutscher Wetterdienst (DWD))
  An exact analytical solution for gravity wave expansion of the compressible, non-hydrostatic Euler equations on the sphere Sem 1
17:00-17:25 Christiane Jablonowski, (University of Michigan)
  Highlights of the Dynamical Core Model Intercomparison Project (DCMIP) Sem 1
Friday 28 September
09:00-09:25 Günther Zängl, (Deutscher Wetterdienst (DWD))
  The Icosahedral Nonhydrostatic (ICON) model: formulation of the dynamical core and physics-dynamics coupling Sem 1
09:25-09:50 Mark Taylor, (Sandia National Laboratories)
  CAM high-resolution AMIP simulations using a spectral finite element dynamical core Sem 1
09:50-10:15 John McGregor, (CSIRO Marine and Atmospheric Research (CMAR))
  Comparing the formulations of CCAM and VCAM and their performance as atmospheric GCMs Sem 1
10:15-10:40 Thomas Melvin, , Nigel Wood, (Met Office)
  The dynamical core of the Met Office's Unified Model Sem 1
11:10-11:35 Abdessamad Qaddouri, (Environment Canada)
  The CMC 15-Km operational deterministic global forecast system with Yin-Yang grid Sem 1
11:35-12:00 William Skamarock, (National Center for Atmospheric Research)
  The global nonhydrostatic atmospheric model MPAS: Preliminary results from variable-resolution mesh tests Sem 1
12:00-12:25 Florian Prill, (Deutscher Wetterdienst (DWD))
  The Icosahedral Nonhydrostatic (ICON) model: Scalability on Massively Parallel Computer Architectures Sem 1
13:30-13:55 Hirofumi Tomita, (RIKEN/AICS)
  SCALE-LES: Strategic development of large eddy simulation suitable to the future HPC Sem 1
13:55-14:20 Ryuji Yoshida, (RIKEN/AICS)
  An Inter-Comparison of Icosahedral Climate Models on the G8 Call: ICOMEX Project Sem 1
14:20-14:45 Jean Côté, (UQAM - Université du Québec à Montréal)
  Time-parallel algorithms for weather prediction and climate simulation Sem 1
Monday 01 October
10:00-10:30 Beisiegel, N (Universität Hamburg)
  Adaptive Discontinuous Galerkin Inundation Modelling Sem 1
10:30-11:00 Holm, D (Imperial College London)
  Multiscale Fluid Models with Convected Microstructure Sem 1
13:30-14:00 Ringler, T (Los Alamos National Laboratory)
  A Way Point on the Road to Dynamic Adaptivity: Early Results from Multi-Resolution Atmosphere and Ocean Models Sem 1
14:00-15:00 Ringler, T (Los Alamos National Laboratory)
  What are the remaining outstanding issues with respect to multi-resolution models? A discussion session Sem 1
17:00-18:00 Gunzburger, M
  The Science of Ice Sheets: the Mathematical Modeling and Computational Simulation of Ice Flows Sem 1
Tuesday 02 October
10:00-10:30 Smolarkiewicz, P (National Center for Atmospheric Research)
  Sound-proof global modeling for NWP and Climte Sem 1
10:30-11:00 Szmelter, J (Loughborough University)
  Sound-proof modeling on unstructured meshes Sem 1
13:30-14:00 Wedi, N (European Centre for Medium-Range Weather Forecasts (ECMWF))
  Quasi-anelastic vs. elastic modeling with ECMWF's IFS model Sem 1
14:00-15:00 Wedi, N (European Centre for Medium-Range Weather Forecasts (ECMWF))
  Sound-proof global models for atmospheres and oceans: a discussion session Sem 1
Wednesday 03 October
10:00-10:30 Klemp, J (National Center for Atmospheric Research)
  Experiences with a smoothed terrain-following vertical coordinate in MPAS Sem 1
13:30-14:30 Klein, R (Freie Universität Berlin)
  Weakly compressible flows: regime of validity of sound-proof approximations Sem 1
Thursday 04 October
10:00-10:30 Benacchio, T (Freie Universität Berlin)
  Multilevel time integrators for large-scale atmospheric flows Sem 1
10:30-11:00 Popinet, S (National Institute of Water & Atmospheric Research (NIWA), NZ)
  (non)-convergence properties of the Laplacian operator on the conformal cubed-sphere Sem 1
13:30-14:30 Weller, H (University of Reading)
  Planning meeting for new test cases and comparisons: a discussion session Sem 2
Monday 08 October
10:00-11:00 Farrell, P (Imperial College London)
  Automated parallel adjoints for model differentiation, optimisation and stability analysis Sem 1
Tuesday 09 October
10:00-11:00 Gunzburger, M (Florida State University)
  Multiscale spectral viscosity discretization methods for the Navier-Stokes equations or, another explicit filtering turbulence model, or another tweak of Smagor Sem 1
Wednesday 10 October
10:00-11:00 Cullen, M (Met Office)
  Designing numerical methods to respect asymptotic limit solutions Sem 1
Thursday 11 October
10:00-11:00 Seny, B (Université Catholique de Louvain, Belgium)
  A parallel multirate time-stepping strategy for ocean modelling Sem 1
13:30-14:30 Cullen, M (Met Office)
  The importance and examples of asymptotic limit solutions in the atmosphere and ocean: a discussion session Sem 1
Tuesday 16 October
10:00-10:30 Skamarock, WC (National Center for Atmospheric Research)
  Finite-volume transport schemes for Voronoi (hexagonal) meshes Sem 1
10:30-11:00 Marras, S (Universitat Politècnica de Catalunya)
  Can we make high-order spectral elements (quasi) monotonic? Sem 1
Wednesday 17 October
10:00-10:30 Danilov, S (Alfred-Wegener-Institut für Polar- und Meeresforschung (AWI), Germany)
  Comparison of finite element and finite volume in ocean modelling Sem 1
13:30-14:30 Skamarock, WC (National Center for Atmospheric Research)
  Transport modeling: How much accuracy do we need for atmospheric simulation and how should we achieve high order? A discussion session Sem 1
Monday 22 October
13:30-14:15 Nigel Wood, (Met Office)
  The Dynamical Core of the Met Office Unified Model: the challenge of future supercomputer architectures Satellite
14:15-14:40 Mikhail Tolstykh, (Russian Academy of Sciences)
  Development of the next generation SLAV global atmospheric model Satellite
15:10-15:55 Nils Wedi, (ECMWF)
  ECMWF's roadmap for non-hydrostatic modelling, existing and future challenges and recent progress in solving these Satellite
16:00-16:25 Bill Skamarock, (National Center for Atmospheric Research)
  A cell-integrated SLSI shallow-water model with conservative and consistent mass and scalar mass transport Satellite
16:45-17:20 Richard Loft, (UCAR)
  G8 ECS: Enabling climate simulation at extreme scale Satellite
Tuesday 23 October
09:30-10:05 Günther Zängl, (Deutscher Wetterdienst)
  The ICON model and its relationship to the ICOMEX project Satellite
10:05-10:40 Todd Ringler, (LANL)
  Jones and Jacobsen "Can Models Built upon Unstructured Grids be Computationally Competitive on Emerging High-Performace Architectures? Satellite
11:00-11:45 Michael Baldauf, (Deutscher Wetterdienst)
  Limited area model weather prediction using COSMO with emphasis on the numerics of dynamical cores (including some remarks on the NEC vector supercomputer) Satellite
11:45-12:10 John Thuburn, , Colin Cotter, (Exeter/Imperial College)
  A primal-dual mixed finite element method for accurate and efficient atmospheric modelling on massively parallel computers Satellite
12:10-12:35 Jean Côté, (UQAM)
  Time-parallel algorithms for weather prediction and climate simulation Satellite
13:30-14:15 Henry Weller, (OpenCFD Limited)
  Addressing unstructuredness and hardware and software divergence Satellite
14:15-14:40 Francis X. Giraldo, , James F. Kelly, , Shiva Gopalakrishnan, (Naval Postgraduate School)
  Development of a Nonhydrostatic Unified Atmospheric Model (NUMA) on Multi-Core and Many-core Computer Architectures Satellite
15:10-15:55 Andy Grant, (IBM)
  tba Satellite
16:00-16:25 David Ham, , Patrick E. Farrell, , Simon W. Funke, (Imperial College London)
  Fully automatic adjoints: a robust and efficient mechanism for generating adjoint dynamical cores Satellite
16:45-17:20 Peter Jimack, (Leeds)
  On the Development of Implicit Solvers for Time-Dependent Systems Satellite
Wednesday 24 October
09:30-10:05 John McGregor, (CSIRO)
  Cube-based atmospheric GCMs at CSIRO Satellite
10:05-10:40 Stephane Popinet, (NIWA)
  Quadtree-adaptive global atmospheric modelling on parallel systems Satellite
11:00-11:45 Mark Taylor, (Sandia)
  High resolution and variable resolution capabilities of the Community Atmosphere Model (CAM) with a spectral finite element dynamical core Satellite
11:45-12:10 Colin M. Zarzycki, , Christiane Jablonowski, (University of Michigan)
  Evaluating Variable-Resolution CAM-SE as a Numerical Weather Prediction Tool Satellite
12:10-12:35 Marcus J Thatcher, , John L McGregor, (CSIRO)
  A prototype model for coupled simulations of regional climate suitable for massively parallel architectures Satellite
13:30-14:15 Tom Edwards, (Cray Inc.)
  Earth system modeling strategies on extreme scale architectures Satellite
14:15-14:40 Eike Mueller, , Robert Scheichl, (University of Bath)
  Scalability of Elliptic Solvers in Numerical Weather and Climate Prediction Satellite
15:10-15:55 Max Gunzberger, (Florida State )
  Parallel Algorithm for Spherical Delaunay Triangulations and Spherical Centroidal Voronoi Tessellations Satellite
16:00-16:25 Robert Scheichl, (University of Bath)
  Multilevel Markov-Chain Monte Carlo Methods for Large Scale Problems Satellite
16:45-17:20 Richard Loft, (UCAR)
  Meeting the Challenge of Many-core Architectures in Weather and Climate Models Satellite
Thursday 25 October
09:30-10:05 Pier Luigi Vidale, (Reading)
  Porting and optimisation of the Met Office Unified Model on Petascale architectures Satellite
10:05-10:30 Chris Budd, (University of Bath)
  Adaptivity using moving meshes Satellite
10:30-10:55 Michal A. Kopera, , Frank X. Giraldo, (Naval Postgraduate School)
  Adaptive mesh refinement for a 2D unified continuous/discontinuous Galerkin Non-hydrostatic Atmospheric Model Satellite
11:15-11:40 Sarah-Jane Lock , (University of Leeds)
  Linear analyses of RK IMEX schemes for atmospheric modelling Satellite
11:40-12:05
  tba Satellite
Thursday 01 November
10:00-10:30 Chen, Q (Los Alamos National Laboratory)
  A co-volume scheme for the nonlinear shallow water equations on non-orthogonal grid Sem 1
Monday 05 November
10:00-11:00 Vater, S (Universität Hamburg)
  On asymptotically adaptive numerical methods for long wave shallow water flows Sem 1
Tuesday 06 November
10:00-11:00 LeVeque, R (University of Washington)
  High-resolution finite volume methods and multidimensional wave-propagation algorithms Sem 1
13:30-14:30 Behrens, J (Universität Hamburg)
  On the trial against Italian seismologists following the l'Aquila earthquake - facts, questions, consequences? A discussion session Sem 1
Wednesday 07 November
10:00-11:00 LeVeque, R (University of Washington)
  Cut-cell Cartesian grid finite volume methods for complex geometry Sem 1
13:30-14:30 LeVeque, R (University of Washington)
  Cut-cell approaches: a discussion session Sem 1
Thursday 08 November
10:00-11:00 Shi, J Z (Shanghai Jiao Tong University)
  Mixing and stratification within the plume of the Changjiang River estuary, East China Sea: a numerical study Sem 1
Friday 09 November
10:00-11:00 Peixoto, P (Universidade de São Paulo)
  Analysis of grid imprinting on geodesical spherical icosahedral grids Sem 1
Wednesday 14 November
13:30-14:30 Dubos, T (IPSL/École Polytechnique)
  Wavelet building blocks for dynamic adaptivity : application to shallow-water equations on a hexagonal C-grid Sem 1
Thursday 15 November
10:00-11:00 Le Roux, D (Université Claude Bernard Lyon 1)
  Discrete analyses and numerical simulation of the shallow-water system Sem 1
Friday 16 November
10:00-11:00 Xiao, F (Tokyo Institute of Technology)
  High order finite volume methods using multi-moments or multi-moment constraints:basic idea, numerical formulations & applications to geophysical fluid dynamics Sem 1
Monday 19 November
10:00-11:00 Chen, C (Jiaotong University)
  Development of high-order adaptive global models by multi-moment (constrained) finite volume method Sem 1
Tuesday 20 November
10:00-11:00 Yano, J (Laboratoire de Météorologie Dynamique (LMD-ENS))
  Dynamical adaptive mesh-refinement with NAM-SCA model Sem 1
13:30-14:30 Gent, P (National Center for Atmospheric Research, USA)
  Gent McWilliams parametrisation Sem 1
Wednesday 21 November
10:00-11:00 Cullen, M (Met Office)
  Adaptive grid generation with application to data assimilation-with Chiara Piccolo Sem 1
11:30-12:30 Weller, H (University of Reading)
  Progress with test cases: a discussion session Sem 2
Thursday 22 November
10:00-10:30 Marras, S (Universitat Politècnica de Catalunya)
  3D simulations of convective storms using Finite Elements with Variational Multiscale Stabilization Sem 1
13:30-16:30 Le Roux, D (Université Claude Bernard Lyon 1)
  Finding the perfect horizontal discretisation: a discussion session Sem 1
Friday 23 November
10:00-11:00 Behrens, J (Universität Hamburg)
  Efficiency of adaptive mesh algorithms Sem 1
Monday 26 November
10:00-11:00 Calhoun, D (Boise State University)
  Reimann problems for gas dynamics with moisture and droplets Sem 1
Tuesday 27 November
10:00-11:00 Fischer, P (Argonne National Laboratory)
  Scaling turbulence simulations to beyond a million processes Sem 1
Wednesday 28 November
11:30-12:30 Weller, H (University of Reading)
  Progress with test cases: a discussion session Sem 2
Thursday 29 November
10:00-11:00 Dedner, A (University of Warwick)
  Comparing a DG dynamical core with the production code COSMO Sem 1
Friday 30 November
10:00-11:00 Erath, C (National Center for Atmospheric Research)
  New finite volume based tracer transport schemes for the Community Atmospheric Model (CAM-SE) Sem 1
Tuesday 04 December
13:30-14:30 Thuburn, J (University of Exeter)
  Computational modes: What are they and how bad are they for a weather/climate model dynamical core? Sem 2
Wednesday 05 December
10:00-11:00 Lee, J-H (National Oceanic and Atmosphere Administration, USA)
  A non-hydrostatic three dimensional finite volume icosahedral model Sem 2
11:30-12:30 Weller, H (University of Reading)
  Progress with test cases: a discussion session Sem 2
Thursday 06 December
10:00-11:00 Peitrzak, J (Delft University of Technology)
  Horizontal discretisations suitable for coastal flooding studies with applications to mega-tsunamis Sem 2
Monday 10 December
15:00-16:00 Pickles, S (Science and Technology Facilities Council (STFC), UK)
  Introduction to GungHo Computational Science week: a discussion session Sem 2
16:00-17:00 Mueller, E (University of Bath)
  Elliptic Solvers on GPUs Sem 2
Tuesday 11 December
10:00-12:00 Ham, D (Imperial College London)
  Kernel or execution model: a discussion session Sem 2
14:00-17:00 Ford, R (Science and Technology Facilities Council (STFC), UK)
  Data model + interface to kernel + coupling: a discussion session Sem 2
Wednesday 12 December
09:00-10:00 Weller, H (University of Reading)
  Progess with test cases: a discussion session Sem 1
10:00-11:00 Bonaventura, L (Politecnico di Milano)
  Variational Multiscale Approaches to Turbulence Modeling in the framework High Order Discretizations of Fluid Flow Sem 1
11:00-13:00 Riley, G (University of Manchester)
  Infrastructure/framework (ESMFvsMCT etc)+interface to the data model + coupling issues. Identify potential show-stoppers & major obstacles etc. A discussion. Sem 2
14:00-16:00 Wood, N (Met Office)
  How to effectively engage with the non-GungHo Met O people. A discussion session Sem 2
Thursday 13 December
10:00-12:00 Wood, N (Met Office)
  How are we going to manage actual code and coding? Ie plansfor Phase 2 Code. Coding standards etc. A discussion session Sem 2
13:00-16:00 Pickles, S (Science and Technology Facilities Council (STFC), UK)
  GungHo Computational Science week wrap up: A discussion session Sem 2
Tuesday 18 December
11:30-12:30 Weller, H (University of Reading)
  Progress with test cases: a discussion session Sem 2
13:30-14:30 Griffiths, S (University of Leeds)
  The long and short of modelling ocean tides Sem 1
Other Seminars
Seminars in the University
National and International Scientific Research Meetings

Back to top ∧